Povodom Dana nezavisnosti u zgradi Parlamenta BiH danas je održana svečana akademija u organizaciji Foruma parlamentaraca BiH 1990 i Kantona Sarajevo na kojoj su se prisutni podsjetili historijskog referenduma na kojem su građani prije 23 godine odabrali da BiH bude nezavisna zemlja.
Na akademiji koji je okupila predstavnike gotovo svih nivoa vlasti u BiH, predsjednik Skupštine Republike BiH i predsjednik Foruma parlamentaraca BiH 1990 Miro Lazović istakao je kako su se svi oni koji su se prije 23 godine zadesili u sali Parlamenta BiH uz burnu raspravu, našli u teškom položaju.
“Mi poslanici smo se suočili sa prijetnjama i ucjenama da ne idemo putem koji vodi ka samostalnosti naše države. Bili smo prinuđeni da tražimo rješenja na koji način spasiti državu. Projekat ‘Velike Srbije’ bio je na sceni. Na sjednici januara 1992. godine izglasali smo referendumsko pitanje gdje su se građani opredijelili da žele živjeti u suverenoj BiH ravnopravnih naroda. Bio je to historijski momenat i ponosan sam što sam jedan od onih koji je glasao za održavanje referenduma. Današnji dan je jedan od najznačajnijih u historiji države”, kazao je Lazović dodajući kako je nakon referenduma na BiH izvršena “agresija koja je zaustavljena Dejstonskim mirovnim sporazumom”.
Govoreći o BiH 23 godine nakon referenduma, Lazović je naglasio kako se ona nalazi u “procjepu” i nije onakva kakvu je predvidio referendum.
“Današnja BiH je razapeta između Dejtona i Brisela. Sa druge strane, ne postoji organizovana politika izgradnje BiH. Snaga i pravednost države mjeri se načinom kojim je sposobna da štiti prava pojedinca. Umjesto da je manje obespravljenih, taj broj se povećava. Ali BiH ima budućnost, okrenimo se temeljnim ljudskim vrijednostima”, poručio je Lazović.
BiH je, prema riječima organizatora, kroz historiju na svojoj strani imala neumorne pratioce koji su se za nju borili, a jedni od njih bili su i bosanski franjevci. Gvardijan Franjevačkog samostana Sv. Ante u Sarajevu, prof. dr. Ivan Šarčević u svom obraćanju prisutnima naglasio je da je zgrada Parlementa BiH “simbol suživota naroda u BiH”.
“Sanjam vrijeme kada će u njoj biti donesene odluke u korist svih građana BiH. Ne možemo se zaustaviti na vremenu od prije 23 godine i loviti krivce zajedničke nesreće. Trebamo se sjećati naše prošlosti, a valja nam sagledavati i sadašnju situaciju”, istakao je Šarčević .
Obilježavanje 1. marta, Dana nezavisnosti BiH na današnjoj akademiji uveličale su i muzičke izvedbe ženskog vokalnog ansambla “Allegro” kao i vokalno-instrumentalnog ansambla “San” koji je izveo pjesmu “Kad ti se ime spomene”, posvećenu BiH.
Pored ostalih, akademiji su prisustvovali i ratni član Predsjedništva BiH Ejup Ganić, penzionisani general Armije Republike Bosne i Hercegovine (RBiH) Jovan Divjak, rektor UNSA prof. dr. Muharem Avdispahić te brojni drugi ugledni građani.
Referendum o nezavisnosti Bosne i Hercegovine održan je 29. februara i 1. marta 1992. Glasalo je ukupno 2.073.568 glasača. Izlaznost je iznosila 63,6 posto. Od ukupnog broja onih koji su se odazvali na referendum – 99.7 posto bilo je za nezavisnost, a 0,3 posto protiv.