Od 1. januara do 3. juna ove godine Službi za poslove sa strancima je prijavljeno 5.319 nezakonitih migranata, od kojih je 4.721 iskazao namjeru da zatraži azil, a 437 migranata je podnijelo zahtjev za azil, saopćeno je nakon današnje sjednice Vijeća ministara Bosne i Hercegovine (VM BiH).
Ministar sigurnosti informirao je Vijeće ministara BiH o stanju u oblasti migracija u vezi s povećanim prilivom migranata u Bosni i Hercegovini. U Izbjegličkom centru Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH u Salakovcu 3. juna ove godine bilo je smješteno 188 stranaca koji su iskazali namjeru ili su tražitelji azila. Vijeće ministara je informirano da nije odobren nijedan azil u BiH.
U informaciji se navodi da se provodi Akcijski plan hitnih mjera koji sadrži pet prioriteta, 17 mjera i 73 aktivnosti.
Prioriteti su usmjereni na jačanje Granične policije BiH radi bolje kontrole granice i sprečavanja nezakonitih ulazaka na teritoriju BiH, jačanje kapaciteta Službe za poslove sa strancima i Sektora za migracije Ministarstva sigurnosti, jačanje kapaciteta u području azila i intenziviranje borbe protiv krijumčarenja migrantima, kao i jačanje readmisijskih kapaciteta uz realizaciju sporazuma o readmisiji.
Nastavlja se podrška Graničnoj policiji BiH u zaštiti granice od nezakonitog ulaska migranata angažiranjem dodatnih policajaca iz policijskih agencija BiH, a u toku je realizacija uključivanja i policajaca iz MUP-a Republike Srpske i Brčko Distrikta BiH.
Kapaciteti bivše kasarne „Ušivak“ kod Hadžića bit će korišteni kao mješoviti centar i do kraja ove sedmice trebali bi biti na raspolaganju za migrante, a centrom će upravljati Služba za poslove sa strancima. Razvojnoj banci Vijeća Evrope proslijeđen je zahtjev za povlačenje sredstava iz Fonda za migrante i finalizirane su aktivnosti na uspostavi bh. računa za uplatu sredstava.
Operativni štab za pitanje migracija kontinuirano zasjeda i na sedmičnom nivou održava sastanke. Istovremeno, Ministarstvo sigurnosti u saradnji s Ministarstvom za ljudska prava i izbjeglice poduzima aktivnosti na organizaciji sastanka na visokom nivou koji će biti održan 7. juna ove godine u Sarajevu.
Sastanak posvećen trenutnoj situaciji u oblasti migracija i definiranju zajedničkih budućih koraka okupit će nadležne ministre iz regiona, zemalja Evropske unije te predstavnike Evropske komisije i nadležnih međunarodnih organizacija.
Vijeće ministara BiH upoznato je i sa Informacijom Ministarstva vanjskih poslova u vezi sa zaključkom Vijeća ministara Bosne i Hercegovine sa 23. sjednice, održane 15. 9. 2015. godine, o migrantskoj krizi u svijetu.
Riječ je o redovnoj informaciji o stavovima ključnih institucija Evropske unije u vezi s migrantskom krizom sa sastanaka održanih u martu i aprilu ove godine.
Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, na danas održanoj sjedinici, na prijedlog Ministarstva vanjskih poslova, usvojilo je Strategiju Bosne i Hercegovine za sprečavanje širenja oružja za masovno uništenje (OMU) za period od 2018. do 2022. godine.
Prethodno je usvojena Informacija o aktivnostima Radne grupe za njenu izradu u kojoj su učestvovali predstavnici BiH, entiteta i Brčko Distrikta BiH, koji su dali saglasnost za njeno usvajanje.
Ministarstvo vanjskih poslova će u roku pet mjeseci, u saradnji sa svim institucijama i agencijama u BiH, čiji su predstavnici učestvovali u izradi ove strategije, sačiniti i Vijeću ministara BiH dostaviti akcioni plan za njeno provođenje.
Strategija, kojom Bosna i Hercegovina ispunjava ranije preuzete međunarodne obaveze, doprinijet će unapređenju sigurnosti u BiH.
Strateške aktivnosti su usmjerene na sprečavanje nabavke, izrade, prijevoza i upotrebe OMU, roba s dvojnom i vojnom namjenom od autoritarnih režima, kriminalnih i terorističkih grupa i pojedinaca te jačanje sistema prevencije.
Strateški se povećava spremnost za brz i efikasan odgovor na moguću krizu izazvanu upotrebom ovog oružja uz unapređenje institucionalnih kapaciteta i mehanizama koordinacije.
Vijeće ministara BiH usvajanjem ove strategije aktivno doprinosi naporima međunarodne zajednice u sprečavanju širenja oružja za masovno uništenje i jača međunarodnu saradnju u ovoj oblasti.
Vijeće ministara BiH prolongiralo je za narednu sjednicu razmatranje Informacije o provedbi Sporazuma o pitanjima sukcesije – primjena Aneksa G u Republici Hrvatskoj zbog obaveza ministara prema sjednici Predsjedništva BiH.
Vijeće ministara BiH na sljedećoj sjednici razmatrat će integralnu informaciju koju će pripremiti ministar pravde BiH, a bh. član Stalne zajedničke komisije viših predstavnika država nasljednica dopunit će je u dijelu koji se odnosi na ukupno provođenje Aneksa G u svim državama potpisnicama Sporazuma o sukcesiji.
– Nastavljen rast svih ekonomskih parametara –
Ekonomski rast u prvom tromjesečju ove godine bio je nošen rastom robnog izvoza od 12,1 posto u odnosu na isti period prethodne godine, navedeno je u Informaciji o kretanju makroekonomskih pokazatelja za januar – mart 2018. godine.
Prva tri mjeseca 2018. godine u poređenju sa istim periodom 2017. godinе karakterizira rast industrijske proizvodnje od pet posto, dok je zaposlenost u januaru i februaru ove godine porasla za više od tri posto.
U Informaciji Direkcije za ekonomsko planiranje, s kojom je upoznato Vijeće ministara BiH, navodi se da je u prva tri mjeseca 2018. godine na nivou BiH prikupljeno oko 3,5 milijarde KM javnih prihoda, što je za osam posto više u odnosu na isti period prethodne godine.
U strukturi javnih prihoda sa oko 48 posto učestvuju prihodi koje je naplatila Uprava za indirektno oporezivanje, a oko 52 posto ukupnih prihoda čine prihodi u nadležnosti entitetskih poreskih uprava.
– Urediti pitanje graničnih prelaza sa Hrvatskom –
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za vođenje pregovora i zaključivanje Ugovora o izmjenama i dopunama Ugovora između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o graničnim prijelazima, čime se žele trajno riješiti otvorena pitanja u interesu građana i privrednika dviju država.
Nakon stupanja na snagu Ugovora između Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske o graničnim prijelazima, građani i privrednici iz BiH pokrenuli su više inicijativa za njegovu izmjenu, što je rješavano privremenim odlukama o prekategorizaciji određenih graničnih prijelaza. Sada se ovi problemi žele trajno riješiti, kako bi se olakšao prelazak zajedničke državne granice i uspostavio efikasan sistem kontrole njenog prelaska.
– Unapređenje sistema sigurnosti hrane u BiH –
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog za zaključivanje Memoranduma o razumijevanju u vezi sa implementacijom projekta „Unapređenje sistema sigurnosti hrane u Bosni i Hercegovini u okviru razvojne saradnje između Bosne i Hercegovine i Republike Češke“.
Memorandum se zaključuje između Agencije za sigurnost hrane BiH, Ureda za veterinarstvo BiH, Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH, Vlade Brčko Distrikta BiH – Odsjek za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, entitetskih uprava za inspekcijske poslove, Inspektorata Brčko Distrikta BiH i Češke razvojne agencije, Centralnog instituta za nadzor i kontrole u poljoprivredi, Brno te Državnog veterinarskog instituta, Prag.
Projekt će doprinijeti poboljšanju sigurnosti hrane u BiH, fokusirajući se na odgovornu poljoprivrednu proizvodnju i promoviranje hrane koja ne šteti ljudskom zdravlju. Radi se o konkretnoj podršci uspostavljanju funkcionalnog sistema kontrole pesticida, đubriva i integralne zaštite bilja te sistema službenog uzorkovanja za salmonelu, kao i pilot – sistema za kontrolu aditiva u hrani. U cijelosti je usklađen s preporukama Evropske komisije u ovoj oblasti i ojačat će nadležne organe na svim nivoima vlasti.
– Nastavak razvojne saradnje između BiH i Njemačke –
Vijeće ministara BiH utvrdilo je Prijedlog osnova za pokretanje pregovora za zaključivanje Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Savezne Republike Njemačke o prihvatanju projekata tehničke saradnje za 2016. godinu, vrijednih ukupno 7,5 miliona eura.
Tako će 4,5 miliona eura, po 2,25 miliona eura, biti usmjereno na podršku jačanju javnih institucija i energetsku efikasnost, a sa tri miliona eura, i to po 1,5 miliona eura, bit će podržani projekti „Stručno obrazovanje“ i “Program za lokalnu samoupravu i podsticanje privrede”. Ovim se nastavljaju projekti započeti 2013. godine, koje je realiziralo Društvo za međunarodnu saradnju (GIZ) u saradnji sa lokalnim zajednicama u BiH.
– Krompir siguran za izvoz iz BiH i plasman u BiH –
Nije utvrđeno prisustvo ispitivanih karantinskih štetnih organizama na krompiru koji je proizveden u Bosni i Hercegovini u 2017. godini, navodi se u Izvještaju koji je, na prijedlog Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa – Uprave BiH za zaštitu zdravlja bilja, usvojilo Vijeće ministara BiH, a koji će biti dostavljen Evropskoj komisiji.
Praktično to znači da BiH ispunjava fitosanitarne zahtjeve za nastavak izvoza u zemlje Evropske unije i za plasman na domaće tržište. Izvještaj je sačinjen u sklopu programa posebnog nadzora (sistemske kontrole) karantinskih štetnih organizama na krompiru u Bosni i Hercegovini koji provodi Uprava BiH za zaštitu zdravlja bilja u saradnji s nadležnim entitetskim ministarstvima poljoprivrede i Brčko Distrikta BiH.
Bosna i Hercegovina je jedna od malobrojnih zemalja izvan Evropske unije koja od polovine 2015. godine može sa EU trgovati merkantilnim krompirom, nakon što je priznata kao zemlja bez prisustva prstenaste truleži krompira.
– Grant 100.000 KM za novčane nagrade zaslužnim i vrhunskim sportistima BiH –
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva civilnih poslova, donijelo je Odluku o kriterijima za raspored sredstava namijenjenih za tekući grant „Grant za dodjelu novčanih nagrada za zaslužne i vrhunske sportiste međunarodnog razreda“ za 2018. godinu, vrijedan 100.000 KM.
Pravo na dodjelu sredstava iz ovog granta imaju sportisti koji lično podnesu zahtjev ili u njihovo ime matični sportski savezi po javnom pozivu za kategorizaciju koji raspiše Ministarstvo civilnih poslova u skladu sa Pravilnikom o kategorizaciji sportista na nivou BiH, a koji propisuje i kriterije.
Na sjednici je usvojen i Izvještaj o namjenskom utrošku grant sredstava za dodjelu novčanih nagrada za zaslužne i vrhunske sportiste međunarodnog razreda za 2017. godinu, koji će Ministarstvo civilnih poslova dostaviti Parlamentarnoj skupštini BiH.
– Iz tekuće rezerve odobrene 64.000 KM –
Vijeće ministara BiH, na prijedlog Ministarstva finansija i trezora, usvojilo je Informaciju o raspodjeli i korištenju sredstava tekuće rezerve za period januar – mart 2018. godine.
Prema Informaciji, od planiranih 2.269.000 KM sredstava tekuće rezerve u periodu januar – mart 2018. godine odobreno je ukupno 64.000 KM, od čega je 59.000 KM korišteno po osnovu pojedinačnih odluka članova Predsjedništva BiH, a 5.000 KM na osnovu pojedinačnih odluka predsjedavajućeg i zamjenika predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH.
– Rast izdvajanja grantova za oblast kulture u BiH –
Vijeće ministara BiH usvojilo je Izvještaj Ministarstva civilnih poslova BiH o realizaciji sredstava po osnovu tekućih grantova iz 2014., 2015., 2016. i 2017. godine za oblast kulture.
Prema Izvještaju za oblast kulture u 2014. godini dodijeljena su grant sredstva u ukupnom iznosu 1.350.000 KM za 86 subjekata, dok je grant „međunarodna kulturna saradnja“ iznosio 270.000 KM, a 60 subjekata je koristilo sredstva. Istovremeno je u 2015. godini za podršku institucijama kulture i projektima u ovoj oblasti izdvojeno ukupno 2.197.000 KM za 169 subjekata s kojima je zaključen ugovor.
Povećan je i grant za međunarodnu kulturnu saradnju koji je iznosio 390.000,00 KM za 82 subjekta. Povećanje izdvajanja grantova za kulturu nastavljeno je u 2016. godini kada je ukupni grant za sufinansiranje projekata institucija kulture u BiH iznosio 3.097.000 KM, koliko je izdvojeno za ovu oblast i u 2017. godini za 132 subjekta kulture u BiH. Grantovi za međunarodnu saradnju u oblasti kulture u 2016. i 2017. godini iznosili su po 390.000 KM a sredstva je u 2016. godini koristilo ukupno 76 subjekata, a u 2017. godini 52 subjekta.
– Delegacija VMBiH na samitu o Zapadnom Balkanu u Londonu –
Vijeće ministara BiH upoznato je sa Informacijom Ministarstva vanjskih poslova o predstojećem Samitu o Zapadnom Balkanu u Londonu u okviru Britanskog predsjedavanja Berlinskim procesom na kojem će učestvovati delegacija Vijeća ministara BiH.
Samit će uz sastanak regionalnih premijera, koji će biti održan 10. jula, okupiti ministre vanjskih poslova te ministre sigurnosti i unutrašnjih poslova Zapadnog Balkana na odvojenim sastancima 9. jula u Londonu, dok će 4. jula u Beču biti održan regionalni sastanak ministara ekonomije.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.