Analiza Udruženja "Proslavi oporavak" nakon dvogodišnjeg rada besplatne i anonimne telefonske linije za problematiku ovisnosti, registrovala je 183 ovisnika o drogama.
Ovaj problem najviše su prijavljivali članovi porodice, a najčešći razlog kontaktiranja u 81% slučajeva bio je – potreba za liječenjem.
Ovim istraživanjem uočen je pad heroinskih ovisnika koji traže pomoć, ali je i ekstremno povećan broj servisa korisnicima amfetamina i kanabisa. Zabrinjavajuće je i velik postotak maloljetnika ispod 14 godina za koje se pruža pomoć.
A, educirana porodica je često motivirajući faktor za ulazak u proces oporavka.
Cecilia Hajlzer više od 20 godina bila je ovisnica o drogama. Prisjeća se da je sa 14 godina otvorila vrata nekog drugog svijeta, u kojem kako kaže nije bilo nužno trpjeti bol niti rješavati probleme, nego pobjeći od stvarnosti. Iako joj je dugo trebalo, shvatila je da joj droga nije donijela ništa, osim problema.
“Kada sam krenula sa heroinom negdje u 25. godini, veoma brzo mi se pojavila želja prosto da izađem i svega toga. Međutim, prošlo je 10 godina dok nisam došla, do tog da kažemo – mog dna, gdje ja više nisam imala nijednu prečicu da funkcioniše i gdje sam morala da se suočim sa svim onim od čega sam bježala cijeli život“, kaže Cecilia.
Svoje iskustvo iznosi u javnost kako bi pomogla, mladima ali svim drugima koji imaju ovaj problem da preusmjere tokove svojih života. Danas sa svojim prijateljem Borislavom kroz Udruženje “Proslavi oporavak” žele razgovarati sa onima koji se suočavaju sa psihosupstancama.
“Ljudi koji su u problematici ovisnosti, stvarno ukoliko vide da je došlo 5 do 12 za njihove živote, trebaju imati neko mjesto, neku liniju, savjetovalište gdje će nazvati i dobiti određene informacije. S jedne strane gdje se i kako mogu liječiti, s druge strane tu potrebnu nadu koja će ih potaknuti i motivaciju i pomoći da idu u jednom smjeru oporavka“, kaže Borislav Gojić iz udruženja “Proslavi oporavak”.
Za oporavak, ovom udruženju se u samo dvije godine javilo 183 ovisnika za pomoć. U 81% slučajeva bilo im je potrebno liječenje. Najčešće su to nezaposlene osobe koje žive sa roditeljima, nisu oženjene, te su bez prethodnih liječenja. Istraživanje je pokazalo da najčešće osobe u dobi od 14 do 18 godine prvi put probaju droge. Posebno je alarmantan broj korisnika droga ispod 14 godina. Socijalni radnici naglašavaju važnost resocijalizacije u zajednici.
“Mladim ljudima je potrebno da se oporavljaju u zajednici. Znači da ne ostavljaju svoje porodice, da ne ostvaljaju školu“, kaže Mulka Nišić, socijalna radnica.
Droga svim ovisnicima daje lažni mir, priča nam Cecilija sa početka priče. Korištenje droga na početku izgleda kao savršeni bijeg, ali ubrzo postaje vrtlog iz kojeg nema izlaza, poručuje. Ima poruku za sve koji se suočavaju sa problemom droge.
“Pa svakako da izlaz postoji. Da je sloboda slatka. I da je sloboda slađa od bilo kakve iluzije koju droga pruža”, dodaje Cecilia.
Cecilia želi pružiti ruku svima koji su se našli u sličnim iskustvima. Želi sa njima podijeliti priču o posljedicama i promašajima koje joj je upotreba droge donijela i koje ne mogu da se isprave.
Ali zaključuje da nikad nije kasno ispraviti životne tokove i vratiti pogled i nadu u bolje sutra.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad