Reakcije iz BiH na izjavu Vulina o odbrambenoj industriji RS

Vijesti 19. jun 201819:21 > 19:24
N1

Jučerašnja izjava ministra odbrane Srbije da je ova zemlja potpisala ugovor sa odbrambenom industrijom Republike Srpske danas stižu brojne reakcije. Dok jedni u ovom vide dio predizborne kampanje, drugi smatraju da je ovo novi udar na teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. Ipak, postoje i oni koji pozivaju na mir.

“Ministarstvo odbrane Srbije je osiguralo 850 miliona dinara (14,1 miliona KM) za različite potrebe preduzeća odbrambene industrije RS-a, odnosno za remont tenkovskih i avionskih motora”, kazao je Aleksandar Vulin, ministar odbrane Srbije.

Na ovu izjavu reagovali su brojni. Prvi čovjek državnog parlamenta smatra da je ovo samo dio predizborne kampanje.

“Stvaranje atmosfere ugroženosti, stvaranje atmosfere koja ima prizvuk mogućih ratnih sukoba na ovim područjima to je politička igra. To je ima veze i sa izborima i sa pozicioniranjem političkih stranaka. To je svima jasno ako se barem imalo bavite politikom, jasno da je to Dodikov teren i uslov opstanka stvaranje sukoba”, kaže Mladen Bosić, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamenta BiH.

Dennis Gratz ovakve sintagme smatra još jedanim udarom na teritorijalni suveritet i integritet Bosne i Hercegovine.

“To pokazuje da kakva god bila politika vlasti u Srbiji, uvijek imate ljude kao što je gospodin Vulin koji će iskoristiti svaku priliku, da tako kažem, nastavi ratovati za izgubljene bitke drugim sredstvima, diplomatijom, pokušajima podrivanja poretka…”, navodi Dennis Gratz, zastupnik Naše stranke u Parlamentu FBiH.

Šef zastupničkog kluba SDA u federalnom parlamentu kaže kako mu nije jasna sintagma “odbrambena industrija”.

“Ja ne znam šta treba da znači sintagma “odbrambena industrija” ako ste ga dobro citirali… Industrija je industrija. Namjenska industrija je poseban oblik industrijske proizvodnje koji je striktno propisan zakonima svake zemlje pa i Bosne i Hercegovine. Sve dotle dok se taj vid industrije i industrijske proizvodnje odvija u skladu sa važećim zakonima i propisima on je uredan”, navodi Ismet Osmanović.

Zapaljiva retorika bi najveću štetu mogla nanijeti povratnicima u RS, te dovesti do još većih tenzija smatra zastupnik u NSRS Admir Čavaka.

“Dakle, sve što ima veze s oružjem dotiče nas i to su osjetljive teme, ali postoje organi koji rade svoj posao i trebaju da rade svoj posao i mi im moramo vjerovati. Želimo da živimo normalnim životom, a ne temama koje nas vraćaju 30 godina unazad”, kaže Admir Čavka, zastupnik SBB-a u NSRS.

OHR, OSCE, Ambasada SAD i Delegacija EU u BiH su za N1 kazali kako na sva pitanja o namjenskoj industriji moraju odgovoriti vlasti BiH i ako ima potrebe zakonski reagovati na eventualne nelegalne radnje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.