Anto Domazet, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, govorio je za N1 o značaju Godišnjeg sastanka guvernera EBRD-a u Sarajevu.
“Sarajevo i BiH će biti narednih dana u centru pažnje svjetske i evropske, poslovne i opće javnosti. To je dobra prilika da se dobre stvari iz BiH promoviraju. Neću da kažem da njih ima previše, ali ih ima. Trebalo bi da se BiH predstavi kao dobar domaćin, da iznese svoje mogućnosti razvoja, animira poslovnu javnost i stvori fundamente za uspješnu buduću saradnju”, kazao je profesor Domazet u Novom danu na N1.
Poručio je da je Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) veoma značajna za Bosnu i Hercegovinu.
“Mi smo se njoj pridružili 1996. godine. Tada sam bio ministar finansija i trezora. Članski ulog za tu banku smo tek platili 2002. godine jer nismo imali para da to ranije uradimo. Iako su nam iz Evropske banke bili odobrili brojne kredite, nismo ih mogli koristiti jer nismo imali uplaćen članski ulog”, prisjetio se.
Kako je naveo, danas je EBRD partner Bosne i Hercegovine sa oko 2,3 milijarde eura uloženih u BiH.
“Imamo trenutno oko 68 projekata koji su aktivni i koji vrijede milijardu i 50 miliona eura. Jedan veliki dio sredstava se ne koristi. Trošimo puno vremena da riješimo problem kada se on pojavi. Neke zemlje taj problem rješavaju za tri mjeseca, mi po tri godine. Nas u Svjetskom ekonomskom forumu tretiraju kao zemlju koja ima najdemokratskiji proces donošenja odluka, svi se pitaju”, poručio je Domazet.
Bosna i Hercegovina će 8. i 9. maja biti zemlja domaćin jednog od najznačajnijih događaja u posljednje dvije decenije, Godišnjeg sastanka Odbora guvernera Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD).
Do sada je potvrđeno prisustvo 2.215 predstavnika međunarodne poslovne zajednice, investitora, visokih vladinih zvaničnika (guverneri EBRD-a, ministri finansija, ekonomije, trezora ili Centralne banke), te predstavnika organizacija civilnog društva, a u narednim danima očekuju se dodatne potvrde.
Vodeća investiciona firma BC Partners na biznis forumu EBRD-a u Sarajevu
Na godišnjem sastanku i biznis forumu EBRD-a u Sarajevu 8. i 9. maja učestvovat će vodeća međunarodna investiciona kompanija, BC Partners, što će biti njeno prvo javno pojavljivanje u regionu nakon okončanja procesa kupovine većinskog udjela United Grupe od investicionog fonda KKR u martu ove godine.
Ovo je najveća strana direktna investicija u regionu i jedna od najvećih u jugoistočnoj Evropi. United Grupa, kao vodeći provajder medijskih i komunikacionih usluga u jugoistočnoj Evropi, posluje pod brendovima SBB, Sport Klub, N1, Nova, kao i Telemach u Bosni i Hercegovini, Sloveniji i Crnoj Gori.
Stelios Elia, generalni direktor BC Partnersa, učestvovat će na panelu “Potencijal jugoistočne Evrope: gledište investitora”, drugog dana konferencije, u četvrtak 9. maja. Ovo je prvi put da EBRD održava svoj godišnji sastanak na Balkanu, od 2010. godine kada je bio u Zagrebu.
Panel sesija “Potencijal jugoistočne Evrope: gledište investitora”, u organizaciji United Grupe, će se održati od 14:00 do 15:00 sati u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, Trg BiH 1, Sarajevo u četvrtak 9. maja, kao dio agende drugog dana EBRD-ovog godišnjeg sastanka i biznis foruma.
Gospodinu Eliu će se na ovom značajnom panelu pridružiti i eksperti u politici, ekonomiji i medijima i to Zsuzsanna Hargitai, Regionalna direktorica za zapadni Balkan – Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD), koja je bila jedan od prvih investitora United Grupe, Victoriya Boklag, CEO United Grupe, i veteran priče o rastu grupe koja je postala regionalni lider u razvoju biznisa tokom protekle dvije decenije, John Simpson, urednik međunarodnih odnosa za BBC i veteran u izvještavanju o političkim i ekonomskim prilikama na Balkanu i dr. Wolfango Piccoli, potpredsjednik u Teneo Risk and Intelligence, globalnoj savjetodavnoj firmi u oblasti politike, koja je visokospecijalizovana za ekonomiju i politiku južne Evrope.
Mogućnosti za države Balkana
Panel sesiju, koja će biti otvorena za medije, će voditi Amir Zukić, direktor N1 TV za Bosnu i Hercegovinu i cjenjeni novinar u regionu.
Među ostalim temama, na panelu se očekuje i diskusija o daljim investicijama u regionu i izvozno orjentisanim mogućnostima za države Balkana, kroz primjer zatvaranja transakcije između United Grupe i BC Partners.
Napravit će se i poređenje zašto su u periodu 2004-2016. godine Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Mađarska, Letonija, Litvanija, Poljska, Rumunija, Slovačka i Slovenija, koje su se EU priključile 2004. godine ili kasnije, kumulativno privukle bruto strane direktne investicije od skoro 700 milijardi USD, za razliku od zemalja “Zapadnog Balkana” Srbije, Albanije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Kosova koje su privukle samo 50 milijardi USD, za isti period.
Panel će otkriti zašto su na dugoročnim osnovama i trendovima ova tržišta interesantna investitorima i zašto postojeći problem “odliva mozgova” obučene i obrazovane radne snage, kao i zabrinutost oko vladavine prava mogu postaviti ekonomiju i biznis u nezgodan položaj i spriječiti ih da dosegnu svoj puni potencijal.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android | Phone/iPad