Poseban blagdan među katolicima: Uskrs nekad i sad

Vijesti 30. mar 201816:17 > 16:26
N1

Vjernici koji Uskrs proslavljaju u nedjelju, 1.aprila, danas obilježavaju Veliki petak, dan stradanja i smrti Isusa Krista, dan u kojem Katolička crkva od vjernika traži post.

Vijekovima je Uskrs poseban blagdan među katolicima, a veselje je još veće kada se slavi u krugu porodice. Tako je i u domu porodice Primorac iz Mostara, koja s velikim nestrpljenjem i radošću dočekuje ovaj blagdan.

U porodičnoj kući u Bijelom polju kod Mostara, Krešimir Primorac živi sa suprugom, majkom i troje djece. S obzirom na to da su zbog poslovnih obaveza rijetko skupa, s posebnom radošću dočekuju Uskrs kada su svi na okupu.

“U današnje vrijeme rijetko obitelj bude zajedno, evo vidite i danas svi su otišli svojim poslom, ali za te blagdane, posebno za Uskrs drago nam je da smo svi skupa i to je jedna prava obiteljska atmosfera kojoj se svi radujemo da budemo skupa, da zajedno svetkujemo, da zajedno objedujemo”, kaže Krešimir Primorac.

Objašnjava nam da se kršćani za ovaj radosni događaj pripremaju sa pet sedmica korizme. Bdijenje, odlazak u crkvu na uskršnju misu, porodični ručak, obilazak rodbine i prijatelja, nešto je što se ne preskače kad se slavi Uskrs u ovoj porodici. Međutim, priznaje nam da je u mlađim danima sve bilo mnogo veselije, te da je Uskrs izgubio čar kakvu je nekad imao.

“Danas u eri kompjuterizacije, mobitela, ja vidim da se ova mladost daleko manje raduje. Nama je veliko bilo kad nam neko jaje pokloni za Uskrs, mi bi to čuvačli nosali, a danas je to mlađima kao nešto usputno”, kazao je Krešimir Primorac.

I njegova majka Anica, s nostalgijom se prisjeća nekadašnjih uskršnjih blagdana.

“Bilo je prije više fešte, tu su bile prije tri gostionice, nosio se ručak, omladina se okupljala, harmonika svirala, kolo igralo, a sad je to sve pustoš, savremenije, ali pustoš”, kazala je, Anica Primorac.

Uskrs je simbol života priča nam Anica i to vječnog i upravo zbog toga pripremaju posebnu trpezu, boje jaja koja su odabrana kao glavno obilježje Uskrsa.

“Prvo stavimo travu u čarape, da ih išaramo, da budu šareni da ne lijepimo sličice, uspemo vodu, ako ćemo lučinu uspemo koru od lučine, desetak minuta se kuha, ohladi se, osušimo ih pa namažemo da se sjaje”, kazala je Anita Primorac.

Tucanje jajima ovoj porodici i danas predstavlja izazov , a pobjednik uživa slavu tokom cijele godine. Pored duhovnog dijela, bitno je kažu napraviti ambijent u kojem će porodica sve to doživjeti zajedno sa prijateljima i komšijama.

“Imamo tu dvije susjede i kad je njima Bajram obavezno donesu baklavu, kolač, tako mi njima za Uskrs jaja, za Božić kolače, jedni u drugih dolazimo, ako treba pomoći pomognemo jedni drugima i tako”, kaže Anita Primorac.

Navike i običaje nastoje prenijeti na djecu i unuke kako se domaćinski blagdanski duh u njihovom domu nikada ne bi izgubio.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.