Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nedeljko Čubrilović i premijer Željka Cvijanović položili danas, u ime institucija RS, vijenac na grobnom polju "Topole" u Spomen-području Donja Gradina nevino stradalim u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
U okviru centralne manifestacije obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, vijenac je položio i izaslanik člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda Mladena Ivanića.
Obraćanje zvaničnika nakon polaganja vijenaca pratite na linku OVDJE.
U ime institucija Srbije, vijenac je položila predsjednik Skupštine Srbije Maja Gojković.
Vijence su položile i delegacije jasenovačkih logoraša iz Srbije i logoraša Drugog svjetskog rata iz Republike Srpske, kao i delegacije Jevreja iz Izraela i jevrejskih zajednica iz Republike Srpske, te Roma iz Srbije i Srpske.
Vijence polozile delegacije RS, Srbije, Udruzenja prezivjelih logorasa, ambasadori @N1infoSA pic.twitter.com/jq8OvleA0G
— Andjelka Markovic (@andjelkam707) April 15, 2018
Na grobnom polju “Topole” u Spomen-području Donja Gradina vijenac su položili i specijalni predstavnik EU u BiH Lars Gunar Vigemark i predstavnici ambasada Rusije, SAD, NJemačke, Holandije, Slovenije i Velike Britanije u BiH, kao i predstavnici OEBS-a i OHR-a. Vijenac je položila i delegacija opštine Kozarska Dubica.
Nakon polaganja vijenaca na grobnom polju “Hrastovi” u Spomen-području Donja Gradina, biće služen parastos i pomen za nevino stradale žrtve srpskog, jevrejskog i romskog naroda.
Obilježavanju Dana sjećanja u Donjoj Gradini prisustvuju ministri u Vladi Srpske, poslanici u Narodnoj skupštini Srpske, poslanici u parlamentu BiH, šef Predstavništva Republike Srpske u Izraelu Arije Livne, ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, predstavnici političkih partija iz Republike Srpske, te ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Dragan Mektić.
Polaganju vijenaca prisustvuju i potomci logoraša, brojni građani, učenici pojedinih škola u Srpskoj, kao i i ostali brojni gosti i zvaničnici iz Republike Srpske i Srbije.
Sistem koncentracionih logora Jasenovac jedno je od najvećih stratišta u Drugom svjetskom ratu na teritoriji nekadašnje Jugoslavije.
Brojem ubijenih u Jasenovcu se decenijama licitiira. Prema zvaničnim podacima, iz bivše Jugoslavije, u Jasenovačkim logorima je stradalo oko 80.000 ljudi, a prema Deklaraciji usvojenoj na Petoj međunarodnoj konferenciji o Jasenovcu tvrdi se ubijeno je 700.000. I to 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 20.000 djece i 127.000 antifašista različitih nacija.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.