Svjedoci smo da zdravstveni sektor umnogome zavisi od opreme koja u doba korone otežano stiže iz inostranstva. Zbog toga su se mnogi u Bosni i Hercegovini organizovali i proizvode šta mogu. U Banjaluci zaštitne vizire za medicinare proizvode profesori na PMF-u, zaposleni u Inovacionom centru, ali i u Gimnaziji.
3D štampač štampa, odnosno topi plastiku. Namotana plastika u raznim bojama je svojevrsni tone, stručnog naziva filamenti. Nakon višesatnog rada gotov je nosač za vizir.
Cijeli proces proizvodnje dešava se na banjalučkom PMF-u. U izradi volonterski učestvuju matematičati, fizičari, informatičari, biolozi, hemičari.
“Naš mladi kolega Milan Predojević, koji je asistent na matematici, prilagodio je postojeći program štampanja vizira našim mogućnostima, jer mi u okviru STEM laboratorije imamo 3D štampač. On je pokrenuo svu priču štampanja na PMF-u. Jer je potreba kod nas ogromna, zbog velikog broja zdravstvenih radnika koji se nalaze na prvim linijama, ali i svih drugih koji mogu doći u kontakt sa zaraženim osobama, pokrenuli smo akciju. Za 23 vizira dnevno ovim štampačima je potrebno po 22 sata”, pojašnjava docent dr Maja Manojlović, PMF Banjaluka.
Vizir je bitan kako bi se zaštitile i oči, jer su i one osjetljive na virus. U Inovacionom centru ne štampajju dijelove, ali ih sklapaju. U prostoriji su svi na adekvatnoj udaljenosti, sa maskama i rukavicama, te otvorenim prozorom.
Prioritet u isporuci je UKC RS, jer njihovo Odjeljenje za COVID ima najveće potrebe, vodi najveće bitke – one za život.
“Mi smo od Udruženja Vizionari Srbije dobili materijal da sklopimo 4.000 komada vizir maski za višekratnu upotrebu koja će služiti, prije svega, zdravstvenim radnnicima po raznim bolnicama itd..”, kaže Drago Gverić, direktor ICBL.
Doprinos borbi protiv virusa daje i banjalučka Gimnazija. Četvoro profesora i jedan učenik takođe rade na izradi vizira za doktore i medicinsko osoblje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad