U regionalni, evropskim i svjetskim krugovima Bosna i Hercegovina se nerijetko posmatra kao nefunkcionalna država. Posljednji primjer je izjava predsjednika Skupštine Kosova, Kadrija Veseljija. Obrazlažući odnos sa Srbijom, Veselji je upozorio da tamošnje vlasti neće dopustiti "Bosnizaciju" - odnosno podjelu Kosova po uzoru na BiH.
U razgovoru sa sociolozima, politolozima, novinarima, zaključak je jednostavan, za negativnu bh. sliku izvan njenih granica, najodgovorniji su domaći političari.
Predstavnici Srba na Kosovu traže formiranje zajednice srpskih opština. To bi značilo nefunkcionalan sistem kazao je predsjednik kosovske Skupštine Veselji, nazvavši cijeli slučaj bosnizacijom. Novinar Idro Seferi pojašnjava zbog čega tamošnja politička javnost Bosnu i Hercegovinu posmatra u negativnom kontekstu.
“Jer se Bosna vani gleda kao nešto što postoji ali ne funkcioniše i u tom smislu onda postoji bojazan uvek da će doći do tenzija zbog toga čak i zbog formiranja ZSO. Van političkog konteksta Bosna je jedna zanimljiva zemlja sa mnogo perspektive ali s političkog aspekta je teško i kao novinaru objasniti šta se dešava. Ako izveštavate odavde o izborima onda javnosti kojoj to nije poznato kako funkcioniše, onda sve to izgleda dosta čudno i dosta komplikovano”, smatra Idro Seferi, novinar.
Sve češće će se Bosna i Hercegovina koristiti kao biti primjer onoga kakva država ne treba da bude jer predstavnici domaćih vlasti ne rade mnogo da negativnu sliku mijenjaju, smatra sociolog Dino Abazović.
“Države u regiji su na jedan ili drugi način otišle nekoliko koraka ispred nas bar u pogledu evropskog integriranja ili unutarnje konsolidacije. Pogledajte Makedoniju koja je također donedavno imala vrlo slične etničke kompleksne i institucionalne sisteme pa su napravili dodatan iskorak. BiH u tom smislu ne čini ništa i zaista je krajnje vrijeme po ko zna koji put još jednom apelirati na donosioce odluka da se stvari značajno moraju mijenjati inače ćemo ostati rezervirani za takve negativne termine”, kazao je Dino Abazović, sociolog.
Rasparčavanje. Iracionalno ponašanje. Animozitet. Kompilovanost. Nefukcionalnost. Neefikasnost. Dio je onoga što podrazumijeva odveć poznata sintagma balkanizacije, odnosno danas bosnizacije.
“Balkan je uvijek bio Evropi model kako ne treba da bude kako su oni superiorni, kako su oni divni, krasni a mi na Balkanu divlji, e sada smo to još malo suzili pa je sad to Bosna i Hercegovina”, kaže Srđan Puhalo, psiholog.
“Bosnizacija je izraz kojim se nastoji opisati proces fragmentacije nekog društva, u ovom slučaju društva BiH. Nije riječ o izvornom koceptu, jer je to zapravo predio pojma balkanizacije koji se koristi u Zapadnoj političkoj kulturi u negativnoj percepciji, odnosno konotaciji, označava isto proces fragmentacija društava i država”, kazao je Anđelko Milardović, politolog .
Stoga bh. politička javnost nema pravo negodovati zbog loše slike koju svijet ima prema državi. Jer upravo su najodgovorniji, smatraju sagovornici. Činjenica je da se i iz same BiH vrlo često čuje stav u prvom redu predsjednika RS Milorada Dodika da je zemlja koja se raspada.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.