"Misija Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) želi da vidi da je sloboda govora zaštićena", rekao je danas u Banjoj Luci ambasador Jonathan Moore, šef Misije OSCE-a u BiH te ponovio stav OSCE-a kada je u pitanju Zakon o javnom redu i miru u RS-u, koji kao javni prostor tretira i društvene mreže.
Naglasio je da je puno pitanja u vezi s implementacijom takvog zakona te da je to bila tema njegove današnje posjete Banjoj Luci i razgovora sa zvaničnicima RS-a.
“Moraju se zaštititi sve slobode, uključujući i slobodu govora i izražavanja“, rekao je.
Moore je na pres-konferenciji u Banjoj Luci ponovio da OSCE prati situaciju i u obrazovnom sistemu u oba entiteta i ukoliko Misija OSCE-a može pomoći ostaje na raspolaganju.
Potvrdio je i da je posjetio Vrbanjce kod Kotor-Varoši u kojima bošnjačka djeca već drugu godinu ne pohađaju nastavu u tamošnjoj školi, budući da im nije uvedena nacionalna grupa predmeta.
Sutra bi trebalo da bude izrečena presuda po tužbi bošnjačke djece i roditelja iz Vrbanjaca kod Kotor-Varoši protiv Osnovne škole “Sveti Sava“ u Kotor-Varoši i RS-a za diskriminaciju, jer im nije omogućeno da izučavaju nacionalnu grupu predmeta.
“Prioritet je da idu u školu“, naveo je Moore i dodao da treba naći konkretna rješenja.
Moore je naglasio da problemi u obrazovnom sistemu postoje ne samo u RS-u već i u Federaciji BiH samo u drugom obliku.
Kada je u pitanju problem odlaska bh. građana na strana ratišta, kazao je da je dobro da postoji saradnja između nadležnih institucija i agencija (SIPA, OSA, Granična policija BiH) koje prata ta pitanja.
“Prijetnja ekstremizma postoji svuda u svijetu, ekstremisti nisu samo muslimani, već ima i hrišćanskih, jevrejskih i drugih ekstremista“, dodao je.
S predsjednikom Narodne skupštine RS-a Nedeljkom Čubrilovićem je razgovarao i o zakonskom reguliranju zabrane odlaska naših građana na ratišta u svijetu.