Gdje je nestalo 9.000 migranata koje je Slovenija vratila Hrvatskoj?

Vijesti 20. nov 201918:34 > 20:27
N1

Zvaničnici Europske Unije boravili su prije dva dana u Bihaću i izrazili veliku zabrinutost rekavši da kamp Vučjak mora pod hitno biti zatvoren. Nisu imali odgovor na pitanje N1 zašto EU daje Hrvatskoj milione eura za zaštitu granice, a Bosni i Hercegovini milione eura za zbrinjavanje migranata. Zabrinuti su i zbog svjedočenja migranata o brutalnim postupanjima hrvatske policije.

“Sve ove stvari je potrebno istražiti i stupiti u dijalog sa predstavnicima hrvatske vlade kako bi se istražile ove situacije, zato što u svakom slučaju kontrola granice mora da se radi u skladu sa međunarodnim standardima”, kazao je Martin Taschner, EU civilna zaštita i humintarne operacije

Dok EU provjerava migrantske rane, Slovenija je vratila velike grupe migranata putem Sporazuma o readmisiji u Hrvatsku.

537 stranaca migranata u Bosnu i Hercegovinu, Hrvatska je vratila putem Sporazuma o readmisiji u 2019. godini, dok je BiH odbila prihvat 64 osobe zbog nepotpune dokumentacije. Međutim, bilo je i kršenja ovog Sporazuma, potvrdio je za N1 Slobodan Ujić, direktor Službe za poslove sa strancima:

“Nekih zloupotreba je bilo mi to znamo po izjavama migranata koji su vraćeni mimo graničnih prelaza mimo readmisije. Dobili smo i od Uprave policije USK saznanja da se radi o dosta lica i dosta grupa.”

Postavlja se pitanje: da li se 9.000 migranata koje je Hrvatska prihvatila od Slovenije – nelegalno nalazi u BiH?

“Jedina logika tu je da 9.000 tih migranata vraćeno na nelegalan način. Ja ću sigurno o tome pričati u EU Parlamentu – svim političarima i voditeljima što moraju da znaju te stvari. Ne znam, EU kaže da posmatra situaciju. Možda bi još neko od njih morao otići na granicu. Ne da kažu da dolaze, nego da dođu preko noći i vide sami šta se dešava”, objasnila je Irena Joveva, europarlamentarka iz Slovenije.

Slovenska europarlametarka Irena Joveva za N1 rekla je i da se u Parlamentu najviše govori o Vučjaku, dok se malo priča o postupanju hrvatske policije prema migrantima – o čemu će ona nastaviti da govori. O tome odavno govori i Border Violence Monitoring Network – organizacija koja se bavi pravima migranata. Navode samo neke od primijera.

“Od svjedočenja koja smo skupili, ali i brojnih navoda zviždača, mislim da je veoma jasno da postoje mjesta gdje ljude muči hrvatska policija. Desio se jedan incident u augustu, gdje su maloljetnika udarali dok je bio u kadi punoj vode. Mislim da možemo reći da postoji sistemski pristup ovim vraćanjima”, rekao je Simon Campbell iz Border Violence Monitoring Network.

Hrvatska policija danas bez odgovora o mnogobrojnim optužbama.

Šest slovenskih eurozastupnika zatražilo je od Hrvatske da poštuje međunarodne standarde i da se ne bavi neleganim vraćanjima migranata u BiH i tražilo da se istraži postupanje hrvatske policije. Upravo je to jedan od uslova koje Hrvatska mora ispuniti pred komisijom od koje čeka zeleno svjetlo za ulazak u šengenski prostor.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad