SDP, DF, Naša stranka i SBB pozvali su Centralnu izbornu komisiju da objasni radni mateirjal koji se pojavio u javnosti, a koji se tiče izbora delegata u Domu naroda FBiH.
U tekstu koji se pojavio u javnosti nema uvida u kompletnu odluku o određivanju broja delegata koji se bira iz svakog konstitutivnog naroda i iz reda ostalih koje biraju iz zakonodavnog tijela svakog kantona. U Centralnoj izbornoj komisiji odgovaraju na optužbe tako što za radni materijal nije zvaničan, već se na njemu i dalje radi.
Prema prijedlozima CIK-a, iz Sarajevskog, Tuzlanskog i Unsko-sanskog kantona niti jedan Hrvat ne bi mogao biti izabran Dom naroda FBiH. S druge strane Bošnjak ne bi mogao biti izabran iz Posavskog, Livanjskog ili HNK. Prema ovim prijedlozima između ostalog Kanton Goražde uopšte nema definisan broj delegata.
“Ovo ide dalje od onoga što HDZ traži, i to je ono što nas sve zbunjuje, s kojom namjerom su to uradili“, rekao je Željko Komšić.
Sporno je i što je raspored broja delegata izračunat prema poslednjem popisu. Ustav BiH i Fedracije predviđa da se primjenjuje popis iz 1991. do implementacije Aneksa 7- povratak svih na svoje.
“Dok se to ne ispuni svaki akt koji sadrži formulaciu prema poslednjem popisu je neustavan“, kazao je Predrag Kojović.
“Naša je ocjena da je ovo na neki način i pokušaj državnog udara na BiH“, smatra Nermin Nikšić.
Promptno su reagovali iz CIK-a, kažu radi se o radnom materijalu. A na današnjem kolegiju CIK-a nije postojala volja da se o njemu raspravlja.
“Trebao je na kolegiju u raspravi, a nakon toga se taj materijal nekada podere, nekada izmjeni. Na osnovu njega se stvori prijedlog odluke za sjednicu“, mišljenja je Irena Hadžiabdić.
Ovi prijedlozi nisu povučeni. Ali iz CIK-a kažu da je moguće da neće biti razmatrani.
“Ništa nije povučeno nije raspravljano, i pitanje da li će biti raspravljano, poslije ovog pritiska na CIK, nema uopšte volje da se radi obzirom da smo optuženi za državni udar“, izjavila je Hadžiabdić.
No nisu optužbe za državni udar, jedine na račun predsjednice CIK-a.
“Ja koristim priliku da je pozovem da demantuje ili potvrdi informaciju da li je tačno da je ona na sastanku sa gospođom Krišto ovo dogovorila“, kazao je Komšić.
“Ja jesam imala sastanak sa gospođom krišto prije 20 dana u Parlamentu, bilo je puno novinara, tad ste me i sreli. Nije bilo uopšte određivanje broja delegata u Domu Naroda niti smo to pitanje pomenule, nego smo razgovarale da se omogući rad interresorne radne grupe“, odgovara Hadžiabdić.
CIK ima zakonsku mogućnost da riješi pitanje popune Doma naroda FBiH, ukoliko se ne donese zakon koji će to odrediti. Zbog toga iz ovih stranaka poručuju da će zatražiti zahtjev za ocjenu Ustavnosti Izbornog zakona BiH.
“Zahtjev za ocjenu ustavnosti, člana 10.12 Izbornog zakona na osnovu kojeg je ova odluka donesena“,
Ukoliko se do raspisivanja izbora ne riješi pitanje popune Doma naroda FBiH upitna je implementacija izbornih rezultata.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.