Mogu raspustiti Parlament kada hoću, ali nisam, jer mislim da bi to izazvalo dalekosežne posljedice za sve u Federaciji, kaže Marinko Čavara, predsjednik Federacije BiH i dopredsjednik HDZ BiH, u intervjuu za "Nezavisne".
“Parlament ne radi ništa i valjda računaju da ih zbog toga niko ne može ni kritizirati”, ističe Čavara.
Ko je najodgovorniji za blokadu Federacije BiH?
ČAVARA: Teško je bilo reći, ali situacija se iskristalizirala, tu je SDA, koja se ponašala različito po pitanju odnosa parlamentarne većine. Ne možete biti pozicija, a kad vam treba surađivati s opozicijom. S druge strane, imamo vršitelje dužnosti koji su postavljeni za direktore Federalne uprave za inspekcijske poslove, Porezne uprave, Agencije za državnu službu, Razvojne banke. Mandat im je istekao nakon tri mjeseca, a oni su tu, traju dvije godine, a nema spremnosti SDA da se to promijeni. I da ne govorim da u zadnjih pet-šest godina ne postoji spremnost s njihove strane da se riješi pitanje statusa Javnog televizijskog sustava u FBiH, koji je potpuno van zakona u zadnjih 12 godina, zadnjih pet godina nema upravnog odbora, zadnje četiri godine istekao je mandat direktoru, ne postoji nikakva spremnost. Isto je i s imenovanjem nezavisnog odbora koji vrši imenovanje direktora FUP-a, što jasno pokazuje da nema spremnosti. Jasno je ko kontroliše sustav. Sad pokušavaju izmišljati nove neprijatelje kako bi sve ovo prikrili.
Posljednji put kad smo razgovarali pominjali ste mogućnost raspuštanja Parlamenta, od tada se stanje u FBiH nije promijenilo. Kako sad razmišljate?
ČAVARA: Mogu raspustiti Parlament kada hoću, ali nisam, jer mislim da bi to izazvalo dalekosežne posljedice za sve u Federaciji. Ništa se nije promijenilo, jer proračun je usvojen poslije Nove godine. Parlament ne radi ništa i valjda računaju da ih zbog toga niko ne može ni kritizirati. Blokiraju se zvanične institucije da bi paralelne mogle funkcionirati, a to je sve protiv BiH i njenih stanovnika. Neki svoje pozicije učvršćuju i zveckanjem oružjem i najavama rata, što je za mene morbidno, pogotovo što se to radi na grobovima mrtvih i mjestima stradanja. Strašno je da neko na prostoru BiH može govoriti o ratu, a svjesni su užasa koji smo svi prošli.
Šta će se desiti s izmjenama Izbornog zakona BiH? Kako će BiH dalje, kako implementirati izbore ako ne bude izmjena Izbornog zakona?
ČAVARA: Presuda Ustavnog suda BiH napokon je samo otkrila na koji način je u prošlosti zlouporabljen Izborni zakon i kako se lažno predstavljalo. S druge strane, Ustavni sud BiH kaže da se mora osigurati mehanizam da svako zauzme poziciju koja mu pripada. I sada vidite koliko spinova, problema od strane bošnjačke političke scene u Sarajevu da se to spriječi. Zašto? Je li to proizlazi iz dobre namjere da živimo dobro i mirno ili iz neke druge namjere? Ako neko ima pobudu i javno kaže da drugima želi birati predstavnike ili druge pomnožiti s nulom, to ne vodi ka suživotu. Problem je i što mediji učestvuju u širenju mržnje. Ono što je jasno, mi tražimo da se samo na mjestima gdje je predviđeno osigura mehanizam koji će omogućiti legitimnost, a to je Dom naroda FBiH, Dom naroda BiH i tročlano Predsjedništvo. Vidite šta se dešava u Izbornom povjerenstvu, želi se razriješiti Povjerenstvo i da postave ljude koji će raditi po nalogu bošnjačkih stranaka.
Više čitajte na portalu Nezavisnih novina.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.