Izetbegović: Agresor šokiran, a podjela Sarajeva spriječena

Vijesti 02. maj 201511:52 > 12:07
N1

Povodom manifestacije Dani Kantona Sarajevo, a u okviru obilježavanja 23. godišnjice bitke za odbranu Predsjedništva BiH, član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, kao i delegacije Kantona Sarajevo, položili su cvijeće na mezarju Kovači.

Izetbegović je, nakon polaganja cvijeća, za medije kazao kako je obilježavanje današnjeg datuma važno zato što je tog dana počela odbrana Sarajeva.

“To je dan kada je agresor šokiran onim što ga je dočekalo u Sarajevu. Kombinacija specijalaca MUP-a, ali pretežno hrabrih momaka koje mi zovemo ‘momci u patikama’, su tako dočekali agresora da mu nije naumpalo dasljedećih 40 mjeseci proba ući u grad”, rekao je Izetbegović.

On je dodao kako je tog dana u Sarajevu opkoljenja i zarobljena masa niških specijalaca te da su mnogi i poginuli u pokušaju zauzimanja institucija Sarajeva.

“Da je to prošlo vjerovatno bi tada išao napad i na televiziju i grad bi bio podjeljen na dvoje. Ovdje je bilo preko 20 kasarni JNA, sve bi se to aktiviralo i ko zna kako bi dalje tekao rat u BiH”, kazao je.

U vezi s brojnim posjetama stranih zvaničnika BiH u posljednjem periodu, Izetbegović je kazao da su prijatelji iz svijeta privučeni jednom novom atmosferom u BiH.

“Imamo jednu novu šansu. Čekali su dugo dogovor među političkim akterima. Mi konačno imamo jedan savez stranaka među kojima su i stranke iz RS-a s njihovim liderima koji su spremi da prestanu s tom postratnom retorikom i da pokrenu BiH iz ovog zastoja koji traje osam godina. Prijatelji iz svijeta su ohrabreni i spremni su da daju ruku da se socioekonomske prilike u zemlji poboljšaju, da se BiH pokrene na njenom evroatlanskom putu”, zaključio je Izetbegović.

U okviru manifestacije obilježavanja Dana Kantona Sarajevo danas će također biti položeno cvijeće na grobljima Lav i Stadion.

Podsjetimo, specijalne jedinice tadašnje Jugoslovenske narodne armije uz pomoć brojnih paravojnih srpskih jedinica, 2. maja 1992. godine, u koordiniranoj i dobro osmišljenoj vojnoj akciji pokušali su zauzeti zgradu Predsjedništva Bosne i Hercegovine u centru Sarajeva. Glavna borba vođena je na Skenderiji, oko 150 metara od zgrade državnog Predsjedništva.

Zauzimanje zgrade Predsjedništva je spriječeno, no tog dana počela je opsada koja je naočigled cijelog svijeta trajala 1.460 dana, tokom koje su građani Sarajeva ubijani minobacakim granatama, snajperskim hicima, protivavionskim naoružanjem…, ali su, isto tako, mučeni i iznurivani prekidima u snabdijevanju vodom, električnom energijom i prirodnim plinom, izgladnjivani… No, upornost da se grad odbrani i želja za preživljavanjem su, ipak, pobijedili i Sarajevo nikad nije palo u ruke agresora na BiH.