Migranti u sarajevskim kampovima Ušivak i Blažuj u 2020. godini žele prije svega mir i slobodu, ali i da narednu godinu dočekaju u nekoj od evropskih zemalja sa svojim porodicama. Temperaturni minusi u kampovima donijeli su im probleme sa vodom. Zbog zaleđene vode kažu da se ne mogu tuširati. Drugi pak poručuju da im je dobro jer nisu na otvorenom.
Aksel iz Maroka migrant je u kampu Ušivak koji pripada etničkog grupi Berbera iz Maroka. Zajedno sa svojim prijateljima pokazuje nam zastavu te populacije koja ima 38 miliona stanovnika u 11 zemalja na području Sjeverne Afrike. Pokazuje nam i berbersko pismo.
“Idem za slobodom. U svojoj zemlji sam živio bez slobode. Sada za novu godinu želim slobodu, dobar život i posao za moju malu porodicu”, kaže Aksel.
Porodica je nekima od migranata postala Bosna i Hercegovina. Poput Anesa iz Pakistana koji je naučio i bosanski.
“Ja sam Pakistan. I zovem se Anes. Irana Anes. (N1: Koje su tvoje želje za narednu godinu? Šta bi volio u narednoj godini 2020?) Dobro je brate ovdje. Bosnia ima malo sneg”, kaže Anes.
Snijeg i temperaturni minusi stvorili su i probleme migrantima u kampu Ušivak. Alžirac Semir nam kaže da je voda zaledila i da se nije tuširao niti spavao nekoliko noći.
“Ovdje oko 120 osoba ne spava. Ovdje je veoma hladno. Teško je. Nemamo ništa. Toalet je prljav. Kada se hoćete tuširati ne možete voda je hladna. Nisam se kupao 7 dana. Hladno je”, priča nam Semir.
Deset kilometara dalje u kampu Blažuj susrećemo na izlazu iz nekadašnje kasarne dvadesetjednogodišnjeg Alija Razu iz Pakistana. Novu godinu dočekuje bos. Odjeću koju trenutno nosi, jedino je što ima objašnjava nam. Čizme i zimsku jaknu nije dobio u kampu, jer kako kažwe nema dovoljno za sve.
“Moja je želja da idem u Italiju, ali znate da imamo probleme. Ne sa Bosnom, nego Hrvatskom i Slovenijom”, kaže Ali.
Vasimhan iz Pakisana se želi domoći Italije. Ima poruku i apel za zemlje članice Evropske Unije.
“Samo je jedan problem. Otvorite granicu da idem u Italiju. Dajte mi papire da se mogu vratiti po oca, majku, sestre i braću. Po cijelu porodicu”, poručuje.
Prema podacima UNCHR-a trenutno se u Bosni i Hercegovini nalazi 7.200 migranata. Pet hiljada nalazi se u prihvatnim centrima: Borići, Sedra, Bira i Miral u Unsko-sanskom kantonu. U Sarajevu su dva centra, odnosno dvije kasarne Blažuj i Ušivak, te Salakovac kod Mostara. Dvije hiljade i dvjesto migranata nalazi se van kampova, a najveći broj njih na ulici je u Tuzli.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad