Tri mostarske kuće: Historijske i turističke atrakcije

N1

O kulturnom bogatstvu Bosne i Hercegovine i prisustvu Osmanlija na ovim prostorima vijekovima svjedoče i tri osmanske kuće u Mostaru. Muslibegovića, Bišćevića i Kajtazova kuća važe za najposjećenije stambene objekte u regiji. Godišnje ih posjeti stotine hiljada turista iz raznih krajeva svijeta.

Sačuvani ostaci građevina iz osmanskog perioda još uvijek se mogu pronaći u Bosni i Hercegovini. Slikovite osmanske kuće u Mostaru oslikavaju nekadašnju kulturu stanovanja u ovom gradu. Jedna od njih je Muslibegovića kuća – sagrađena prije 300 godina. Sastoji se iz dva dijela – porodičnog koji se zvao haremluk i ekonomskog dijela zvanog selamluk.

“Ova kuća je sve do 2000. godine korištena kao porodična kuća, a poslije je otvorena kao javni objekat, a otvorili smo je da bi kroz kuću, autentične dokumente i predmete koje je familija koristila prikazali visoki nivo kulture življenja stanovanja, edukacije ljudi koji su živjeli u ovoj kući u osmanskom periodu”, istakao je Tadžudin Muslibegović, vlasnik Muslibegovića kuće.

Objekat danas, osim muzejske postavke sa starim dokumentima, nudi i hotelski smještaj. 12 luksuznih soba učinilo je da Muslibegovića kuća, prije osam godina, zauzme osmo mjesto na listi najboljih svjetskih hotela i smještajnih objekata. Anketu je provela internet stranica za online rezervacije putovanja “Expedia”, a učestvovalo je milion posjetilaca. Stručnjaci za ovu vrstu arhitekture, procjenjuju da su ova kuća i Konak kneginje Ljubice u Beogradu dva najljepša objekta stambene arhitekture osmanskog perioda na Balkanu.

“Simbol kuće je Davidova zvijezda, koja je unazad 100 i više godina bila simbol za sve monoteističke religije”, objasnila je Sanela Nožić, radnica u muzeju Muslibegovića kuće.

Jedan od najreprezentativnijih stambenih objekata iz osmanskog doba u Mostaru je i Bišćević-Lakišić stambeni kompleks. Datira iz 1635. godine, a smatra se jednim od bosanskih nacionalnih spomenika.

Turista iz Kanade je opisao sljedećim riječima:

“Kuća je jako autentična, udobna, konstrukcija je vrlo zanimljiva. Sviđa mi se što je sačuvana u originalnom obliku”.

U Mostarskom naselju Luka, nedaleko od Starog mosta, nalazi se vjerovatno najstarija sačuvana kuća u ovom gradu. Pomalo zaboravljena, van ozbiljnijih turističkih tura i pogleda prolaznika. Dvojica braće Kajtaz nasljednici su ove porodične imovine stare oko 400 godina.

“Čovjek koji je napravio ovu kuću bio je mostarski kadija u to vrijeme, on je imao odriješene ruke što se tiče zakona u gradu, ako bi neko nešto zgriješio, vojnici bi ih hapsili i dovodili u ovaj dio kuće, saslušao bi obje strane, odlučivao da li je neko kriv”, kazao je Adis Kajtaz, vlasnik Kajtazove kuće.

Vlasnici kuća autentične osmanske arhitekture vjerno čuvaju svoje nasljeđe, te s ponosom pričaju turistima o svojim precima, njihovoj kulturi kako bi dočarali način života iz kompletnog kompleksa kojeg su naslijedili od svojih predaka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.