O'Brennan ekskluzivno za N1: Neupitno da je Francuska poslala puno više boraca

Vijesti 13. nov 201911:25 > 11:34
N1

Jedna zemlja Evropske unije, Francuska, trenutno blokira cijeli proces proširenja Evropske unije na Zapadni Balkan, poruka je Johna O'Brennana, profesora na Maynooth Univerzitetu u Irskoj u ekskluzivnom intervjuu za N1.

O'Brennan smatra da ovo nije samo problem s predsjednikom Francuske Emmanuelom Macronom nego sa Evropskom unijom koja je u proteklim godinama Balkan stavljala izvan Evrope kako zbog regionalnih, tako i zbog unutrašnjih problema same Evropske unije.

Ekspert za pitanja Zapadnog Balkana O'Brennan nudi i jednu detaljniju perspektivu na nedavni intervju francuskog predsjednika Emmanuela Macrona po pitanju Bosne i Herecegovine i stranih boraca, odnosno pripadnika tzv. Islamske države.

Ako pogledate broj džihadista koji iz Evrope odlaze u Siriju, onda je neupitno da je Francuska poslala puno više. Tako da je pitanje povratka džihadista mnogo više francusko, negoli je to pitanje za druge zemlje. Moramo se prisjetiti i da su neki bombaši koji su izveli napade u Francuskoj imali i veze s Belgijom i moram kazati da je zbog toga ovo francuski problem“, ističe O’ Brennan.

Na medijsko, ali i uopšte javno povezivanje Macronovih komentara s ranijim komentarima hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović o Bosni i Hercegovini, O'Brennan smatra da je pozadina Macronovih komentara mnogo dublja.

Mislim da je ovo dio jedne duže strategije. Na neki način on traži izgovore kako bi zadržao Zapadni Balkan izvan Evropske unije i to je sada uradio preko Sjeverne Makedonije i Albanije. Moramo pogledati unazad i onda vidimo da je ovo jedna konstantna politika i poveznica između Macrona i njegovih prethodnika na poziciji predsjednika Pete republike i načina na koji su gledali na proces proširenja. Ako se vratimo u 1960. Francuska je bila glavni protivnik ulaska Velike Britanije u tadašnju Evropsku zajednicu i možda im tu možemo dati kredit da su bili u pravu. Također, imamo primjer Irske koja je aplicirala za članstvo 1961. i nije mogla otpočeti pregovore sve dok De Gaulle nije napustio ured 1969. Slično je bilo i sa Danskom. I krenimo onda u 1990. Francuska je bila najveći protivnik ‘istočnog proširenja’. Mislim da Macron, kada gleda na Zapadni Balkan, vidi još šest odvojenih entiteta koji bi se mogli pridružiti Vijeću u Briselu i na to gleda kao na razblaživanje francuske moći“, kaže O'Brennan.

Kada je u pitanju Bosna i Hercegovina i njeno nazadovanje u proteklim mjesecima, O'Brennan napominje da nije iznenađenje da postoje unutrašnji problemi koji su veoma ukorijenjeni. Također dodaje da je to slika i šireg regiona individualno, ali i generalno.

Po mom mišljenju Evropa ovdje snosi najveću odgovornost. Postoji matrica ponašanja Evropske unije koja je duboko zabrinjavajuća. Nemojte zaboraviti dok su srpski topovi ciljali Vukovar 1991. Tadašnji ministar vanjskih poslova Luxemburga Jacques Poos kazao da je to ‘evropski čas’. Godinama nakon ovoga evropske zemlje nisu uradile ništa, a najviše na sprečavanju evropske intervencije u Bosni i Hercegovini su uradile Velika Britanija i Francuska“, ističe O'Brennan.

O'Brennan također upozorava da se ne smije zaboraviti da bez obzira što je Evropa obećala prije 16 godina članstvo zemljama regiona, da postoji veza i između onoga što se traži da ispune zemlje potencijalne članice, a to su reforme i onog što mora ispuniti Evropska unija.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad