"Federalni štab je zadužio FUCZ da provede nabavku testova. Znači mi smo tada te testove platili oko 4 miliona i 600 hiljada, 150.000 testova. Kako sam već rekao, firma je Erkona. Testovi su nabavljeni iz Južne Koreje", kazao je Fahrudin Solak u razgovoru za N1.
Solak je govorio o zadacima FUCZ-a u procesu nabavke testova i medicinske opreme, te uključenosti FUCZ-a u borbu protiv pandmeije korona virusa.
U nastavku pročitajte razgovor koji je vodila Hana Sokolović.
N1: Koja je tačno uloga FUCZ u procesu nabavke, govorimo o 150.000 testova?
“Konkretno, Federalni štab je zadužio FUCZ da provede nabavku testova. Znači mi smo tada te testove platili oko 4 miliona i 600 hiljada, 150 000 testova. Kako sam već rekao, firma je Erkona. Testovi su nabavljeni iz Južne Koreje.“
N1: Ne iz nekih drugih zemalja kako je objavljeno u nekim medijima?
“Ne, to su sve spekulacije. Mi smo od 3 različite firme do sada kupili ukupno 190.000 testova, raznog drugog potršonog materijala. Znači ovih 150.000 iz Južne Koreje i dva puta smo kupili po 20.000 smo kupovali od dvije druge različite firme u proteklom periodu“.
N1: A kako je izabrana upravo ta firma koju ste spomenuli da vrši nabavku?
“Jedina mogla da isporuči.“
N1: Po kojim kriterijima?
“Po kritijerijima da mogu isporučiti. Znači nije bilo mogućnosti da vam iko drugi isporuči testove.”
N1: Šta to praktično znači?
“Znači da je nestašica opća medicinske opreme, konkretno testova, respiratora, sva ta kompletna medicinska oprema je vrlo teško dobavljiva u BiH. Već sad imamo problem za uvoz određene medicinske opreme iz EU. Pet dana kamion stoji u Mađarskoj, ne može da nam se isporuči 30 000 maski FFP2. EU je zabranila izvoz. tražimo nekim dodatnim bilateralnim sporazumima da budemo izuzeti iz toga, al najvjerovatnije da nećemo uspjeti, vidjećemo.“
N1: Rekli ste koji je bio iznos novca koji je uložen za ove testove, s koliko novca bez tog posljednjeg troška raspolaže FUCZ za ovu trenutnu situaciju?
“Mi smo otpirlike imali budžet od 22 miliona za stanje nesreće koji je bilo na posljednjem podračunu. Svakako je taj iznos nedovoljan za sve ono što će nas očekivati ili što možemo dalje imati. Testovi, respiratori koje smo poručili, sve je to vrlo nedovoljno ali to je taj iznos koji smo do sad imali, koji smo potrošili.”
N1: Ko pravi procjenu koliko nam je potrebno testova i radnika?
“Prije svega zdravstveni radnici, epidemiolozi – oni testiraju i predstavljaju koliko je potrebno i od njih smo dobili zahtjev.”
N1: Da li postoje još neka sredstva osim ovih medicinskih na koje se troši novac?
“Pa ne, isključivo ej samo na medicinsku i zaštitnu opremu i na te stvari.”
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad