Jedina prihvatljiva lokacija za smještanje migranata u USK

Vijesti 27. jul 201819:10 > 19:29
N1

Broj migranata na području Unsko-sanskog kantona svakodnevno raste. Policija je do sada evidentirala 4.500 osoba. Adekvatan smještaj, hrana i higijenski uslovi nisu obezbjeđeni za toliko ljudi. Policija je do sada zabilježila da su migranti počnili 21 krivično djelo. Bezbjednosna situacija je pod kontrolom.

Da bi se ugrijali i pogrijali hladno mlijeko migranti su između šatora zapalili vatru. Nakon kišne noći potrebna im je suva i topla odjeća.

“Idemo u Crveni krst i ja pitam ima li. Kažu mi sutra dođi i daću ti”, kaće Muhamed iz Iraka.

Muhamed sa majkom i bratom Muratom već tri godine pokušava preći od Iraka do Francuske. 2015. su stigli u Srbiju i dva mjeseca pohađali školu u Pirotu.

Kad ste došli ovamo? “Došli smo prvo u Sarajevo iz Sarajeva u Bihać. Hrvatska je problem. Želim u Italiju pa u Francusku”, kaže Murat iz Iraka.

“Hrvatska ne da. Ima puno policije.Kažu daj telefone i ovako ih slome”, tvrdi Muhamed.

Prelazak hrvatske granice u ulazak u zemlje EU cilj je 4.500 migranata koji se trenutno nalaze u Unsko-sanskom kantonu. Dok čekaju ostvarenje sna borave u neuslovnim domovima ili šatorskim naseljima.

“Treba imati na umu da su to iscrpljeni ljudi pod konstantnimm stresom, traumama u situacijama u kojim ne vide kraj i onda dakako da se događaju sukobi i konflikti”, kaže Tvrto Barun iz Isusovačke organizacija za pomoć izbjeglicama

Iz nekih konflikata su proizašla i krivična djela poput ubistva, slivanja. Ovu sedmicu je obilježila masovna tuča u kojoj je 18 povrijeđenih lica.

Krajišnici su voljni pokazati humanost, priča nam novinar Mirza Sadiković. No, niz loših djela koja su se desila izazvala su zabrinutost kod domaćeg stanovništva.

“Migranti su zapravo svugdje, nemate kontroliranog nadzora. Oni su od parka, ulice i dolazi do tog nekontroliranog ponašanja i zapravo mještani su sa razlogom zabrinuti”, ističe Sadiković.

Da bi bili pod kontrolom i na jednom mjestu državna i kantonalna vlast su izabrali Medeno Polje u Bosanskom Petrovcu kao lokaciju za otvaranje migrantskog centra. No, lokalna vlast to nije prihvatila.

Ova prostranstva u mjestu Lipe su za vlasti Bosanskog Petrovca jedina prihvatljiva lokacija za smještanje migranata. S obzirom da ovdje nema izgrađenih objekta niti struje i vode izgradnja smještaja pa i postavljanje šatorskog naselja bio bi dugotrajan proces.

I lokalna vlast u Velikoj Kladuši ne daje zeleno svjetlo šatorkom naselju u mjestu Polje, niti smještanju migranata u hale Agrokomerca.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.