Poslanici Narodne skupštine RS (NSRS) danas bi trebalo da se izjasne o izboru sudije Ustavnog suda RS-a, iz reda hrvatskog naroda, a entitetski predsjednik Milorad Dodik je na to mjesto predložio pravnicu Irenu Mojović iz Banjaluke.
Ta funkcija je upražnjena još od augusta prošle godine, nakon smrti sudije Zorana Lipovca.
Prethodno je Visoko sudsko i tužilačko vijeća Bosne i Hercegovine (VSTVBiH) 15. aprila utvrdilo listu kandidata za upražnjenu funkciju sudije Ustavnog suda RS-a te je dostavilo na konačno predlaganje predsjedniku RS.
Sporni Nacrt zakona o javnom okupljanju, koji je izazvao kritike nevladinog sektora, ali i Sindikata u RS, jučer je “pao“ na skupštinskom Odboru za evropske integracije i regionalnu saradnju te se neće razmatrati na sjednici entitetskog parlamenta.
Od ukupno sedam prisutnih članova tog odbora, četiri su glasala za skidanje ovog zakona s dnevnog reda Skupštine, a među njima bio je i Adam Šukalo, predsjednik Stranke napredna Srpska, a koji je donedavno bio u skupštinskoj većini u RS-u.
Iz vladajuće većine su najavili i povlačenje još jednog spornog zakona, o javnosti rada neprofitnih organizacija u RS-u.
Nacrt ovog zakona su predložili klubovi poslanika SNSD, DNS-SNS-SRS i SP, a izazvao je također oštre kritike nevladinog sektora, uz stav da nisu protiv kontrole rada neprofitnih organizacija, ali da se ova materija treba da uredi na drugi način.
Na jučerašnjoj sjednici Odbora NSRS za evropske integracije i regionalnu saradnju prihvaćena je inicijativa da se ovaj zakon povuče s dnevnog reda, a osim opozicionih poslanika to je podržao i Igor Radojičić, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini RS.
Iz SNSD-a su najavili da će predložiti izmjene i dopune postojećeg zakona koji tretira ovu materiju te tvrde da Nacrt zakona o javnosti rada neprofitnih organzicija u RS-u nije povučen zbog pritiska, već isključivo zbog nedostataka koji su uočeni.
Na dnevnom redu sjednice Narodne skupštine RS-a je više izmjena i dopuna zakona, među kojima o visokom obrazovanju, te o zdravstvenoj zaštiti na koji su brojne primjedbe iznijeli sindikati u zdravstvu, jer smatraju da neće pomoći rješavanju teške situacije u toj oblasti.
Poslanici bi trebalo da razmatraju i izmjene i dopune zakona o poreskom postupku, o inspekcijama, komunalnoj policiji, te o zanatsko – preduzetničkoj djelatnosti, ali i tri negativna revizorska izvještaja, o radu Kliničkog centra Banja Luka, bolnice Istočno Sarajevo te javnog preduzeća “Putevi RS” u 2013. godini.
Bit će riječi i o Prijedlogu zaključka građanske inicijative, kojim se konstatuje da gradnja malih hidroelektrana u Nacionalnom parku “Sutjeska“ nije od javnog i opšteg interesa za RS.