Deklaracija ministara unutrašnjih poslova Zapadnog Balkana

Vijesti 09. jul 201821:14 > 21:15
N1

Ujedinjeno Kraljevstvo je 9. jula 2018. godine ugostilo ministre unutrašnjih poslova i bezbjednosti Berlinskog procesa i Bugarske (kao domaćina samita EU-Zapadnog Balkana 17. maja) u Londonu, na prvom sastanku tih ministara održanog u okviru Berlinskog procesa.

Ministri su donijeli slijedeće zaključke.

Složili smo se da se kolektivno suočavamo sa mnogim bezbjednosnim prijetnjama, uključujući ozbiljni i organizovani kriminal; nasilni ekstremizam, terorizam i finansiranje terorizma; sa korupcijom; pranjem novca i finansijskim kriminalom; sa trgovinom ljudima i krijumčarenjem migranata; sa trgovinom oružjem i drogama; cyber kriminalom i prijetnjama za cyber bezbjednost. Prepoznali smo da su ove prijetnje transnacionalne i da su sve složenije. Stoga smo ponovo potvrdili našu posvećenost produbljivanju regionalne saradnje i jačanju našeg zajedničkog odgovora.

Pozdravili smo napredak koji smo već postigli na jačanju ovog kolektivnog odgovora i radujemo se podršci vodećih inicijativa o bezbjednosti i migracijama i o jačanju vladavine prava, koje su detaljno opisane u Strategiji za Zapadni Balkan Evropske Komisije od 6. Februara. Složili smo se da podržavamo mnoge postojeće mehanizme saradnje, uključujući sporazume sa Agencijama za Pravosuđe i Unutrašnje Poslove EU, sa Regionalnom Inicijativom za Migracije, Azil, Izbjeglice (MARRI), sa Clearinghousom za Jugoistočnu i Istočnu Evropu za Kontrolu Lakog i Malokalibarskog Naoružanja (SEESAC), Regionalnu Inicijativu za Borbu protiv Korupcije (RAI), Pristup Integrisanoj Unutrašnjoj Sigurnosti (IISG), Konvenciju o Policijskoj Saradnji za Jugoistočnu Evropu (PCC-SEE) i Asocijaciju šefova Policije Jugoistočne Evrope (SEPCA).

Posebno smo se složili da dodatno ojačamo razmjenu informacija o ozbiljnim slučajevima organizovanog kriminala, terorizma i drugih bezbednosnih prijetnji, kao i da dalje sarađujemo u borbi protiv ilegalnog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine vatrenim oružjem; trgovine ljudima i krijumčarenju migrantima; kao i korupcije. U tom kontekstu složili smo se da maksimalno iskoristimo međunarodnu policiju i saradnju pravosudnih organa u skladu sa EU acquis i najboljim praksama. Pozdravili smo cilj sadržan u Strategiji za Zapadni Balkan vezan za jačanje saradnje u oblasti bezbjednosti i vladavini prava između Zapadnog Balkana i EU, uključujući i sa organima EU.

Razmjena informacija

Prepoznali smo saradnju između naših institucija za sprovođenje zakona i bezbjednosnih institucija u oblasti razmjene informacija i obavezali se da će to biti učinjeno na legalan, blagovremen, proaktivan, siguran, kvalitetan, efikasan i učinkovit način. Naglasili smo da je poštivanje ljudskih prava, temeljnih sloboda i vladavine prava komplementirano i ojačano efikasnim sigurnosnim mjerama. Stoga smo pozdravili Zajedničku Deklaraciju o Principima Razmjene Informacija u Oblasti Sprovedbe Zakona.

Nezakonito posjedovanje, zloupotreba i trgovina vatrenim oružjem

Potvrdili smo našu zajedničku odlučnost i pojačali našu posvećenost u tome da zaustavimo ilegalno posjedovanje, zloupotrebu i trgovinu vatrenim oružjem. Stoga smo toplo pozdravili Francusko-Njemačku koordinacijsku inicijativu za borbu protiv ilegalne trgovine vatrenim oružjem na Zapadnom Balkanu i podržali Smjernice za održivo rješenje nezakonitog posjedovanja, zloupotrebe i trgovine malim oružjem i lakim naoružanjem i njihovoj municiji na Zapadnom Balkan.

Smjernice su u skladu sa postojećom aktivnostima Evropske Unije u borbi protiv te prijetnje, konkretno sa Akcionim planom o nedozvoljenoj trgovini vatrenim oružjem između Evropske Unije i Jugoistočne Evrope 2015-2019, sa zajedničkim Saopštenjem Komisije i Visokog predstavnika o elementima koji idu u prevcu Strategije EU protiv nelegalnog vatrenog oružja, malog oružja i lakog naoružanja i municije i sa Europolovim EMPACT programom.

Složili smo se da ćemo do 2024. godine nastojati da učinimo zapadni Balkan sigurnijom regijom, izvoznikom sigurnosti, gde su sveobuhvatni i održivi mehanizmi, u potpunosti usklađeni sa evropskim i drugim međunarodnim standardima, uspostavljeni za identifikaciju, spriječavanje, krivično gonjenje i kontrolu ilegalnog posjedovanja, zloupotrebu i trgovinu vatrenim oružjem, municijom i eksplozivom.

Trgovina ljudima i krijumčarenje migranata

Složili smo se da smo ujedinjeni u našoj posvećenosti okončanju trgovine ljudima i krijumčarenja migranata u svim društvima, uključujući i onima na Zapadnom Balkanu. Ovi zločini ne poštuju granice ili jurisdikcije, niti priznaju dostojanstvo ili vrijednost ljudskih bića. Obavezali smo se da ćemo jačati domaće aktivnosti i regionalnu i međunarodnu saradnju kako bi spriječili i borili se protiv ovih zločina i razmjenjivali najbolju praksu preko mreže regionalnih koordinatora za borbu protiv trgovine ljudima, kai i preko ekvivalentnih mehanizama. Stoga smo sa zahvalnošću prepoznali Poziv na Akciju za Zaustavljanje Prisilnog Rada, Modernog Ropstva i Trgovine Ljudima kojeg je uputilo šest vlada Zapadnog Bakana.

Korupcija

Prepoznali smo da korupcija otežava ekonomski rast, slabi demokratske institucije,
narušava društveni poredak, uništava povjerenje javnosti i ugrožava vladavinu prava. Uključeni su i javni i privatni sektor. Također smo potvrdili da je suzbijanje korupcije od vitalnog značaja za održavu ekonomsku stabilnost i rast, održavanje sigurnosti društava, zaštitu ljudskih prava, smanjenje siromaštva, zaštitu životne sredine za buduće generacije i borbi protiv ozbiljnog i organizovanog kriminala. Dopunjavajući rezultate Samita u Trstu 2017. godine, pozdravili smo obečanja koja su šest vlada zemalja Zapadnog Balkana dala po pitanju borbe protiv korupcije.

Implementacija 

Podržali smo važnost implementacije obaveza preuzetih tokom samita u Londonu. Stoga smo podržali Projektni Zadatak Upravnog Odbora za Bezbjednosne Obaveze Berlinskog Procesa sa kojom su se složili učesnici sa Zapadnog Balkana a koja će podržati implementaciju bezbjednosnih obaveza preuzetih tokom Berlinskog Procesa.

Očekujemo ideje, alate, i prijedloge ovog Upravnog Odbora za borbu protiv zajedničkih bezbjednosnih prijetnji.