Napuštanje Daytonskog mirovnog sporazuma je najveća prijetnja opstanku Republike Srpske - kaže se u deklaraciji usvojenoj na današnjoj Izbornoj skupštini Srpske demokratske stranke (SDS).
Također se naglašava da se neće prihvatiti da, zbog ličnih interesa, bude ugrožen mir radi državne samostalnosti koja ne bi bila priznata od strane drugih političkih faktora, kako u BiH tako i u međunarodnim odnosima.
“Avanturistička politika koju vodi SNSD je skoncentrisana na obmanu naroda u cilju oživljavanja podrške posustaloj stranci. Republika Srpska ima značajan nivo zaštite svojih interesa u Bosni i Hercegovini garantovanih Daytonskim sporazumom i nećemo prihvatiti da zbog ličnih interesa bude ugrožen mir radi državne samostalnosti koja ne bi bila priznata od strane drugih političkih faktora, kako u BiH tako i u međunarodnim odnosima”, stoji u ovom dokumentu uz stav da “Srbi s ove strane rijeke Drine ne smiju nikada više biti moneta za potkusurivanje tuđih interesa”.
SDS je kao programske politike naglasio borbu protiv kriminala i korupcije.
“Prvi neophodan korak u pravcu obnove društva je bezrezervna borba protiv kriminala i kriminalizacije društva. Samo na taj način moguće je povratiti kredibilitet institucijama RS, ponovo vratiti osjećaj opštedruštvene pravde i, na kraju, otvoriti prostor za zdrav ekonomski život. Zakon o porijeklu imovine, koji je predložila SDS, posmatramo kao neophodan korak u tom pravcu. To za nas nije samo zakon, već način da se isprave nepravde prethodnog perioda”, stoji u deklaraciji.
U ovom dokumentu se upozorava da je generalna kriza objektivna dijagnoza trenutnog stanja u RS.
“Republika Srpska je u stanju duboke krize u svim segmentima života: od krize legitimiteta političkih institucija, političke krize, ekonomske, kulturne, pa sve do krize morala”, navodi se u ovom dokumentu.
Ekonomska kriza se ogleda u svim ključnim makroekonomskim pokazateljima – od BDP-a, spoljnotrgovinskog deficita, nezaposlenosti, te naročito stalno rastuće zaduženosti.
Više je nedvosmislenih naznaka da je RS trenutno, kako se dodaje, u opasnosti da bez spoljne finansijske intervencije ne može finansirati tekuće budžetske obaveze u punom kapacitetu. Aktuelna vlast, smatraju, nije se pokazala sposobnom da sprovede efikasne mjere i svela je svoje akcije na dvije dugoročno pogubne politike: daljnje zaduživanje i/ili prodaju strateških resursa…
“Kriza institucija je produkovana cijelim nizom skandala. Kredibilitet našeg pravnog sistema je duboko poljuljan kao i povjerenje naroda u državu i vladavinu prava. Politički moćnici i njihovi štićenici pokazuju se kao nedodirljivi i iznad institucija sistema. Kriza legitimiteta političkih institucija proizvod je instrumentalizovanja države od strane nosilaca političke vlasti i njihovo podređivanje interesima pojedinaca iz vladajuće partije”, navodi se u deklaraciji.
SDS ističe da je kriza morala posljedica ovakvog stanja u društvu.
“Korupcija se iz političkih institucija i ponašanja nosilaca vlasti, prelila u sve sfere društva otvarajući prostor za sve vrste moralne dekadencije. Politički devijantne pojave, kao što su izborna korupcija, trgovina poslaničkim mandatima, sveopšta korupcija unutar administrativnog aparata, skandalozno ponašanje pojedinih nosilaca najviših državnih funkcija i sl., potpuno su devastirale moralne vrijednosti našeg društva”, ukazuje SDS.
Sporazum političkih partija u BiH koji je postignut po zahtjevu EU i koji predviđa stavljanje u prvi plan ekonomski razvoj i borbu protiv siromaštva ima podršku SDS-a.
To je i glavni uslov opstanka Republike Srpske, jer, dodaje se, siromašna i zaostala Republika Srpska je lak plijen svojim neprijateljima.
Ključna pitanja društva u RS su, kako se navodi, u trenutnoj situaciji jesu privredni rast i zapošljavanje.
“Neophodnim mjerama u tom pravcu smatramo: politiku javne potrošnje opravdane razvojnim planovima, politiku štednje i rezanja budžetskih troškova koji nisu korisni i nužni, politiku novog zapošljavanja, stavljanje pod kontrolu haotičnog zaduživanja, uvođenje reda u zdravstveni i penzioni sistem, finansijsku transparentnost, te uvođenje reda u bankarskom sektoru. Potrebna nam je vlada koja bi imala hrabrosti da, prvi put u postdejtonskom periodu, provede sveobuhvatne reforme cjelokupnog ekonomskog sistema”, navodi SDS.
Smatraju da je potrebno provesti široku platformu decentralizacije te ć se zalagati za spuštanje političke moći prema lokalnom nivou.
U SDS-u su posvećeni integracijama u Evropsku uniju, a to ni na koji način ne znači i distanciranje od saradnje s prijateljskim zemljama i narodima koji nisu članovi EU.
Naglašavaju i da žele da se obnove vrijednosti kao što je sloboda i odgovornost, jednakost i pravda, solidarnost i supsidijarnost.
Skupština SDS-a je u dosadašnjem radu usvojila i izmjene Statuta stranke.