U Mostaru je danas održan sastanak delegacija HDZ BiH i SDA predvođenih liderima Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem. Odgovarajući na novinarska pitanja nakon sastanka, Izetbegović je pojasnio šta podrazumijeva "kompromis u vezi ANP-a".
Jedno od novinarskih pitanja bilo je osvrt na obraćanje Visokog predstavnika pred Vijećem sigurnosti u UN-u.
“Ne očekujete valjda od mene da komentiram Visokog predstavnika, to je preambiciozno. Mi ćemo se slijepo držati Ustava BiH, odluka Ustavnog suda koje govore o legitimnom predstavljanju, a svako drugi ima pravo da komentira, meni ne pada na pamet da se u to upuštam. Moje je da se izborim da moj narod bude jednakopravan i suština je da djelovanje bude u skladu sa Ustavom BiH“, kazao je Dragan Čović.
Upitan da pojasni izjavu: “Ako Srbi neće u NATO, neće i BiH”, lider SDA Bakir Izetbegović je kazao:
“Sa Srbima treba raditi na tome da budu za NATO. Treba ih ubijediti. Neko pritiskivanje neće biti od pomoći. Ono što se mora jeste da se sadašnje odluke primjene. Moje poruke su bile gledateljstvu u RS-u. Niko vas neće tjerati u NATO, ali moramo raditi na tome“.
Nazire li se rješenje za Grad Mostar?
“SDA ima svoj stav, da valja to riješiti u federalnom parlamentu. Jako osjetljivo pitanje, puno je nepovjerenja, još će vremena i Neretve proteći dok se ne stekne bolja atmosfera u gradu“, smatra Izetbegović dok je Dragan Čović ponovio da HDZ BiH poštuje odluke Suda u Strasbourgu.
“To je jedno od pitanja o kojem imamo različite stavove. Naš stav je da se do kraja poštuje odluka Suda u Strasbourgu i da Mostar ne bude izuzetak od Banjaluke, Zenice…”, kazao je.
Šta tačno podrazumijeva “kompromis u vezi ANP-a?”, glasilo je novinarsko pitanje, a Bakir Izetbegović je kazao:
“Mi smo tu stvar definisali petog augusta. Valja poštovati sve do sada relevantne zakone i strategije, napraviti napredak jer član 3 glasi “unaprijediti odnose sa NATO-om. Niko nikoga ne može siliti da uđe u NATO ako on to neće, treba doći do jednog sazrijevanja i ja mislim da će se kretati u tom pravcu. Jer, imaćete Makedoniju koja će u NATO i vidjećete kako joj buja ekonomija. Zemlje koje uđu u NATO puno bolje popravljaju ekonomski standard. U ovom času, kompromis bi bio to: Da nema članstva bez novog dogovora ali da valja krenuti naprijed uz nove strategije“.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad