Zorn: Klanjam se žrtvama u Srebrenici

Vijesti 11. jul 201811:39 > 11:48
N1

Obraćajući se prisutnima na komemoraciji u Potočarima, istražitelj njemačke policije Klaus Zorn je kazao da kad je bio dijete, majka mu je rekla su ona i njeni roditelji bili prisiljeni da napuste svoju domovinu kao izbjeglice, te da objašnjenja tada nije razumio.

Kaže da je kasnije shvatio da ratovi uvijek donose smrt, duboku agoniju i tugu među ljudima.

“Danas sam svjestan da se ništa nije promijenilo. Da se genocid, zločini protiv čovječnosti i ratni zločini nastavljaju dešavati iz dana u dan u mnogim zemljama širom svijeta, te da uzrokuju neizrecive patnje”, istakao je.

Podsjeća da je intervjusao mnogo žrtava ratnih zločina i uzeo toliko zabilješki o genocidu i užasnim prizorima, tako da ima vrlo jasnu sliku o zločinima u BiH.

“Prečesto se glasno i javno širom svijeta poručivalo: Ovi zločini se nikad neće ponoviti! Ali stvarnost je demostrirala upravo suprotno. 1995. godine, 50 godina nakon Drugog svjetskog rata, masakr je počinjen u srcu Evrope, ovdje u Srebrenici. Međunarodne pravosudne institucije, kao što su Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju i Međunarodni sud pravde, su zločine u Srebrenici nazvale njihovim pravim imenom – genocidom”, naglasio je Zorn.

Ispričao je i šta je Njemačka uradila po pitanju rata u BiH.

“Sredinom 90-tih, Njemačka je otvorila granice za mnoge izbjeglice iz Bosne i dala im sklonište za godine koje su uslijedile. Od samog početka, policija i tužilaštvo su tragali za počionicima koji su se pokušali sakriti u Njemačkoj, izmješanih u grupi izbjeglica. Naš cilj se može opisati da nema sigurnog utočišta i nekažnjivosti za počionice”, kazao je.

Navodi da su tako pronašli Duška Tadića, uhapsili ga i isporučili MKSJ-u, gdje je izrečena prva presuda Suda, te podsjeća da u nekoliko drugih slučajeva, njemački sudovi su proglasili optužene krivim za pomaganje i potsticanje genocida u Doboju, Foči, Osmacima i Kotor Varoši.

Kaže da slične presude će biti moguće u ubuduće, jer ovi zločini ne zastarijevaju u Njemačkoj.

“Nijedan počinilac zločina genocida koji se krije u Njemačkoj se ne bi trebao osjećati sigurnim od privođenja, procesuiranja i presuda”, kategoričan je Zorn.

Poručio je Majkama Srebrenice da je njihov posao ogroman i značajan, kojim podsjećaju svijet da se ne zaboravi šta se desilo u Srebrenici 1995. godine.

“Ako bismo zaboravili žrtve, mi bi odustali od njih i počinioci bi mogli pobjeći. Uvjeren sam da nikad nećete stati sa ovim jako važnim poslom i da ćete podsjećati buduće naraštaje onim što se dogodilo 1995. godine. Iako ste izgubile svoje voljene, svojim herojskim nasotjanjima ste usjpele pokazati svijetu da su pravda i istina vrijedne borbe. Istovremeno. jako je važno odgajati svoju djecu u generacije koje dolaze da ne ustraju u mržnji prema djeci sa druge strane. Živjeti u miru zajedno, učiti o istoriji, nikad ne zaboraviti žrtve, ako je moguće zaboraviti, ključno je za neponavljanje ovih zločina”, istakao je i dodao:

“Draga Munira i sve majke, sestre, ćerke i sve žrtve genocida, danas vam želim izraziti divljenje za vaš posao koji je jako važan. Klanjam se žrtvama u Srebrenici i želim vam bolju budućnost”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.