Građani BiH plaćaju više od 70 državnih institucija. Za neke od njih malo ko je znao i da postoje, ali svi imaju direktore, sekretarice i službena vozila. Mi smo ih pitali šta rade i koliko troše?
Šta rade i koliko imaju zaposlenih Agencija za radijacijsku i nuklearnu sigurnost, Centralna harmonizacijska jedinica, Agencija za borbu protiv korupcije, Uprava za zaštitu zdravlja biljaka, te Fond za povratak BiH? Odgovora nema, jer niko iz tih institucija nije našao za shodno da odgovori na naše upite.
Teško je naći podatke u BiH, na svim nivoima vlasti, koliko je hodnika i kancelarija te koliko je ljudi zaposleno u raznoraznim agencijama, institucijama, institutima. Te agencije uglavnom, služe za “uhljebljenje” stranačkih poslušnika.
N1 je dobio odgovor samo iz dvije agencije. Agencija za strane investicije ima 30 zaposlenih i godišnji budžet od 1.400.000 maraka. Od toga na plate zaposlenih otpada 860.000 KM. Lani je BiH doživjela krah stranih investicija, ali se to nije odrazilo na plate zaposlenih u ovoj Agenciji.
BiH ima i Agenciju za zaštitu ličnih podataka. Lani su iz budžeta dobili 1.200.000 maraka, na plate 26 zaposlenih otišlo je više od 900.000.
No, ima i drugačiji primjer. Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske smještena je u baraci. Tu radi vrlo mali broj ljudi, i sa skromnih 200.000 maraka godišnje. Zaduženi su 21 univerzitet. Nemaju ni službeno vozilo.
“Vrlo smo skromni i ekonomični. Nemamo kafe kuharice, nemamo vozače, sekretarice i svi radimo sve“, kazala je Dušanka Radmanović iz Agencije.
Kada svi radili sve da li bi trebalo ovoliko agencija koje i ne znaju koje su im nadležnosti ili se poklapaju sa već postojećim entitetskim i kantonalnim agencijama. O revidiranju rada tih agencija niko i ne govori, nego se najavljuje osnivanje novih.
Više u prilogu Borisa Breze.