Koje su to pravne posljedice pandemije u BiH? Kako će sve izgledati kada pandemija prođe, i sistem se vrati uobičajenom funkcionisanju? Šta znače nova zakonska rješenja i koliko su dobra? Za N1 o ovim pitanjima govorio je pravni ekspert, advokat i stručnjak za Ustavno pravo Nedim Ademović.
Ademović smatra da u BiH pravni sistem nije zamrznut, jer mjere države i entiteta i VSTV-a donijele su određene novine u smislu rada da su zabranjene aktivnosti koje podrazumijevaju okupljanja na jednom mjestu.
“Međutim, bilo koje druge mjere su omogućile da sudovi, tužilaštva, pravobranilaštva, advokature i svi drugi učesnici u tom širem smislu u pravno životu nastave raditi. Tako da formalno bih rekao da nije zamrznut pravni život u BiH. Međutim, imam osjećaj da se svi faktički nalazimo u jednom “stand by” aranžmanu i da čekamo da pandemija prođe, zato što već danas treba da se prilagodimo novonastalim okolnostima i da radimo jer sutra će biti kasno”, kazao je Ademović uz opasku da ćemo imat veću postpandemijsku krizu nego što je korona virus.
Na pitanje kakve su posljedice sa kojima se možemo suočiti, odgovorio je da prije svega, pravosudne institucije rade sa malim kapacitetima i da bi to moglo da bude na višoj razini.
“Tekući poslovi koji su neophodni, kao i nagomilani poslovi koji su u sudovima i čekaju, biće suočeni sa dodatnim poslovima i biće puno sistemskih problema nakon pandemije. Mislim prije svega na slučajeve otkaza zaposlenicima i radnicima, sa ljudima koji će biti nezadovoljni raznim represivnim mjerama koje su izrečene i postupci koji su pokrenuti protiv njih. Na razne privredne slučajeve koji se tiču osnovanog ili neosnovanog izvršavanja obaveza zbog trenutnog zastoja itd, itd.”, naveo je Ademović i ponovio da se susrećemo sa novim pravnim slučajevima a stari posao je trenutno na čekanju, te da ćemo se zbog toga naći u velikoj krizi.
“Mi smo i prije ove pandemije imali puno sistemskih problema i sad ćemo dobiti još više probleme i biti u još težoj situaciji. Privreda će biti blokirana, zavodi agencija ce biti blokirani… Nama će trebat puno više vremena od Hrvatske i Slovenije da se oporavimo”, naglasio je Ademović.
Kada je u pitanju zloupotreba “zamrznutog stanja”, rekao je da prostora ima kako od javne vlasti i od drugih subjekata.
“Zasigurno možemo naći slučajeva koji će profitirati i imati koristi od ove situacije, ali i u ratu je toga bilo”, naveo je.
Istaknuo je da je država dobro postupila sa nametnutim mjerama. Međutim, neke situacije koje su se desile i koje su bile fatalne za građane, pokazale su da iza rigoroznih mjera ne postoji funkcionalni sistem zaštite.
“Smatram da kod upravo izricanja takvih mjera treba uzet u obzir da li država raspolaže sa adekvatnim sistemom koji bi se stavio građanima na raspolaganje ili ne. Mislim da naš zdravstveni sistem i sistem civilne zaštite je neadekvatan i nesposoban da društvo zaštiti od intenzivnijeg širenja virusa, a s druge strane vidimo pune parkove i planine i shvatite da takve rigorozne mjere su zaista neophodne”, rekao je Ademović i zaključio da je zbog toga za rigoroznije mjere, sve dok mi kao društvo ne dokažemo da ih možemo ispoštovati.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad