Za radnike iz BiH u Kataru postoje samo dvije opcije

Vijesti 12. feb 201518:27 > 18:37
N1

Trideset osam građevinskih radnika iz BiH se nalazi na privremenom radu u Kataru. U borbi "trbuhom za kruhom", došli su u situaciju da ambasada prikuplja humanitarnu pomoć za njih. Riječ koja podsjeća na najteža vremena.

Radnici su samoinicijativno našli posao u kompaniji Arab Face, vlasnika slovenačkog državljanina Seada Sulejmanovića, a platu nisu dobili od septembra. Jedino što su mogli je tražiti pomoć Ambasade BiH u Dohi.

Nalaze se u dosta teškoj situaciji. Dobijali su svakih 15-ak dana nešto malo novaca, ponestalo im je i hrane i u tom smislu se ambasada i angažovala pa smo zatražili pomoć i od jedne humanitarne organizacije ovdje“, rekao je Tarik Sadović.

Iako Bosna i Hercegovina ima potpisan sporazum o zapošljavanju sa državnom Katar, taj sporazim ne vrijedi za drugu stranu jer nije ratifikovan.

Sve dok taj sporazum ne bude ratifikovan sa obje strane, nema pravnih pretpostavki da mi  možemo stati iza naših građana što se tiče pravne regulative. Da je ratifikovan i da su otišli preko agencije i nadležnih institucijama, imali bismo jedan pravni dokument koji bi im obezbjeđivao sva njihova prava kao i obaveze poslodavaca koji ih primaju”, kazao je zamjenik direktora Agencije za rad i zapošljavanje BiH Željko Rajić.

Ambasada je o svemu obavijestila i Nacionalni komitet za ljudska prava Katara i Ministarstvo unutrašnjih poslova Katara. Za radnike postoje samo dvije opcije – izdavanje boravišne vize i prelazak u neku drugu kompaniju ili povratak kući. Plate mogu dobiti jedino sudskim putem. Podnijeli su tužbe protiv poslodavca, a iz Ambasade apeluju na MVP da ubrza cijeli proces kako bi radnici koji se nalaze u teškoj situaciji što prije naplatili svoja potraživanja.

Slučaj sa bh. radnicima u Kataru samo je jedan u nizu. BiH nema potpisan veliki broj bilateralnih sporazuma sa drugim državama zbog čega je ovaj problem još veći. No, bez obzira na to, nadležne institucije apeliraju da bh. građani koji se odluče potražiti bolje sutra u nekoj od zemalja u inozemstvu, prije svega provjere kompanije i ljude iza kompanija za koje planiraju raditi.