"Korona zakon u FBiH potpuno je nakaradno postavljen, mjere u RS su bolje"

Vijesti 26. apr 202019:30 > 19:39
N1

Spas svjetske ekonomije je globalni prioritet, u ovom trenutku bez jasne cifre spram novčane valute. Zemlje poput SAD, Mađarske, Hrvatske, u prvi talas zaustavljanja ekonomske krize implementirale su novac čiji je iznos ekvivalentan polovini njihovih budžeta. Kako će se spasiti ekonomija Bosne i Hercegovine?

U ekonomiju BiH trebalo bi biti upumpano oko 5 milijardi KM, procjenjuje profesor ekonomije Zlatko Lagumdžija. Zemlja poput naše može da dobije novac jedino preko međunarodnih finansijskih institucija, a te institucije očekuju da će u ovom trenutku negdje između 500 i 600 milijardi dolara odvojiti za dodatna kreditiranja na globalnom nivou. Što se tiče BiH kao države tu apsolutno ne postoji nikakva koordinacija i ne postoji bosanskohercegovački plan ekonomskog oporavka, smatra Zlatko Lagumdžija, predsjednik Fondacije Društva zajedničkih vrijednosti i nekadašnji ministar vanjskih poslova.

“Osim što imate podjelu koju su tri čovjeka pravila prije sedam dana uz blagoslov međunarodnih ambasadora, EU, SAD-a i podijelili između sebe pare i to je jedino postala saradnja, samo da se dogovore kao na pijaci ko će koga kao nakupac da prevari u svemu tome. Rezultat je da ni do dan danas nije jasno šta su se dogovorili ni kada će to biti implementirano, pored toga što je to sve skupa nakaradno dogovoreno, jer je rađeno očigledno po principu ko će od njih biti mudriji i veći džambas, a ko će ispasti budala u svemu tome. Bojim se da na kraju mi svi zajedno ispadamo budale slušajući i gledajući sve što nam rade ta trojica ljudi”, rekao je Lagumdžija.

Smatra da je korona zakon u FBiH potpuno nakaradno postavljen. Rekao je da se ovdje radi o pokušaju spašavanja budžeta i vlasti a ne o pokušaju spašavanja ekonomije, odnosno ljudi koji su najdirektnije socijalno ugroženi.

“Ocjena blagovremenosti i kvaliteta tog zakona je katastrofa. Mjere u RS su bolje od federalnih mjera jer su mjere u FBIH katastrofa na kvadrat a mjere u RS su mjere koje se očigledno prave daleko od očiju javnosti u kojem jedan čovjek odlučuje o svemu i čim jedan čovjek odlučuje o svemu, ni to nije dobro. Jasno je kao dan da niko nije pametan kao svi, a jedan čovjek još manje od angažiranja većeg broja ljudi”, istakao je.

Korona zakon u FBiH predstavnici opozicije ocjenjuju kao zakašnjelu reakciju i set nedovoljno dobrih mjera.

“Korona zakon smatram zakašnjelom i nedovoljno dobrom mjerom za spas ekonomije. Nekoliko stvari nedostaje i nekoliko stvari ovaj zakon pokazuje. Prije svega jedna defanzivnost i pasivan odnos institucija tokom ovih 35, 40 dana. Procjena ekonomskih stručnjaka je bez posla ostati između osamdeset i sto hiljada ljudi. Mi se ne pripremamo adekvatno za takav scenario. Svi treba da razmišlajmo da će doći do socijalne bijede i do velikog siromaštva”, rekao je zastupnik SDP-a u Domu naroda Parlamenta FBiH Igor Stojanović.

Dodaje da je sve resurse potrebno usmjeriti ka očuvanju radnih mjesta i ka novim zapošljavanjima, ali i prema smanjenju nepotrebnih troškova poput stranačkih finansiranja i putovanja političara. Iako korona zakon ocjenjuje suprotno, ovakva razmišljanja podržava i zastupnik SDA u Domu naroda Parlamenta BiH Jasmin Duvanjak.

“I mi političari trebamo pokazati odgovornost, a to prije svega znači jedan realitet, da suspendujemo sve naše političke i druge promocije i politikanstvo, da usmjerimo snage na rješavanje socioekonomskih problema i da naravno budemo spremni da kad je u pitanju smanjivanje eventualno određenih naših primanja da se ostvare neke uštede, da krenemo od sebe jer na taj način nećemo možda spasiti budžet ali ćemo spasiti obraz i kredibilitet da možemo i dalje raditi i djelovati u izazovnim vremenima koja su pred nama”, rekao je Duvnjak.

Oko 28.000 radnika radnika u Federaciji BiH i oko 2.000 radnika u Republici Srpskoj ostalo je bez posla od polovine marta. Najugroženija je uslužna djelatnost. Posebno su stradali ugostiteljstvo, trgovina, ali i prerađivačka djelatnost. Na udaru su se uglavnom našli radnici malih i srednjih preduzeća. Oni koji nemaju povjerenja u sistem zapitaće se i ovaj put da li je spas ekonomije u rukama onih koji čuvaju svoj obraz, ili svoje fotelje? Da li je u rukama stručnjaka koji znak jednakosti stavljaju između ekonomskog napretka i sigurnih radnih mjesta građana.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad