U BiH još uvijek postoji preko stotinu kolektivnih centara

Vijesti 19. jun 201817:24 > 17:27
N1

U periodu od 1992 -1995. godine BiH je napustilo 1,2 miliona građana koji su utočište pronašli van granica Bosne i Hercegovine. Trenutno 98.578 osoba ima zvaničan status interno raseljene osobe u BiH, od čega je jedna trećina još uvijek ugrožena.

Iz Unije za održivi povratak i integracije u Bosni i Hercegovini navode da još oko 20.000 osoba zvanično je registrovano kao izbjeglice iz BiH koji borave izvan zenmlje porijekla.

Broj ugroženih manjinskih povratnika iznosi 47.000. Izgrađeno/obnovljeno oko 327.000 domova. Preko 2.700 stambenih objekata je bez elektrifikacije.

Zdravstveno osiguranje ima 10.675 lica. 8.994 porodice su u stanju socijalne potrebe bez ikakvog primanja, dok samo 0,8%-1% povratnika radi. U BiH još uvijek postoji preko stotinu kolektivnih centara. Teritorijalno 2,3 procenta naše zemlje je pod minama, što znači da je 84 hiljade ne uklonjenih mina.

Međutim, Bosna i Hercegovina se danas susreće sa drugim izazovima, a jedan od tih izazova je i masovno iseljavanje bh.građana, među kojima je veliki broj povratnika i raseljenih osoba. Prema istraživanjima koje je provela Unija, u periodu od 2013 -2017. godine BiH je napustila 151,101 osoba. Glavni uzroci migracija stanovništva su ekonomski.

“U cilju smanjenja odlazaka bh.građana, Unija za održivi povratak i integracije BiH je u sklopu kampanje “Stop iseljavanju bh.građana” pokrenula projekt pod nazivom “Zajedno učinimo život boljim u BiH”, koji je u prvoj fazi finansirala Vlada Švicarske u općinama Bihać, Čapljina i Lukavac. Projekt ima za cilj promociju individualnog seoskog turizma u lokalnim zajednicama. Cilj je, kroz ekonomsko jačanje stanovnika lokalnih zajednica, poboljšati uslkove života kroz samozapošljavanje u ruralnom (ili agro) turizmu. U tu svrhu, Unija je kreirala i web poprtal wwww.bhselo.ba gdje se besplatno promovišu seoska domaćinstva u svrhu unaprijeđenja ruralnih područja koja imaju mogućnosti za razvoj turističkih kapaciteta u Bosni i Hercegovini. Želimo motivisati i podržati što viđe osoba koje žive u ruralnim sredinama da se organizovano bave pokretanjem sopstvenog biznisa kroz otvaranje seoskih domaćinstava i ukazati im na mogućnosti koje nude ruralna područja”, saopšteno je iz Unije za Unije za održivi povratak i integracije u Bosni i Hercegovini.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.