Propisana su uz ostalo tri pokušaja inseminacije i pet pokušaja vantjelesne oplodnje za žene do 42 godine starosti, koja je u braku odnosno vanbračnoj zajednici. Dobna granica može biti pomjerena uz saglasnost medicinskog konzilija.
Dom naroda Parlamenta FBiH usvojio je Prijedlog Zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom, koji je potrebno da odobri i Predstavnički dom da bi stupio na snagu. U Zakonu se uz ostalo navodi da pravo na biomedicinski potpomognutu oplodnju ima žena do navršene 42 godine života, koja je u braku, odnosno vanbračnoj zajednici.
Izuzetno, može se dati saglasnost nakon navršene 42 godine života. Propisana su tri pokušaja i inseminacije i pet pokušaja vantjelesne oplodnje. Po prvi put ovim Zakonom se uređuje sistem u kojem se obavlja biomedicinski poptpomognuta oplodnja.
“I privatne zdravstvene ustanove su faktički u sustavu ukoliko su ugovorile svoje usluge sa zavodima zdravstvenog osiguranja pod uvjetima koje naši zakoni propisuju”, kazala je Marina Bera, pomoćnica u Federalnom ministarstvu zdravstva, navodeći da zdravstvena ustanova koja će obavljati navedenu oplodnju mora ispunjavati uslove kadra, prostora i opreme, a zatim dobiti ovlaštenje od Federanog ministarstva zdravstva.
“Kada ima to ovlaštenje, onda ustanova može stupiti u ugovorni odnos sa zavodom zdravstvenog osiguranja. Detalji tog finansiranja bit će posebnim propisom regulirani”, objasnila je Bera.
Tomislav Martinović, delegat HDZ BiH u Domu naroda, ukazao je na razloge zašto je Klub Hrvata podržao Prijedlog Zakona.
“Mi smo dali potporu ovom Zakonu jer smo dobili čvrsta jamstva da neće biti zloupotreba”, kazao je Martinović.
Osman Ćatić, delegat SDA u Domu naroda je istakao odgovornost Zavoda za zdravstveno osiguranje kada je u pitanju biomedicinski potpomognuta oplodnja.
“Do sad smo imali raznolikost po pitanju kantona u FBiH. Neki kanton je plaćao, neki nije. Općine su tu sudjelovale. Mislim da ćemo na taj način opteretiti Zavod, obavezati da uzme učešće, da u punom iznosu plaća troškove kada su u pitanju ljudi koji nisu u stanju da dobiju dijete”, naveo je Ćatić.
Predviđeno je da u postupcima biomedicinski potpomognute oplodnje bude dozvoljeno korištenje vlastitih spolnih ćelija bračnih i vanbračnih drugova, odnosno homologna oplodnja, što je zapravo i izazvalo najviše dvojbi kod delegata koji dolaze iz opozicjie jer surogat majčinstvo ili tuđe spolne ćelije nisu dozvoljene što je mimo evropke prakse.
Peđa Kojović, delegat Naše stranke, smatra:
“Mislim da to razmišljanje ne pripada vremenu u kojem danas živimo. Da su to neke teze i pravila iz nekih prošlih vijekova”, mišljenja je Kojović.
Inače, statistike kažu kako svaki šesti par u BiH ne može prirodnim putem dobiti dijete.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.