U situaciji izmjenjene dinamike života uzrokovane pandemijom korona virusa - potpuno su se promjenile i obrazovne metode. Iz školskih klupa učenici i studenti su prešli pred laptope i računare u svojim kućama, a pitanja eksternih matura i prijemnih ispita za fakultete još su na čekanju u odnosu na razvoj situacije.
Prije samo dva mjeseca parkom kod Druge gimnazije u Sarajevu odjekivao je smijeh i buka srednjoškolaca. Žurili su na početak nastave. Danas u ovoj, a i svim drugim obrazovnim ustanovama u BiH učenika nema. Iz učionica nastava se preselila na internet.
Kao i sve drugo, od marta se i školska nastava u cijeloj BiH realizira uz distancu – potpunu, isključivo online. Iako nisu u klupama, nisu prestali biti učenici.
I na UNSA , sve organizacione jedinice nastavu sprovode online – platforme Google, Zoom, Skype, Viber – sve se koristi za što kvalitetniju nastavu.
“Puno je izazova sa kojima smo se mi suočili na UNSA. Jedan od glavnih jeste kvalitet internet konekcije i za nastavnike i za naše studente koji trenutno borave zatvoreni u svojim kućama i u svojim gradovima, gdje ne možemo uticati na kvalitet konekcije; nedostatak informatičke opreme kod nastavnika i kod studenta još više, ali i činjenica da se platforme koriste u svojim besplatnim oblicima. Dakle zaista iz ovoga svi možemo naučiti jednu lekciju a to je koliko je važna informatizacija i informatička struktura UNSA”, kazala je prof.dr. Dženana Husremović, prorektor za naučnoistraživački/ umjetničkoistraživački rad
Prošle godine ekstrerna matura za osnovne škole u KS održana je u junu, za srednje u maju a šta je plan za ovu godinu nisu nam odgovorili Ministarstva obrazovanja KS, dok u federalnom ministarstvu kažu da oni te informacije nemaju jer svaki kanton odlučuje za sebe. U Republici Srpskoj odlučeno…
“To u konrektnom slučaju znači da će đaci biti ocjenjeni odnosno vrednovani izvođenjem nastave na daljinu i da će primarno biti vrednovan njihov angažman u komunikaciju i interaktivnosti, naravno sa svim zadacima koje su dobili od svojih nastavnika i profesora, da li putem pismenih kratkih testova, da li putem pisanja određenih eseja, da li putem odrenih prezentacija, video audio materijala”, izjavila je Natalija Trivić, ministrica prosvjete i kulture RS.
Odgođene su i ekskurzije, izleti, traže se rješenja za terensku nastavu i vježbe, učenici žele znati i šta će biti sa prijemnim ispitama i maturskim proslavama. Od kantona do entiteta i države, stala je nastava – ali ne i znanje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad