Građani vjeruju medijima, ali žele više životnih tema

Vijesti 04. maj 201516:49 > 16:55
N1

Sa novinarima se ne treba fizički obračunavati, više im vjerujemo nego političarima - tako je rekla većina građana u jednom istraživanju. Također, sve je manje entitetskih podjela, pa građani ponekad više vjeruju mediju koji nije iz njihovog entiteta.

Institucije i političari u BiH nisu položili ispit kod građana. Prema istraživanjima Fondacije Fridrich Ebert, više povjerenja zaslužuju mediji i vjerske zajednice.

“Ja bih rekla da generalno vlada jedna kriza nepovjerenja u rad institucija i da je upravo posljedica takvog stanja rast povjerenja u novinare”, izjavila je Tanja Topić.

Iako prema istraživanjima građani kažu da novinarske slobode najviše ograničavaju političari, oni i dalje više vjeruju medijima nego njima. Ipak, kažu da su političari previše zastupljeni u medijima te da se novinari trebaju više bazirati na socijalne i životne teme.

Premda ne silaze sa naslovnica i udarnih minuta TV stanica, ponekad se ni političarima ne sviđa kako mediji predstavljaju. Novinari BN televizije, jednog od najuticajnijih medija, ni danas nisu dobrodošli kod predsjednika Republike Srpske, Milorada Dodika.

“Nažalost, mi i dalje ne možemo da uđemo u Palatu predsjednika, iako smo uputili zahtjev za akredaticiju koji podrazumijeva spisak snimatelja i novinara. Mislim da je u pitanju politička odluka, jer ne postoji nijedan drugi razlog“, rekao je Željko Raljić.

U odnosu na lanjska istraživanja, građani su ove godine svjesniji važnosti nezavisnih medija.

“Ove godine imamo više od 88 posto koji smatraju neopravdanim pritiske na novinare, a 11 posto smatra opravdanim”, kazala je Borka Rudić.

Nekoć je svaki četvrti ispitanik u Republici Srpskoj i svaki šesti u Federaciji BiH smatrao da se sa novinarima ponekad treba i fizički obračunati. Za razliku od prethodnih godina, građani oba entiteta sve više prate i vjeruju u ono što objavljuju mediji iz onog drugog entiteta.

Pogledajte prilog Borisa Breze.