Koliko su pouzdani testovi za korona virus?

Vijesti 08. apr 202017:46 > 19:02
N1

U Federaciji Bosne i Hercegovine je do sada testirano 4.038 pacijenata, od čega je potvrđeno da je 439 osoba pozitivno, dok su 403 aktivna slučaja. Nešto više je žena nego muškaraca, 55 posto su žene, a 45 muškarci. Nadležni najavljuju povećanje broja testiranja zdravstvenih radnika i hroničnih bolesnika. Kažu i da u ovom trenutku nema nikakvih problema u testiranju.

Testiranje je prva i najbolja mjera u borbi protiv korona virusa. Struka je složna da je u vremenu bez vakcine ono jedino laboratorijsko oruđe u prevenciji. Nakon testiranja liječnik zna da li je pacijent zaražen, epidemiolozi dobijaju informacije za predviđanje budućeg vremena kad je riječ o epidemiji, rezultati trebaju dati informacije za krizne štabove za donošenje odluka. Zahvaljujući isporuci od 150.000 testova u Federaciji, sada se vrši veći broj testiranja dnevno u prosjeku oko 400. Nadležni kažu da su aktuelni kapaciteti dovoljni.

“Ukoliko se pokaže potreba stavit ćemo privatne ustanove pod ingerenciju javnih ustanova, ako se pokaže potreba”, navodi Goran Čerkez.

Potreba već postoji, smatraju privatnici. Po federalnom pravilniku, ingerencija mora biti javna ustanova. Privatni sektor nema problem s tim ali…

“Šta ćete kada se aparat pokvari, on je potrošni materijal? Vi morate imati prvu liniju, drugu liniju, backup. Vi morate razdvojiti testove koje će raditi kliničke, epidemiološke slučajeve i testove koji će služiti za znanost jer mi se moramo dalje baviti znanošću“, pojašnjava Damir Marjanović.

Sam model testiranja polazi od uzimanja brisa. Glavno pitanje za one koji to rade je da li su pokupili dovoljno uzorka i da li su virus tražili na pravom mjestu.

Bris se stavlja u medij koji omogućava da virus i dalje živi. Potom dolazi u laboratoriju gdje se sprovodi proces izolacije DNK-a odnosno oslobođanja DNK-a. Korištenjem RT PCR mašine vrši se umnožavanje nakon kojeg se utvrđuje potencijalno prisustvo virusa. PCR metoda pokazala se dobrom za razna oboljenja posljednjih 30 godina. Negativan rezultat pokazuje da virusa nema na brisu.

“Ali kada primjenjujete masovno i kada optimizirate za nešto relativno novo, ovo su relativno novi testovi, oni još nisu na tom optimumu da možete reći 99,9%. To da li ćete dobiti pozitivan uzorak ovisi o tome da li imate virus, a nekada da li imate dovoljno virusa da ga detektujete i kako je uzet uzorak”, ističe Marjanović

U slučaju preminulog doktora Pašagića dva testa su bila negativna u vrijeme razvijenih simptoma, a treći je pokazao pozitivan rezultat.

“To su rijetke ali moguće situacije, ovisi o titru virusa, o načina transporta. Bilo je slučajeva da prvi test bude negativan, bilo ih je ali su rijetki”, kaže Sanjin Musa.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra u Sarajevu stižu dobre vijesti kada je riječ o pouzdanosti i brzini testova. 

“Imamo i nove sekvencionere koji nam olakšavaju dio ručne ekstrakcije, testovi su ubrzani i olakšani”, otkriva direktorica UKCS-a, Sebija Izetbegović.

Posljednja informacija iz Kliničkog centra je da je pušten u rad aparat za serološku analizu antitijela na korona virus. Između ostalog omogućava dodatnu provjeru PCR rezultata, praćenje faze infekcije kod pacijenta te otkrivanje kliconoša koji nemaju simptome i nisu testirani. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad