U Novom danu sutra gledajte:
Neobičan 1. maj – praznik rada za cijeli svijet. Dočekujemo ga s preporukama nadležnih da ostanemo kući. Na snazi su vanredne mjere uzrokovane korona virusom. U BiH su na snazi nove zabrane kretanja. Na području Republike Srpske u petak, subotu i nedjelju zabranjeno je kretanje od popodneva do pet ujutru. U Federaciji BiH vraćen je policijski sat za prvi, drugi i treći maj od 22 do 5 sati ujutro. Prvomajske slike gradova Sarajeva, Banja Luke, Mostara donose reporteri Rasim Pavica, Anđelka Marković i Tina Jelin Dizdar.
Da li se građani ponašaju u skladu sa preporukama nadležnih ne terenu će provjeravati policija. Sa policijom patrolom KS sutra je i naša ekipa. Obilazimo omiljena okupljališta građana Sarajeva. Javljamo se sa popularnog sarajevskog izletišta Vrelo Bosne.
Jedan od najneobičnijih praznika rada sutra dočekuje i Tuzla – grad sa tradicijom aktivizma. Nekad je ovaj grad bio jedan od najproduktivnijih industrijskih gradova u Jugoslaviji, simbol uvezanog radničkog pokreta. Danas – tuzlanski radnici osjećaju politički i ekonomski pritisak. O problemima radnika govori Sakib Kopić iz Sindikata solidarnosti.
Zenica tradicionalno 1. maj dočekuje s pjesmom. Svake godine, građane prvomajskom budnicom budi Orkestar Željezare Zenica. Kako će biti ove godine provjerit će naša ekipa, ali i čuti kako žive radnici Zenicatransa koji su svojom borbom za radnička prava obilježili početak 2020. godine.
Sa profesorom Šaćirom Filandrom propitujemo moć sindikalnog pokreta u BIH. Šta mu nedostaje da bude snažan društveni i politički faktor? Odnos vlasti spram rada u privatnom i javnom sektoru. Kome je “Korona zakon” koji su donijele entitetske vlade majka, a kome maćeha i kakve promjene u društvu će napraviti Covid-19, sve su ovo teme o kojim razgovaramo.
Srbija za 1. maj u karanteni, ali prije toga otvoreni frizerski salone i teretane. Trodnevna zabrana kretanja traje od četvrtka 30. aprila u 18 sati do ponedjeljka 4. maja u pet ujutro. Slikom smo u Beogradu.
Za Praznik rada, prvi čovjek Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ima jasnu poruku: “Roštiljanje je dopušteno, ali treba paziti na distancu. Nije dopušteno okupljanje većeg broja ljudi. Još uvijek vrijedi odredba do 5 ljudi. Uživo smo u Zagrebu.
Kada pjeva hor Pontanima slušamo kako zvuči Sarajevo. Priča poput Pontanime ne može nastati bilo gdje, a Sarajevo je među rijetkim gradovima na svijetu koje ima historijski i društveni kontekst u kojem je moguće da se ostvari ideja o multireligijskom mješovitom horu. Fra Ivo Marković i članovi hora Pontanima naši su gosti.
Minela Jašar – Opardija je sa vama u 8 sati.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad