Katar: Radnici iz BiH i Srbije čekaju karte za povratak kući

Vijesti 13. apr 201512:49 > 12:56
N1

Trideset radnika iz BiH i Srbije kojima nisu isplaćene plate za rad u Kataru trenutno se nalaze ispred policijske stanice u glavnom gradu ove zemlje i čekaju da dobiju karte za povratak kući.

Karte im je obećala suvlasnica kompanije Arab Face za koju su prvobitno došli raditi.

Nalazimo se ispred policijske stanice i čekamo iako više ne znamo šta čekamo. Ima letova ima sve, a opet karata nema. Danas nema mjesta kažu. Neki od nas su tu već 6 mjeseci, neki i devet. Plata nema od oktobra“, kazao je za N1 jedan od radnika Zijad Muminović.

Arab Face je strana kompanija slovenačkog državljanina Sejada Sulejmanovića, ali po katarskim zakonima u stranoj kompaniji većinski vlasnik mora biti katarska firma.

Podsjetimo, trideset radnika u aprilu prošle godine je otišlo na privremeni rad kako bi obavljali građevinske radove. Plate su prestali dobijati u oktobru.

Vrlo brzo su ostali bez osnovnih sredstva za život i obratili se ambasadi BiH u ovoj zemlji.

Ambasada je nekoliko puta kontaktirala njihovog poslodavca ali on je više puta izjavio da nema novca da isplati zarađene plate radnicima iz BiH, jer on nije naplatio potraživanja od turske kompanije Promer Katar, čiji je podugovarač.

Na povratak kući radnici se nisu željeli odlučiti bez novca koji su, tvrde, zaradili.

Obzirom da su se radnici samoinicijativno prijavili za ovaj posao ni Agencija za rad i zapošljavanje BiH, a ni Ministarstvo vanjskih poslova BiH nisu mogli mnogo uraditi kad je u pitanju rješavanje njihovih problema.

Mi kontinuirano pratimo dešavanja sa našim državljanima u ovoj zemlji. Naša sugestija je još prije mjesec dana bila da se ljudi vrate. Drago nam je što će se to desiti sada, imamo takve najave. Nažalost mi kao država nemamo nikakve posebne fondove gdje bismo mogli pomagati ljudima u ovakvim situacijama. Ono što mi radimo jeste pružanje konzularne pomoći i surađujemo sa nadležnim organima u državi Katar. Ovi slučajevi su česti, pojavi se neprofotabilna tvrtka i u tom slučaju katarske vlasti nemaju mehanizam da natjeraju tu kompaniju da isplati plate. Možete jedino da čekate, kao što su naši radnici odlučili ili da idete na sud, što predugo traje“, kaže Zoran Perković, pomoćnik ministra vanjskih poslova BIH za međunarodnopravne i konzularne poslove BiH.

Radnici su legalno otišli u Katar u organizaciji strane firme

Sporazum o zapošljavanju je zaključen između BiH i Katara ne vrijedi u ovom slučaju obzirom da je je riječ o stranoj kompaniji.

Proteklih mjeseci radnici su živjeli od pomoći humanitarnih organizacija u ovoj zemlji.

Na kraju su dobili pola novca i obećane su im karte za povratak kući na koje sada čekaju i koje bi trebali dobiti u narednih nekoliko dana.

Iz Agencije za rad i zapošljavanje BiH apeluju da svi koji se odluče na rad u inostranstvu prvo evidentiraju svoj odlazak kod nadležnih institucija i ne idu samoinicijativno jer ukoliko se dese situacije poput ovih država za njih ne može mnogo da učini.