Borovac: Prava djece sa poteškoćama vitalni interes BiH

Vijesti 11. apr 201813:01 > 13:05
N1

Ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac izjavila je da je puna primjena prava djeteta i prava lica sa poteškoćama vitalni interes BiH.

Borovčeva je uoči početka radionice “Za svako dijete jednake šanse” u Sarajevu rekla da je cilj današnjeg skupa da se vidi na koji način se mogu unaprijediti uslovi djece sa poteškoćama, koji bi omogućili da ta djeca u potpunosti ostvare svoje mogućnosti.

“Dvije konvencije UN o pravima djeteta i pravima lica sa invaliditetom nas obavezuju da stvorimo uslove koji će djeci sa poteškoćama omogućiti da još od ranog djetinjstva budu uključena u sve tokove društvenog života”, naglasila je Borovčeva.

Ona je navela da stvaranje potrebnih uslova djeci sa poteškoćama treba da obuhvati i usluge koje su im potrebne, te da je za to potrebno izdvojiti određena finansijska sredstva.

Borovčeva je istakla da BiH ima obavezu da napravi strategiju o inkluzivnom obrazovanju djece sa poteškoćama i obezbijedi sredstva za sprovođenje takve strategije, te da sprovede niz drugih preporuka, kao što je zabrana fizičkog kažnjavanja djece.

Prema njenim riječima, ako se uporede prava koja su djeca sa poteškoćama imala prije rata u BiH, može se reći da je ostvaren vidljiv napredak, ali da to još uvijek nije dovoljno, te da predstoji još mnogo posla.

Predstavnik Unicefa Geta Narajan rekla je da je potrebno omogućiti da djeca sa poteškoćama postanu vidljiva u društvu.

“Želimo da se njihova situacija stavi u fokus i da vidimo koje su to njihove potrebe, šta ne radimo na odgovarajući način i šta treba drugačije da uradimo kako bi se položaj djece sa poteškoćama popravio”, navela je Narajanova.

Ona je istakla značaj socijalne inkluzije za cjelokupno društvo, te da socijalna inkluzija mora obezbijediti da sva djeca, uključujući i onu sa poteškoćama u razvoju, imaju jednak pristup školama, te zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti.

“Jedan od ključnih pravaca djelovanja treba da bude potpuno inkluzivno obrazovanje. Na praktičnom primjeru znači da se djeca koja imaju poteškoće u razvoju ne odvajaju u posebne škole, već da obrazovanje stiču sa vršnjacima”, kaže Narajanova.

Ona je pojasnila da je takva praksa dobra za djecu sa poteškoćama i za djecu bez poteškoća jer ih uči kako da budu saosjećanija, otvorenija i uče i stiču znanja o drugima, istakavši da BiH još nije dostigla nivo pune inkluzije, ali da je važno prepoznati da se ulaže napor i radi na tome.

Aktivista za lica sa invaliditetom Ana Kotur Erkić smatra da djeca sa poteškoćama u razvoju nemaju jednake šanse u BiH, te da od 1995. godine nije mnogo stvari promijenjeno.

“Djeca sa poteškoćama imaju problem u pristupu obrazovnim institucijama. To nije samo problem u fizičkom pristupu, već i u literaturi, asistentima u nastavi i mogućnosti napredovanja u željenom smjeru. Mi nismo kompletan obrazovni sistem otvorili za svako dijete i to je ono što moramo popraviti odmah”, naglasila je Erkićeva.

Šef kooperacija Delegacije EU u BiH Melvin Asin istakao je posvećenost EU poboljšanju položaja djece sa različitim sposobnostima u BiH, izrazivši nadu da će zaključci sa današnje radionice biti korak naprijed u ostvaricanju prava djece sa poteškoćama.

Najnovije analize stanja, koje su sproveli Unicef i “Vorld vižn internešnal”, dodatno su potvrdile alarmantnu situaciju u kojoj se nalaze djeca sa poteškoćama u BiH.

Republika Srpska i FBiH imaju usvojene strategije za unapređenje prava i položaja lica sa invaliditetom, ali, uprkos ostvarenom napretku, djeca sa poteškoćama i njihove porodice i dalje se suočavaju sa diskriminacijom.

U saradnji sa evropskim forumom lica sa invaliditetom, Informativnim centrom za osobe za invaliditetom “Lotus”, organizacijama lica sa invaliditetom i asocijacijama roditelja, planirano je da se razvije akcioni plan zagovaranja za prava djece sa poteškoćama na nivou BiH.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.