Čeka se novi "Dan D" za bh. politiku: Šta nakon 5. septembra

Vijesti 28. aug 201918:38 > 19:08
N1

Teška kriza ili populistička prepucavanja? Epilog će biti poznat nakon 5. septembra, kada prestaje važiti Sporazum o koalicijskoj vladi, koji su potpisali Milorad Dodik, Bakir Izetbegović i Dragan Čović. Zasad se taj datum koristi uglavnom za međusobne političke ucjene. Iz Delegacije Europske unije pozivaju na formiranje vlasti i ne priznaju postavljanje bilo kakvih uslova, kazali su da je prenapuhana priča o ANP-u. No, bh. političari nastavljaju verbalni rat.

Milorad Dodik ide tako daleko, da prijeti povlačenjem sporazuma o Oružanim snagama, pravosuđu i indirektnim porezima. Iz OHR zabrinuto poručili, to je kršenje Dejtona.

Uoči odlaska iz Bosne i Hercegovine, Wigemark izričit: Sporazum lidera je dobra osnova za vlast. EU ne podržava bilo kakva uslovljavanja. Čak i u NATO-u stava da je ANP čisto tehničko pitanje.

“Vjerujemo da je taj sporazum lidera dobra osnova za koalicijsku vladu i ne čini se da postoji alternativa. Zemlje članice, dakle ne samo Komesar Hahn, su podvukle nekoliko puta da zemlja treba uspostaviti vlast jer bez vlasti nema ni EU integracija ali ni NATO integracija. Mislimo da se pitanje NATO-a preuveličava, podnošenje Godišnjeg nacionalnog plana je tehnička stvar. Razgovarali smo o tome s kolegama u NATO-u i oni se slažu. Htjeli bismo vidjeti da se zemlja kreće naprijed u smislu odnosa s NATO-om. Srbija održava odnose s NATO-om, ako Srbija može to uraditi onda može i BiH. Ali trenutno se ništa ne dešava”, kazao je Lars Gunnar Wigemark, šef Delegacije EU u BiH

Delegacija EU podržala je i zajedničku izjavu ambasada Amerike, Velike Britanije, Njemačke, Francuske i Italije. Pozivaju na kompromis i konsenzus:

“I dalje smo posvećeni osiguranju mira i stabilnosti koji će donijeti prosperitet svim građanima BiH. Formiranje vlasti i nastavak napretka prema reformama koje su u skladu sa postojećim ciljevima i opredjeljenjima vanjske politike ključni su naredni koraci za BiH i njenu budućnost.”

Ipak je i dalje neizvjesno šta će se događati nakon 5. septembra. Milorad Dodik je najavio, ako Sporazum lidera propadne, od NSRS će tražiti povlačenje saglasnosti za nadležnosti BiH u sektorima odbrane, pravosuđa i indirektnih poreza. Visoki predstavnik poručio je da bi to značilo direktono kršenje Dejtonskog sporazuma. No, Dodik i danas nastavlja:

“Strane za dogovor u BiH su dva entiteta i tri naroda, nikakav zajednički nivo, nikakvo Predsjedništvo, ni Parlamentarna skupština, nikakav Savjet ministara što se tiče Dejtona, to što je neko vještački pokušao 15, 20 godina da to nametne to je dio njihove zablude nije moje, ja i dalje čitam veoma jasno šta piše u Dejtonskom sporazumu.”

Verbalni sukob nastavlja se i na relaciji SDA – HDZ. Nakon što su predstavnici Hrvatskog narodnog sabora optužili “bošnjačku politiku” za urušavanje Sporazuma lidera, neodgovorno, nedemokratsko ponašanje iz SDA od HDZ-a traže: da onda prestanu uslovljavati formiranje Vlade Federacije, te da građanima nedvosmisleno odgovore da li su ili ne za ANP.

“Je li riječ samo o deklarativnoj podršci integraciji u NATO, bez konkretnih koraka? Jer, kako bi integracija BiH u NATO bila nastavljena ako bi za predsjedavajućeg Vijeća ministara bio imenovan neko ko odbija provoditi Zakone i ranije donesene odluke i zaključke Predsjedništva BiH usvojene općim konsenzusom svih strana u BiH?”, rečeno je iz SDA.

Iz HDZ-a odgovaraju kako su za razliku od SDA upravo oni činili konkretne napore. Navode, Dragan Čović je kao član Predsjedništva i podnio zahtjev za članstvo u Uniji, a kasnije i predao odgovore na Upitnik. A Ministarstvo odbrane na čijem čelu je HDZ, kažu, je podržao ANP u Vijeću. A postoji li alternativa? SDS umjesto SNSD-a?

“Što se tiče Srpske demokratske stranke, mi smo razgovarali sa svima, nismo samo sa SNSD-om i sa HDZ-om. Sa svima ostalim smo sjedili i razgovarali, tražili mišljenje da bude alternativa ovom propalom pokušaju ovih koji sebe nazivaju legitimnim predstavnicima a ustvari uništavaju i jedne i druge i treće”, kazao je Dragan Mektić SDS-ov ministar sigurnosti.

Umjesto rješenja, Sporazum lidera postao je kamen spoticanja, no rok njegova trajanja je narednih osam dana. Toliko je ostalo Izetbegoviću, Dodiku i Čoviću da ga realizuju. Ako ne, za Bosnu i Hercegovinu slijedi period neizvjesnosti. Posljedice bi mogle, stava su mnogi, biti pogubne.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad