Lidija Korać, bivša članica Centralne izborne komisije (CIK) za N1 je govorila o predstojećim opštim izborima i o mogućnosti njihove provdbe u okviru sadašnjeg Izbornog zakona.
Da li će CIK implementirati rezultate izbora?
“Sve je moguće. I moguće je da CIK utvrdi pravila o načinu izbora izaslanika u Dom naroda Parlamenta Federacije iz kantonalnih skupština – u ovoj zemlji je doista sve moguće. Međutim, ono što je s aspekta Ustava, s aspekta odluke Ustavnog suda u predmetu gospodina Ljubića, s aspekta presude Evropskog suda za ljudska prava, držim da doista u ovom trenutku mi ne možemo reći da ćemo imati prvo slobodne, demokratske i fer izbore”, kazala je Koać za N1.
Pojašnjava da što se tiče Centralne izborne komisije, u poglavlju deset Izbornog zakona postoji odredba koja kaže da će Izborna komisija nakon svakog popisa stanovništva utvrditi način izbora izaslanika u Dom naroda PFBiH i broj izaslanika iz reda konstitutivnih naroda i ostalih iz svakog kantona.
“I to bi bilo moguće da ne postoji jedna odredba u Ustavu Federacije u Poglavlju 9 koja govori o prijelaznim rješenjima i u članu 7 tih prijelaznih rješenja kaže da će svugdje gdje je potrebno demografski izračun, a to je i stanovništvo, odnosno popis po pojedinim kantonima, da će se koristiti objavljeni popis stanovništva iz 1991. Znači, jednostavno nije moguće primijeniti popis iz 2013. godine zato što Ustav Federacije govori do potpune implementacije Anexa 7 Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, primjenjuje se popis stanovništva iz ‘91. godine za sve ustavno-pravne pozicije koje iziskuju demografski kvalifikaciju”, navela je Korać.
Ona je navela da je situacija zabrinjavajuća.
“Ja mislim da tijela vlasti, uključujući CIK bi trebale da izađu, ukoliko ima rješenje da predoči to rješenje, ne samo zbog političkih stranaka, nego prije svega radi građana ove zemlje da mi znamo da li da idemo na izbore ili ne, da li se mogu implementirati ili ne. Prema mome stajalištu, razumijevajući Ustav Federacije, razumijevajući Izborni zakon, jednostavno nije moguće primijeniti odredbu Izbornog zakona da CIK koristi popis iz 2013. i prema utvrđenoj metodi izračuna utvrdi izbor u Dom naroda”, navela je Korać.
Ona je još jednom pozvala vlasti i CIK da, ako imaju rješenje, izađu s njim.
“Neka izađu s tim rješenjem, ali ih pozivam i da se izbori za članove Predsjedništva provedu sukladno presudama Evropskog suda i sukladno Ustavu BiH koji kaže da se Evropska konvencija direktno i prioritetno primjenjuje u BiH. A mi već treći izborni ciklus ćemo raspisati izbore suprotno Ustavu BiH”, kazala je Korać.
Prema njenim informacijama postoje već dva modela koje je sačinila Izborna komisija izračuna za Dom naroda PFBiH.
“Vjerovatno će onda za takvo rješenje imajući u vidu sva dosadašnja iskustva postojati i podrška međunarodne zajednice, najznačajnijih ambasada, Ureda visokog predstavnika jer je međunarodnoj zajednici najmanje u interesu da se izbori ne implementiraju. Kod nas u BiH, svi zastupnici svakog nivoa vlasti u zakonodavnom tijelu ostaju na dužnosti i nakon što su provedeni izbori i nakon objavljenih rezultata sve do konstituiranja određenog zakonodavnog tijela. Onog dana kada su održani izbori, kada smo mi kao građani izabrali, samo što ti rezultati još nisu objavljeni, znači od dana održavanja izbora ti parlamentarci, zastupnici više nemaju izborni legitimitet, on je prestao, ali nažalost u BiH ne poštujemo ljudska prava, ustvari pokazujemo da su nam prava parlamentaraca, nositelja izvršne i zakonodavne vlasti – važnija od poštivanja prava svakog građanina”, navela je Korać.