Na Klinici za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju KCUS zabilježen je porast broja pacijentica koje se nakon operacije karcinoma jedne ili obje dojke odlučuju na rekonstrukciju. Zavisno od stadijuma dijagnosticiranog oboljenja rekonstrukcija se može uraditi u istom operativnom aktu sa operacijom karcinoma ili sekundarno, nakon onkološke terapije.
Prema riječima šefice Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju KCUS, prof. dr. Sanele Salihagić na ovoj Klinici se radi rekonstrukcija autolognim tkivom i rekonstrukcija sa primjenom implantata i ekspandera.
“Kao što smo i ranije govorili koristimo relativno novije metode TIO2 Mesh Bra, koje zamjenjuje upotrebu mišićnog tkiva za stvaranje adekvatnog mekotkivnog pokrova kod implantata. Na ovaj način ženi se vraća ženstvenost, dakle funkcionalni i estetski aspekt. Sve ovo se dobro odražava na ukupan psiho fizički oporavak kod žena”, navela je Salihagić.
Generalna direktorica KCUS-a prof. dr. Sebija Izetbegović ističe da se žene u BiH teško odlučuju na rekonstrukciju dojke, te da su razlozi ove pojave različiti. Naglašava da se posebna pažnja u KCUS poklanja ukupnom psihofizičkom oporavku pacijentica, koje su prošle tešku borbu sa karcinomom dojke.
“Većina žena su iscrpljene i u strahu nakon borbe sa ovom opakom bolešću. Narušeno im je samopouzdanje i osjećaj ženstvenosti. Tokom puta koji prolaze, počevši od dijagnostike do operacije i kemoterapija, pacijentice i njihove porodice izložene su velikom stresu. Apelujem na sve žene koje su prošle ovaj težak put da se odluče za rekonstrukciju, da shvate da nisu same. Izvrsna saradnja osoblja Klinike za glandularnu hirurgiju i Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju daju garanciju za uspjeh. Moguće je uraditi operativni tretman u jednom aktu, što ranije nije bio slučaj. Timski rad daje najbolje rezultate”, izjavila je Izetbegović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.