Sudbina Prijedloga zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine još uvijek nije poznata kada je u pitanju glasanje u naroda Parlamenta FBiH.
Pošto nije dobio podršku Kluba Hrvata, bit će formirana zajednička komisija za usaglašavanje zakona. Tokom glasanja o Prijedlogu zakona i izbornim jedinicama, 29 delegata je bilo za, 17 protiv i 10 suzdržanih.
Nakon pauze u zasjedanju Doma naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, delegat iz Kluba Srba Željko Mirković obrazložio je amandman koji je uložio na prijedlog zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine.
Amandman se tiče cenzusa unutarstranačkih lista, a koji je prema ovom zakonu predviđen da bude 20 posto. Smatraju da je ovo nedopustivo i predlažu da cenzus bude 10 posto.
“U ime demokratije potrebno je usvojiti amandman kako smo ga i podnijeli, kazao je Mirković
“Mislim da je ovaj amandman vrlo zanimljiv, međutim, treba uzeti u obzir Izborni zakon BiH koji govori nešto drugačije“, kazao je Željko Josić iz Kluba Hrvata.
Predrag Kojović iz Kluba Srba prethodno je predložio, a nakon konsulatacija sa predlagačima Prijedloga zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, da se Dom naroda izjasni po pitanju ovog amandmana i to glasanjem. Nakon glasanja amandman nije dobio potrebnu podršku.
Lidija Bradara, predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH, govorila je o samom Prijedlogu zakona.
“Ovaj zakon je u proceduri od prošle godina. Meni je zanimljiv prvi dio zakona, on ima uporište u Ustavu Fdederacije i trebamo vršiti preraspodjelu mandata. Ja se divim kolegama koji dolaze iz pojedinih županija. Drugi dio zakona nemma ustavno utemeljenje. Meni je žao što se oko ovog zakona digla tolika prašina. Sad smo gdje jesmo i ja moslim delegate da budu svjesni odgovornosti svojih postupaka i svega onoga što danas možemo usvajanjem ovog zakona napraviti u Domu naroda. Moja je željda da postupak dovedemo do kraja“, kazala je Bradara.
Uslijedila je rasprava između Bradare i predsjednika Kluba Bošnjaka Osmana Čatića.
Predrag Kojović je kazao da je “neobičan odnos između ljudi koji su koalicioni partneri”. Obračajući se Bradari, Kojović je govorio o pokretanju vitalnog nacionalnog interesa kada je u pitanju ovaj prijedlog zakona.
“Meni je žao što vi u tom zahtjevu niste obrazložili na koji način ugrožava vitalni nacionalni interes, vi to nama nikada niste rekli. Zamolio bih i gospodina Čatića da nam obrazloži kako ovaj zakon ugrožava vitalni nacionalni interes Bošnjaka“, kazao je Kojović.
Drago Puzigać, dopredsjedavajući doma, govorio je o ranijem zahtjevu za njegovu smjenu.
“Moja smjena se traži zbog izbornog zakona, zbog donošenja izbornog zakona“, naveo je Puzigaća.
Predlagači ovog zakona su poslanički klubovi u Predstavničkom domu Stranke demokratske akcije (SDA), Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH, Demokratske fronte (DF) i Socijaldemokratske partije (SDP) BiH, kao i delegat u Domu naroda Predrag Kojović. Oni tvrde da će zakon, bude li konačno usvojen, otkloniti blokade u konstituiranju federalnog Doma naroda.
Prijedlog zakona o izbornim jedinicama i broju mandata Parlamenta Federacije BiH odobrio je 20. juna Predstavnički dom, također na vanrednoj sjednici, ali kao i svaki drugi zakon Federacije BiH, ne može stupiti na snagu ako ga ne izglasaju oba doma.
Junskoj sjednici u Predstavničkom domu nisu prisustvovali zastupnici Kluba HDZ-HNS.
Osim što su kao razlog naveli da je ta sjednica sazvana ishitreno, protivno Poslovniku i ustaljenoj praksi u Parlamentu, izjavili su da je najavljeni zakon u suprotnosti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.