Ko traga za potencijalnim teroristima spavačima? Imaju li državne agencije dovoljno kapaciteta ili im je potrebna pomoć stranih obavještajnih službi? Reporter N1 Boris Brezo je pratio ovu priču.
Sve sigurnosne agencije u BiH su u stanju pripravnosti nakon napada u Zvorniku, ali i zbog informacija od opasnosti od novih terorističkih napada u BiH. Služba za poslove sa strancima je potvrdila da pojačano kontroliše imigracioni centar gdje se nalaze pojedinci koji su došli iz kriznih područja. Takođe, i granična policija BiH pojačano kontroliše granice, ali problem su takozvani divlji prelazi u okolini Trebinja, Čapljine i Foče koji su poznati po ilegalnim imigrantima koji dolaze sa tih područja. Govori se i o stranim obavještajcima u BiH koji istražuju informacije o mogućem novom terorističkom napadu u BiH. Nadležne institucije nisu ni demantovale ni potvrdile te informacije.
Iz ministarstva sigurnosti BiH stiže informacija da će se ministar Dragan Mektić sutra sastati sa američkom ambasadoricom u BiH. Tema će također biti terorizam. Iz ministarstva su također rekli da su oni ozbiljno shvatili sigurnosne prijetnje koje predstavlja terorizam, te u skladu s tim se svakodnevno vrše komunikacija i saradnja između policijskih agencija u BiH, ali i razmjena informacija sa partnerima u svijetu.
Na sastanku u Ljubljani tema je bilo više, od borbe protiv organizovanog kriminala, ali je najviše bilo govora o terorizmu. Oglasio se i Europol koji je saopćio da bi BiH trebalo da sklopi tzv. operativni sporazum sa Europolom zbog bolje saradnje sa njihovim centrom za borbu protiv terorizma. Također, Europol radi i procjenu opasnosti od terorizma i nisu mogli da otkrivaju prijevremeno detalje.