Prošlo je 70 godina otkako je Sarajevo slobodan grad. Okupator je otjeran, ali ostaci fašizma još su tu. Neki kažu u povampirenom obliku.
Prije 70 godina kroz ovu kapiju u Sarajevo je ušla sloboda. Oni koji ovaj dan pamte kažu da je najsretniji u historiji grada. Gojko je imao sreću da ga dočeka. Tada je imao 17 godina. Prisjeća se kako je sa Kozare u Sarajevo došao pješke da bi dočekao oslobodioce.
“Narod je jedva dočekao oslobođenje i tada je bio oduševljen, naravno. Nestalo je fašističke vojske. I mnogi su mislili da fašizma više nema, da smo slobodni, mada ja sam uvijek u sebi imao nešto sumnjivo“, rekao je učesnik NOB-a Gojko Vukadinović.
Fašizam jeste bio pobijeđen vojnički, slažu se u Udruženju antifašista, ali nikad do kraja. Nekada se protiv njega borilo puškom, a danas se mora boriti riječju.
“Fašizam još nije pobijeđen. Nacionalizam je najtipičniji način. U diskriminaciji ljudska prava se krše, u tome se ogleda u svakoj situaciji, nije to baš slučajno”, izjavio je akademik Izet Dizdarević.
“Mi moramo nastaviti borbu protiv fašizma koji i nakon 70 godina, ne samo u Sarajevu, nego vaskrsava i u Evropi”, kazao je Izet Kuhinja iz Udruženja roditelja ubijene djece Sarajeva.
Sarajevo je uvijek bio multietnički i grad različitih kultura. Nekome je kao takav smetao. Zbog toga su i postojali pokušaji da se on uništi. Isto zlo se ne smije ponoviti. Početi treba od onih koji su Sarajevu nanijeli zlo, smatraju u Jevrejskoj zajednici.
“Oni koji su činili zločine moraju biti kažnjeni. Ta kazna koliko treba da uputi da je ono što su radili da je grozno, neoprostivo, nedopustivo. Ta kazna treba da pokaže žrtvama da pravda postoji“, rekla je Elma Softić-Kaunc.
Umjesto kazne, danas postoji tendencija da se antifašistička borba neutralizira. Da se ne postavljaju pitanja ko su bili fašisti, koja je to ideologija i čemu ona vodi, do kojih je žrtava dovela ne samo ovdje u BiH nego i cijelom svijetu.
Zvanični podaci pokazuju da je u toku Drugog svjetskog rata u Sarajevo poginulo 9.091 osoba. Od toga 7.092 Jevreja, 412 muslimana, 106 Hrvata, 1.427 Srba i 55 ostalih. Kroz sarajevske logore prošlo je više od 100.000 osoba. Blizu 1.500 građana Sarajeva odvedeno je u druge logore, poput Jasenovca.
Pogledajte prilog Minele Jašar.