Bosna i Hercegovina jedina je zemlja u Evropi u kojoj se pet dana nakon izbora zvanično ne zna ko je pobjednik i sa koliko osvojenih glasova. Gubitnici na izborima sumnjaju na izborni inžinjering, koji kako tvrde nijemo posmatra Centralna izborna komisija, koja je ujedno jedini korektiv izbornog procesa u državi.
Obilježeni i skriveni u privatnom automobilu bili su glasački listići u Prijedoru. Pronašli su ih aktivisti Srpske demokratske stranke čiji je kandidat kako trenutno stvari stoje izgubio predsjedničku trku od Milorada Dodika, treći put zaredom. U SDS-u sumnjaju na izbornu prevaru.
“Kažu da im je pao sistem. Mi ćemo inzistirati na provjeri i uputit ćemo zahtjev za ručno brojanje glasova. Postoje indicije da zapisi nisu u skladu sa činjeničnim stanjem”, izjavila je Aleksandra Pandurevićka iz SDS-a.
Nije samo SDS tražio ponavljanje izbora u pojedinim opštinama. Glasan je bio i HDZ 1990. Podnešeno je na desetine krivičnih prijava policiji i tužilaštvima. Najodgovorniji članovi CIK-a, još ne preuzimaju odgovornost. Šute.
“Imamo prepravljanje zapisnika, falisfikovanje, nepoklapanje izbornog materijala u kutijama sa faktičkim stanjem, ali ne postoji mehanizam da CIK pozovemio na odgovornost”, izjavio je Stevan Salatić sa Instituta za društvena istraživanja Fakulteta političkih nauka Banja Luka.
No, ovi ljudi, dužni su pred javnošću Bosne i Hercegovine i radi transparentnosti izbornog procesa analizirati strukturu nevažećih listića. Njih je za sada blizu pola miliona na svim nivoima. U RS broj nevažećih jednak je broju birača u Banjaluci. Analitičari smatrju da CIK, neće ništa uraditi, jer je duboko ispolitizovan.
“Krade se na razne načine..Imate situacije da je u nekom mjestu glasallo 100 posto ljudi, to je staistički netačno, nemoguće”, kazao je Aleksandar Trifunović, urednik portala Buka.
U Indiji je 814 miliona glasača glasalo mjesec dana, ali je brojanje završeno za tri dana. Bosna i Hercegovina ima 270 puta manje stanovnika od Indije, a već glasove brojimo dva dana duže. Indija, ipak, nema CIK BIH.