Hadž je peta islamska dužnost koju je svaki musliman dužan obaviti, barem jednom u životu, pod uslovom da je zdrav, slobodan i da ima dovoljno materijalnih sredstava kojim može podmiriti troškove hodočašća. To je putovanje života, kažu vjernici, za koje se živi.
Mlađi i stariji vjernici, s jednakom željom, čekaju da krenu na put i ispune svetu dužnost hadža. Godine kažu, nisu bitne, ali je za mlađe ljude obaviti hadž mnogo lakše.
“Zato što je to životno iskustvo, mijenja čovjeka itd. Sve to pozitivno utiče na čovjeka, nije ništa loše. Bolje je nego odlazak na more i razni provodi koji nisu u skladu sa našom vjerom”, kazao je Mevludin Šomić, vjernik iz Cazina.
Za hadž se, kažu vjernici, priprema duži vremenski period.
“Drago nam je da idemo, to smo očekivali dugo vremena. Dugo smo se pripremali i sad idemo”, istakao je Rasim Mašić, vjernik iz Bihaća.
“Ni na šta ne misliš kad odeš u Meku i Medinu. Tamo ti je sve potaman, da samo gledaš te njihove ljepote i tako”, naglasila je Enisa Mašić, vjernica iz Bihaća.
Odlazak na hadž obavezan je za vjernike, samo ukoliko imaju dovoljno novca. U BiH ima mnogo onih koji to sebi nažalost ne mogu priuštiti.
“Bitan je nijet, Allah se dragi za sve ostalo pobrine. Vjerujte meni, ja evo nigdje ne radim. Ali Allah mi je dao nafaku, bereket, milost svoju. Ima dosta naših ljudi koji mogu obaviti hadž, ima i onih, ja se slažem koji ne mogu. Ali ima dosta onih koji mogu, Allah samo zna iz kojih razloga. Molim Allaha da se i oni odazovu”, kazao je Emin Huzanović, Cazin.
Pred odlazak na putovanje života, vjernicima su upućene i prigodne poruke i savjeti.
“Oni idu sa ciljem da obave petu islamsku dužnost, da se na taj način očiste od grijeha. Ja im poručujem da budu dostojanstveni na svetim mjestima, u dva sveta harema, da budu dostojni imena koje će nositi na svojim prslucima odnosno svojim dokumentima i da budu ponosni da svaki hadžija iz cijelog svijeta, bez obzira na nivo obrazovanja, starosnu strukturu i odlakle dolazi, svi znaju za našu domovinu BiH”, istakao je Nezin ef. Halilovič, Ured za hadž i umru Rijaseta Islamske zajednice u BiH
Nakon 23 godine, odlazak na hadž, po drugi put, čeka i Samir Cazinkić.
“Prvi put kad čovjek ide jednostavno nije svjestan jednog takvog događaja, pogotovo jer sam ja išao neposredno poslije ratnih dešavanja kada u BiH nije bilo dovoljno ni hrane, struje i, jednostavno, dođete u jedno takvo blještavilo, u takvu jednu misiju gdje svaki vjernik doživi jedno posebno ushićenje viđenjem Kabe, časnih mjesta, Poslanikove džamije, to je nešto što se ne može opisati. Naš rječnik je previše siromašan da bi se to riječima opisalo, to treba vidjeti”, kazao je Samir Cazinkić, vjernik iz Bihaća.
O utiscima i doživljaju hadža priča nam i Vehid Čamdžija iz Rogatice. Prošle godine je obavio hadž, i došao je da budućim hadžijama poželi sreću.
“Došao sam maksuz ove godine da ispratim prvu turu hadžija i da se sjetim kako je meni bilo. To su jake emocije i želio bih da svi to obave, dalje nema. Kad Allah dragi pozove, kad se srce otvori dužnost nam je da to obavimo, ako možemo”, istakao je Vehid Čamdžija, Rogatica.
Buduće hadžije veliki blagdan Kurban ili hadžijski bajram dočekaće daleko od doma i porodice. Biće na svetim mjestima, u društvu i jedinstvu sa braćom po vjeri.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.