Izborna godina i predizborne aktivnosti: (Ne)rad institucija

Vijesti 02. maj 201816:27 > 18:32
N1

U Bosni i Hercegovini je na sceni usporen rad institucija, zbog stalnih prekida sjednica državnog parlamenta i preglasavanja u Predsjedništvu. Međunarodna zajednica upozorava, ali bh. dužnosnici ne mijenjaju taktiku.

Izborna godina i predizborne aktivnosti političkih stranaka utječu na rad institucija. Evidentno je neslaganje u državnom Predsjedništvu, pogotovo na relaciji Dragan Čović – Bakir Izetbegovć. Čović se u dva navrata izvinjavao međunarodnim zvaničnicima zbog istupa bošnjačkog kolege.

Izetbegović, tokom dolaska Donalda Tuska u Sarajevo, Čovića pomjerio sa govornice.

Povod – najavljena izgradnja Pelješkog mosta, zbog čega Izetbegović negoduje, a Čović podržava.

Također u Predsjedništvu nedavno prvo preglasavanje od početka mandata. Razlog – Ugovor sa Islamskom zajednicom.

“Na žalost, druga dva člana Predsjedništva nisu bila za to da se to uvrsti u dnevni red, i imali smo prvi put preglasavanje u tom smislu”, izjavio je tada Bakir Izetbegović.

“Gospodin Izetbegović je insistirao da se o tome glasa, iako je znao da nema podrške za to”, odgovorio je Mladen Ivanić.

U državnom Parlamentu novi problem – nema kvoruma. Dvije hitne sjednice Zastupničkog doma otkazane: Jedna o Izvještaju Evropske komisije o BiH, druga o navodnim ratnohuškačkim izjavama Bakira Izetbegovića.

“Po mom mišljenju, ovdje duvaju predizborni vjetrovi. Očigledno je da se ovdje radi o zauzimanju pozicja za naredne izbore”, ocijenio je ranije Mladen Bosić.

Amir Fazlić iz SDA je kazao: “Još jednom podvlačim da je ovo nepotrebna sjednica, nepotrebni troškovi, da ima za cilj politizaciju.”

“Očigledno da upravo oni koji se formalno najviše zalažu za očuvanje zajedničkih institucija, najviše čine da se uruše te institucije”, poručio je SNSD-v Staša Košarac.

Kvoruma nije bilo ni na posljednjoj sjednici Doma naroda. Nedolazak tri hrvatska delegata odgodilo je sjednicu za 15. maj. Taman kada budu raspisani Opšti izbori po starom, a ne po Izbornom zakonu koji predviđa skeniranje glasačkih listića i uvođenje video nadzora na biračkim mjestima, kažu pojedini delegati, optužujući da neko najmjerno opstruira sjednicu kako taj zakon, koji je na dnevnom redu Doma naroda, ne bi bio usvojen.

Blokade institucija, preglasavanja – ništa što do sada nismo vidjeli uoči Opštih izbora, kaže novinar Ranko Mavrak. Ni na upozorenja međunarodne zajednice, poput Evropske komisije, Američke ambasade ili OHR-a da se političari vrate svom poslu i započetim reformama, dužnosnici u BiH mnogo ne mare.

“U ovome konkretnom slučaju trpi država i obični ljudi, i onda imamo blokade koje su proizvod činjenice da ljudi neodgovorno shvaćaju svoju odgovornost prema biračima koji su za njih glasovali“, rekao je Ranko Mavrak.

A odgovornost političara je i da se dogovore o izmjenama Izbornog zakona, te da, između ostalog, usklade Zakon o krivičnom postupku sa odlukom Ustavnog suda BiH. No, ti zakonski prijedlozi na dnevnom redu čekaju da se osigura kvorum.

Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.