Vijeće ministara ima priliku da sistem javnih nabavki dovede u red i pokaže budžetskim korisnicima bolji odnos prema njihovom novcu.
No, iz ugovora je teško saznati kako se konkretno troši. Nekada se u uslovima tendera ide i do najsitnijih detalja, a nekada nema ni količina.
Ovo je primjer netransparentnog i nepreciznog procesa javnih nabavki. Direkcija za robne rezerve Federacije platila je firmi Ris-Sportnautik iz Gradača 556 hiljada maraka. U Službenom glasniku BiH je objavljeno da se radi o nabavci gumenog čamca i motora od 25 KS. To znači da je Direkcija čamac koji košta šest hiljada maraka platila pola miliona. Iz gradačanske firme su nam pojasnili da je riječ o mnogo većem broju čamaca i druge opreme.
“Isporučeno je 50 komada čamaca Maestral 45, pumpe plastične, 50 komada i 100 komada vesala, 100 komada spasilačkih prsluka i 25 motora Jamaha”, kazao je Aziz Bravić, direktor Ris-Sportnautik.
Zanimljivo je da je Direkcija naš Upit o ovom tenderu proslijedila spomenutoj firmi, kao da Direkcija nema podatke o tome šta je i od koga kupovala. Dati novac u ovom slučaju je opravdan, iako se to iz samog dokumenta o potpisanom ugovoru ne bi moglo zaključiti. Ima i primjera trošenja na čudne stvari. Više od 160 hiljada maraka otišlo je na nabavku kreatina za zatvorenike. Agencija BHANSA, sa sjedištem u Mostaru, prošle godine je potrošila skoro 80 hiljada maraka na rekonstrukciju interijera svog caffe bara.
Više u prilogu Borisa Breze.