Deklaracija SDA je pomak narodnjačke partije od etničkog ka građanskom, što je dobrodošlo i mi iz Demokratske fronte to podržavamo, kazao je za N1 Dženan Đonlagić, potpredsjednik DF-a.
Ne stišavaju se rekacije na Deklaraciju SDA? Iz SNSD-a ocijenjuju kao je Deklaracija poziv na raspad Bosne i Hercegovine?
Evidentno je da SNSD-u i Miloradu Dodiku treba povod za kontraofanzivu. Nema dileme da SNSD blokira sve procese uspostave vlasti u Bosni i Hercegovini, a najegzaktniji primjer je blokada Parlamentarne skupštine. Dekaracija SDA je poslužila SNSD-u za novu kontraofanzivu kako bi pokazala da je BiH nefunkcionalna država. To nije ništa novo jer Dodik ponavlja tu priču mjesecima. Deklaracija SDA je pomak narodnjačke partije od etničkog ka građanskom, što je dobrodošlo i mi iz Demokratske fronte to podržavamo. Evropska komisija je vrlo eksplicitno u svome mišljenju kazala da će BiH morati krenuti u ustavne promjene na način eliminisanja svih oblika diskriminacije i morat će se kretati od etničkog ka građanskom. Potvrdu te vizije smo dobili i od specijalnog američkog izaslanika Matthewa Palmera koji je vrlo jasno poslao poruku BiH da, ako želi biti članica Evropske unije, morat će se kretati u tom pravcu. Zašto je dobro kretati se u tom pravcu? Zato što je to civilizacijska norma modernih zemalja, sve članice EU počivaju na ideji građanskog koncepta i zaštite individualnih prava. Bit ću vrlo jasan, koncept građanske BiH ni na kakav način ne ugrožava svaka druga prava. Ako je BiH građanska to ne znači da će nam biti ugrožena druga prava – etnička, vjerska… Vrlo je islamofobično slušati izjave pojedinih politički predstavika poput Čovića koji koncept građanskog poredi sa islamskom državom ili Špirića koji građansko poredi sa “puzajućim šerijetom”. To je politička bahatost i bezobrazluk.
Zašto je baš ova Deklaracija izazvala oštre reakcije kada ne donosi ništa novo? Visoki predstavnik Inzko je poručio kako “nije konstruktivno što je SDA predočila takav koncept”?
To je stranački dokument koji nikoga ne obavezuje. Nije konstruktivno imati ideju ili viziju građanske BiH? Tu ideju građanske BiH ne vidim kao stranačko vlasništvo i siguran sam da veliki broj Bosanaca i Hercegovaca žele BiH uređenu na način da bude građanska, moderna, parlamentarna država. Taj koncept “Republike BiH” nije ništa novo. Bosna i Hercegovina u formalnom smislu nema termin “republika”, ali je ona po svome uređenju republika. Ona je parlamentarna demokratija. Neki bi željeli da je banovina ili kraljevina, ali ona to nikad neće biti.
Evidento je da BiH ulazi u fazu kada će se morati izvršiti ustavne reforme da bi krenula dalje na putu euroatlantskih integracija. Bosna i Hercegovina je preko dvadest godina zarobljena u ekskluzivni etnički koncept uređenja države i kao takva ne može biti prihvaćena u zemljama euroatlantskog svijeta. Sve je više političkih snaga i građana BiH koji žele da ova država bude moderna, građanska, gdje će se poštivati svako pravo pojedinca.
Podsjetimo i na ove činjenice. BiH je međunarodno priznanje dobila pod nazivom Republika Bosna i Hercegovina. Nije to nešto što je od jučer i siguran sam, bez obzira na ove negativne reakcije, mnogo je više nas Bosanaca i Hercegovaca koji će slijediti ideju i vizuju građanske BiH i nećemo dozvoliti da nadvladaju ove negativne sile. Ako ubijemo tu ideju, naprosto, ubili smo BiH.
U subotu je sastanak predstavnika političkih stranaka iz bh. entiteta Republika Srpska sa predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem. Komentar?
Idu po svoje mišljenje. Očekujem da će Vučić shvatiti ono što deklarativno govori – da se ne treba miješati u unutrašnje stvari BiH. Nadam se da od Vučića neće pasti teške riječi.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad