Sarajevo i Istočno Sarajevo će do septembra 2020. godine biti u potpunosti očišćeni od mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava, poručio je Perry Baltimore, direktor organizacije Marshall Legacy Institute iz SAD.
“Sarajevo bez mina 2020.”, naziv je projekta koji u u potpunosti finansiraju Sjedinjene Američke Države, a čiji je cilj zapravo deminirati površinu od preko osam miliona kvadratnih metara u nekoliko sarajevskih općina.
“Imali smo odličan sastanak sa gradonačelnikom Skakom i Upravom grada. Zaključili smo da nema sumnje da će se cilj ostvariti, a Sarajevo slobodno od mina će biti završeno do septembra 2020. godine, i tada ćemo Sarajevo proglasiti slobodnim od mina i sigurnim za kretanje građana”, poručio je Baltimore za N1.
Ambasador Tomaž Lovrenčič, direktor organizacije Unapređenje ljudske sigurnosti, neprofitne humanitarne organizacije koju je osnovala Vlada Slovenije za N1 je kazao da je to projekat koji se obavlja puno godina.
“Važno je da zdržimo koncentraciju, radimo sa donatiroma da se sredstva mogu garantirati i ubuduće. Podrška SAD-a je važna, ima viši pomen od same akcije. Ovaj posao je težak, spor, opasan. Moramo oba cilja tražiti, ne samo čišćenje, nego da nema nikakvih nesreća. Demineri su vrhunski obučeni”, izjavio je Lovrenčić u Danu uživo na N1.
On je poručio da će ova akcija donijeti veliki uspjeh i lekciju za druge krajeve u BiH koji ovu metodu trebaju samo replicirati.
Baltimore i njegova organizacija već 20 godina pomažu BiH, zajedno sa Vladom SAD-a.
“Vlada je uložila ogromna sredstva od završetka rata, preko 100 miliona dolara. Donacija za ovaj projekat predstavlja najveću donaciju Vlade SAD-a u zadnjih 10 godina. Zahvalan sam građanima SAD-a koji kroz institut 20 godina pomažu projekte. Radujemo se da vidimo Sarajevo slobodno od mina”, rekao je Baltimore za N1.
Inače, u ovaj projekat uključeno je i Istočno Sarajevo.
“To je poruka kako bi mogli dodatno podržati plan koje je Vijeće ministara BiH već poduprijelo. Predviđa se dotok u visini od 35 miliona dolara svake godine, da bi se kompletan teritorij očistio. Taj metod podrazumijeva da se angažiraju obje strane, i Federacija BiH i Republika Srpska. To je pozitivan korak naprijed što se tiče motivacije donatora. Pažljivo pratimo, jer je važno za rad u sljedećim godinama. Nadam se da će i drugi krajevi vidjeti da je to dobar način”, zaključio je ambasador Lovrenčić.
Od završetka rata do danas deminirano je 3.000 kvadratnih kilomtara u FBiH, RS i Brčko Distriktu. Ostalo je još dva posto sumnjivih područja.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad