Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković održao je govor o budućnosti Evrope na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta (EP) u Strasbourgu u kojem se, između ostalog, osvrnuo na pitanje proširenja na jugoistok Evrope.
Plenković se u svom govoru pred zastupnicima EP-a osvrnuo na brojne aspekte Evropske unije, istaknuvši kako je riječ o mirovnom projektu te pritom izrazio svoju podršku njezinom održanju, ali i proširenju na, kako je rekao, šest Hrvatskoj susjednih zemalja i na Tursku.
Plenković je poseban naglasak pritom stavio na Bosnu i Hercegovinu poručivši kako BiH, isto kao i Hrvatska, iza sebe ima težak put.
“Radi se o državi specifičnog unutarnjeg uređenja sastavljenog od tri konstitutivna naroda: Hrvata, Bošnjaka i Srba, u kojoj njihova potpuna ravnopravnost, zajedno s drugima, treba biti temelj budućnosti“, izjavio je hrvatski premijer i dodao:
“Samo ako se čvrsto usidri u evropske vrijednosti, Bosna i Hercegovina može jamčiti svojim građanima sigurnu i stabilnu budućnost. To također želi značajan dio njezinih građana i to na temelju pravičnog izbornog zakonodavstva”, poručio je premijer.
Plenković je ustvrdio kako u jugoistočnom i južnom dijelu Europe pred Unijom stoje veliki sigurnosni i politički izazovi s kojima se treba suočiti.
Istaknuo je kako je cilj Hrvatske ući u Schengen, a pritom je na tom putu podržao Rumunjsku i Bugarsku.
Plenković se osvrnuo i na Brexit te sa žaljenjem ustvrdio kako je referendum u Velikoj Britaniji doveo do njezinog odlaska iz Unije.
Europski parlament (EP) organizira niz rasprava o budućnosti Europske unije, a predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković drugi je europski čelnik po redu koji se obraća zastupnicima.