UŽIVO: Najnovije informacije o korona virusu u BiH i svijetu

Vijesti 03. maj 202007:51 > 21:50
Tanjug / Laurent Gillieron/Keystone via AP

U Bosni i Hercegovini je korona virusom zaraženo više od 1.800 ljudi. Oporavljenih je više od 800, dok je 77 preminulo.

21:50

Vučić: Vanredno stanje biće ukinuto na Đurđevdan

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da će vanredno stanje biti ukinuto 6. maja, na Đurđevdan.

Vučić je, gostujući na TV Pink, rekao da će se odluka o ukidanju vanrednog stanja u srijedu naći pred poslanicima Narodne skupšte, a u četvrtak stupiti na snagu.

21:40

Europa idući tjedan nastavlja s popuštanjem restrikcija

Početkom idućeg tjedna petnaestak zemalja Europe počinje ukidati mjeru ograničenja kretanja svojih stanovnika poput Italije koja je već dva mjeseca zatvorena zbog pandemije i koja s nestrpljenjem očekuje djelomično ukidanje restrikcija u ponedjeljak.

Talijanske vlasti, pošto je u nedjelju objavljena informacija o 174 umrla u protekla 24 sata, što je najniži broj od uvođenja izolacije, počinju s dugoočekivanim popuštanjem restrikcija kako bi ponovo pokrenule gospodarstvo koje je koronavirus bacio na koljena.

“Htio bih mamu koja je u godinama odvesti na more, mogu li?”, upitao je Pietro Garlanti (53) s maskom na licu i s gumenim rukavicama, kupujući novine na kiosku u središtu Rima: “Nadam se da će nam novine reći što možemo činiti”.

U nedjelju su glavne prometnice u središtu Rima bile gotovo puste, osim rijetkih trkača koji su trčali oko zgrada i rekreativaca koji su vježbali na terasama.

21:12

Talijanska vlada dopustila individualne treninge za sve sportove

Talijanska vlada dala je u nedjelju zeleno svjetlo za održavanje individualnih treninga od ponedjeljka za sve sportove, uključujući i one momčadske poput nogometa.

Prvotno je bilo predviđeno da se trening u individualnim sportovima dopusti od ponedjeljka, kada Italija započinje svoj proces ukidanja mjera ograničenja kretanja i okupljanja, a da se trening za momčadske sportove dopusti od 18. svibnja.

20:37

Policajci patroliraju Banjalukom, sankcionišu one koji krše policijski sat

Policijski službenici MUP-a Republike Srpske i posljednji dan produženog policijskog časa patroliraju banjalučkim naseljima s ciljem kontrole poštivanja mjere zabrane kretanja svim građanima, odnosno policijskog sata koji traje od podneva do pet sati ujutro.

U naselju nova Varoš zatekli su nekoliko građana koji su kazali kako su izašli da bace smeće, ali su im uručeni prekršajni nalozi.
Mjera produženog policijskog sata uvedena je u petak, a završava se ponedjeljak, 4. maja, u pet sati ujutro.

20:36

U Italiji proteklog dana od COVID-19 umrle 174 osobe, smanjen broj oboljelih

Od posljedica zaraze koronavirusom u Italiji je u protekla 24 sata umrlo još 174 oboljelih, čime je broj smrtnih slučajeva u toj zemlji povećan na 28.884.

Civilna zaštita Italije objavila je dnevni pregled epidemiološke slike u kojem se navodi da je u protekla 24 sata za 525 smanjen broj aktuelno oboljelih osoba u toj zemlji i da taj broj trenutno iznosi 100.179.

Izvještaj je objavljen noć uoči prelaska na drugu fazu borbe protiv pandemije u Italiji u kojoj će od sutra na snagu stupiti relaksacija mjera koje su prethodno uvedene zarad suzbijanja širenja virusa.

19:37

Samoubistvo u karantinu u studentskom domu u Prištini

Osoba koja je bila u karantinu u Studentskom centru u Prištini, izvršila je samoubistvo skokom sa petog sprata, saopštila je Policija Kosova.

“Forenzičari su izašli na lice mjesta i poslije istražnih procedura objaviće ostale detalje”, rekao je portparol Policije Kosova Daut Hodža.

Policija i hitna pomoć danas u 17.20 prevezli su osobu koja je skočila sa petog sprata jedne zgrade Studentskog centra u Prištini u Urgentni centar KBC Kosova.

19:28

Pompeo: Postoje ogromni dokazi da korona virus potiče iz laboratorije u Wuhanu

Američki državni sekretar Maike Pompeo izjavio je danas da postoje “ogromni dokazi” da je virus korona napravljen u laboratoriji u kineskom gradu Wuhanu.

“Postoje dokazi da je upravo tu sve počelo”, rekao je Pompeo za mrežu ABC.

Pompeo je istakao da ovo nije prvi put da je svijet izložen virusu zbog propusta u nekoj kineskoj laboratoriji, te podsjetio na “istoriju vođenja laboratorija u Kini koje su ispod standarda”, prenio je AFP.

19:19

UKC RS tvrdi da nisu klaster, ali su se dotakli rada novinara

Jedanaest doktora (osoblja) u zatvorenom prostoru UKC-a Republike Srpske, uz više od 25 novinara, snimatelja, fotoreportera. Menadžmentu je nakon potvrđenih informacija o izmiještanju pacijenata sa nekih kontaminiranih klinika, bila potrebna zaleđina načelnika odjeljenja.

Da kako kažu “demantuju gnusne laži i provokacije”, iako su svi uključujući i ministra zdravlja potvrdili vijest N1 da su pacijenti izmješteni zbog ulaska korone na UKC:

N1:Dakle nisu novinari izmisili izmiještanje?

“Ne. Ne, niko nije ni rekao da bilo ko izmišlja bilo kakvu infomaciju”, odgovorio je Alen Šeranić, ministar zdravlja Republike Srpske.

Rekao je direktor UKC-a Vlado Đajić, te na svjetski dan slobode medija novinarima poručio da ne provociraju.

18:26

U Indiji iz aviona i helikoptera posipane latice cvijeća na bolnice

Indijsko Ratno vazduhoplovstvo je danas iz aviona u letu i helikoptera laticama cvijeća zasulo bolnice u New Delhiju i drugim gradovima.

To je bio gest Oružanih snaga da zahvale ljekarima, medicinskim sestrama i policijskom osoblju koje je na čelu borbe Indije protiv pandemije.

18:26

Crna Gora ublažila mjere: Od sutra rade radnje, fitness centri, javni prevoz…

Vlada Crne Gore najavila je od sutra nove ublažene mjere za sprečavanja širenja virusa korona.Biće omogućen rad butika, trgovinama obuće, tehničke robe, građevinskog materijala, zanatskim radnjama i servisima. Počeće da rade frizerski i kozmetički saloni, teretane i fitnes centri, knjižare, stomatološke ordinacije, auto-škole, rent-a-kar usluge, muzeji i galerije.

17:42

U ponedjeljak probne vožnje na tramvajskim i trolejbuskim linijama u Sarajevu

Preduzeće “Gras” u ponedjeljak, 4. maja, izvršit će probne vožnje na tramvajskim i trolejbuskim linijama, a sve u okviru priprema tehničkih uslova za neometano uspostavljanje javnog gradskog prevoza putnika, kada odluku o tome donesu nadležni organi, saopćeno je iz KJKP “Gras”.

17:17

Počinje masovno testiranje blizu 7.000 domaćinstava u Srbiji

Masovno testiranje na uzorku od blizu 7.000 domaćinstava u Srbiji počinje u ponedjeljak, a cilj je da se utvrdi stepen kolektivnog imuniteta.

Kako pojašnjava imunolog Srđa Janković, na osnovu toga će se znati u kojoj mjeri se stekao kolektivni imunitet.

Testovima se istražuje koliko se ljudi zarazilo koronavirusom, a da nije imalo simptome.

16:53

Putnici koji stignu na bečki aerodrom moći će se testirati na korona virus

Aerodrom u Beču od sutra će ponuditi testiranje na virus korona na licu mjesta da bi omogućio putnicima koji dolaze u Austriju da izbjegnu karantin u trajanju od 14 dana.

Putnici će imati na raspolaganju molekularno biološki ili PCR test na virus korona na aerodromu, čiji je rezultat gotov za dva do tri sata.

“Putovanje avionom, bilo da se radi o poslovnom ili hitnom putu, postaće na taj način bezbjednije i lakše”, navodi se u saopštenju aerodroma.

16:27

U Srbiji od koronavirusa preminule još četiri osobe, nova 102 slučaja zaraze

U posljednja 24 časa u Srbiji su od koronavirusa preminule još četiri osobe, čime je ukupan broj žrtava povećan na 193, saopšteno je na konferenciji Kriznog štaba.

Do danas u 15 sati testirani su uzorci 5.274 osobe, od kojih su 102 bile pozitivne.

Za posljednja 24 sata preminule su tri osobe muškog i jedna osoba ženskog pola. Procenat smrtnosti je 2,04 procenta.

16:25

I debljina može biti rizična za teži oblik obolijevanja od COVID-19

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji kronične nezarazne bolesti rizičan su čimbenik za teži oblik obolijevanja od Covida-19. No, kao još jedan rizični faktor pokazala se i debljina.

Iako se debljina ne navodi izričito kao izdvojen rizični čimbenik, u ovom kontekstu važno je razmotriti njezinu povezanost s obolijevanjem od te bolesti.

Debljina se definira kao prekomjerno nakupljanje masnog tkiva koje znači rizik za zdravlje. Ona je jedan od glavnih rizičnih čimbenika za nastanak vodećih kroničnih nezaraznih bolesti, i to upravo onih koje se smatraju rizičnim čimbenikom za ozbiljno obolijevanje od Covida-19 poput kardiovaskularnih bolesti, kroničnih respiratornih bolesti, šećerne bolesti i raka.

16:00

Italijani odbrojavaju sate do vraćanja nekih ličnih sloboda

Italijani odbrojavaju sate do vraćanja nekih ličnih sloboda nakon dva mjeseca restriktivnih mjera uvedenih širom zemlje radi sprečavanja širenja COVID-19.

Od ponedjeljka, parkovi i javne bašte mogu se ponovo otvoriti za šetnju, trčanje ili vožnju biciklom. Ali stanovništvo će i dalje morati poštovati mjere fizičke distance, što isključuje organizaciju izleta i ulaske na dječija igrališta.

Italijani su u nedjelju već bili vani u velikom broju šetali ulicama. Mnogi nose zaštitne maske, ali u Rimu su ih neki skinuli da bi razgovarali s prijateljima.

15:57

Šeranić: Ne znam u čijem je vlasništvu pokretna bolnica, ali biće Vladina

Vlada Republike Srpske kupila je prije mjesec dana pokretnu bolnicu u vrijednosti od oko 3,6 miliona KM koja ima 500 ležajeva i prateću opremu. Bolnica još nije u funkciji

Kako je rekao ministar zdravlja RS Alen Šeranić, odgovarajući na pitanja novinara, on nema trenutno informaciju u čijem je vlasništvu trenutno bolnica.

“Biće u vlasništvu Vlade RS, pa će se prenijeti u nadležnost Civilne zaštite. Razgovarali smo o tome da mobilna bolnica bude korištena za bilo koju vrstu elementarne nepogode u slučaju da se javi veći broj oboljelih”,rekao je Šeranić.

15:25

EU razmatra upotrebu lijeka Remdesivir za liječenje od COVID-19

Švedska državna agencija za nadzor lijekova saopćila je da Evropska unija ubrzano istražuje da li bi upotreba lijeka Remdesivir mogla biti dozvoljena za liječenje bolesti izazavne koronavirusom, unutar 27-članog evropskog bloka, nakon slične odluke donesene u Sjedinjenim Državama.

Direktorica Odjela za infekcije Švedske agencije za lijekove Charlotta Bergqvist rekla je u obraćanju na televiziji TV4 da je za EU proučavanje Remdesivira stvar visokog prioriteta i da će se odluka donijeti “u nekoliko narednih dana”, javio je AP.

Američka Uprava za hranu i lijekove nedavno je odobrila hitnu upotrebu Remdesivira za ljude koji su hospitalizirani s teškim oblikom COVID-19. Lijek je prvobitno razvijen za liječenje ebole, a proizvela ga je kalifornijska kompanija Gilead Sciences Inc.

Klinička ispitivanja pokazala su da je lijek pomogao da se skrati vrijeme oporavka za osobe koje su ozbiljno bolesne.

15:14

Osam novih slučajeva zaraze u Hrvatskoj, dvoje umrlih

U Hrvatskoj je u protekla 24 sata potvrđeno osam novih slučajeva zaraze, a još dvoje ljudi je umrlo, izvijestio je u nedjelju Nacionalni stožer Civilne zaštite.

“U protekla 24-sata imamo osam novodijagnosticiranih bolesnika od Covid-19, što daje ukupan broj od 2096 pozitivnih osoba”, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš.

Nažalost, umrle su još dvije osobe pa je ukupan broj umrlih porastao na 79. U Klinici za infektivne bolesti u Zagrebu umro je muškarac, 1950. godište, i u KBC-u Split žena, 1924. godište.

15:05

USK: Potvrđena dva nova slučaja zaraze, pacijenti iz Bihaća i Bosanskog Petrovca

Na području Unsko-sanskog kantona potvrđena su dva nova slučaja zaraze korona virusa.

Kako je rekla ministrica zdravstva USK Nermina Ćemalović, riječ o jednoj osobi iz Bihaća i jednoj iz Bosanskog Petrovca.

U referentnoj laboratoriji Klinučkog centra Univerziteta u Sarajevu testirana su 174 uzorka tokom jučerašnjeg dana.

U Kantonalnoj bolnici u Bihaću trenutno je na liječenju šest osoba pozitivnih na korona virus.

14:50

HNK već drugi dan bez novih slučajeva korona virusa

U HNK u proteklih 48 sati nije bilo novih slučajeva zaraze korona virusom, za Fenu je potvrđeno iz Kriznog stožera civilne zaštite ovog kantona.

Do sada je u HNK-u potvrđen 41 pozitivan slučaj covida-19, jedna osoba je preminula, a tri su hospitalizirane u SKB Mostar (dvije osobe i Tomislavgrada i jedna iz Livna).

Ostali se nalaze na kućnom liječenju i većina njih nema nikakvih simptoma.

14:09

Treća žrtva korona virusa u Brčko distriktu BiH

U Brčkom je danas u prijepodnevnim satima od posljedica korona virusa preminuo pacijent (1950.), koji je bio na respiratoru pod kontrolom anesteziološkog tima u Odjeljenju brčanske bolnice za covid-19 pozitivne pacijente.

To je treći smrtni slučaj od posljedica covida-19 na području Brčko distrikta BiH.

S područja Brčkog ukupno je 20 osoba pozitivno na korona virus, izliječeno je njih 13, dok su 423 osobe pod zdravstvenim nadzorom, priopćio je u nedjelju Odjel za zdravstvo i ostale usluge Vlade Distrikta.

Napominju svim građanima Distrikta koji se nalaze u inozemstvu, da dolaskom u Distrikt podliježu obvezi izolacije od 28 dana.

Svi putnici koji ulaze u BiH dužni su da se jave na besplatan broj telefona 0800 50 606 Pododjeljenju za javno zdravstvo, navodi se u priopćenju.

13:50

Čerkez o lijeku koji stiže u BiH: Bolje imati, ako se pokažu pozitivni efekti

Ne postoji odobren lijek ni za liječenje, ni za prevenciju bolesti COVID-19, kazao je Goran Čerkez, član Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva i pomoćnik ministra za javno zdravlje na upit N1 o lijeku Hydroxychloroquine Sulphate, koji je u koji je u medijima predstavljen kao „jedan od najefikasnijih lijekova u liječenju Covid-19“.

“Stavovi su se kretali od toga da daju dobre rezultate do toga da može biti opasan. Ono što je važno reći jeste da se ovaj lijek inače koristio za tretman malarije i reumatoidnog artritisa. Laboratorijska istraživanja su uglavnom govorila da je potencijalno koristan, ali da se to još ne može dokazati jer njegov efekat na čovjeka se mora dokazati. Zato se i koristi kao eksperimentalni lijek”, pojasnio je.

Čerkez kaže da će ova eksperimentalna istraživanja će sigurno potvrditi ili demantovati takvo stanje.

“Prema tome, ono što je jako bitno reći, svi lijekovi koji su do sada korišteni u liječenju COVID-a su lijekovi koji se nalaze u nekoj eksperimentalnoj fazi tretiranja uz saglasnost pacijenta ili rodbine. Ljudi jednostavno pokušavaju da iznaći načine da pomognu pacijentima. Kada govorimo o ovom lijeku, mi jesmo iskazali potrebu da je bolje imati ukoliko se pokažu pozitivni efekti, nego nemati ili kasnije tražiti jer onda bi sigurno bila i veća potražnja, iako i sada postoji izuzetno velika potražnja moramo reći. Da li će se on upotrebljavati, da li će ići eksperimentalno ili ne, o tome će odlučiti kliničari. Dakle, ljudi koji se bave tim poslom. Naše je bilo da obezbjedimo količine ovdje. On se koristi i u neke druge svrhe tako da taj lijek ne bi trebao biti problem. Vjerovatno i da ostane za liječenje i za ono što je registrovan”. istakao je.

13:30

“Izmještanje pacijenata radi dezinfekcije odjela, radi njihove zaštite”

“Ovo nije reality kuća da sve prenosimo uživo i ne možemo reagovati na svaku. Nemate pojma šta smo jučer doživjeli od pacijenata, od njihovih familija. Svima smo morali objašnjavati”, kazao je danas prilikom obraćanja rukovodstva UKC RS ljekar Nenad Stevandić.

Kazao je da su informacije o “iseljavanju” izazvale histeriju.

“Informacija o “iseljavanju” je izazvala histeriju. Nije bilo iseljavanje, nego reorganizacija. Nikada nismo odbili nijednu informaciju. Ja sam morao dva sata nakon informacije o iseljavanju da reagujem.

13:17

Zatvoreni svi klasteri: Nema više pozitivnih osoba na COVID-19 u TK

U posljednjem turnusu testiranja u Zavodu za mikrobiologiju Univerzitetsko-kliničkog centra Tuzla i posljednja zaražena osoba iz klastera Medical Institute Bayer je otpuštena u kućnu izolaciju, jer je utvrđeno da je negativna na COVID-19.

U Tuzlanskom kantonu je prvi slučaj koronavirusa otkriven 27. marta, a s 3. majem više nema pozitivnih.

Inače, ukupno su utvrđena 84 slučaja zaraze, a na koncu su registrovana dva smrtna ishoda. Svi preostali se smatraju oporavljenim.

Ukupno je testirano 4.427 osoba, a u posljednjem turnusu 54. Svi su rezultati negativni, odnosno posljednjih 19 dana u TK nije bio ni jedan slučaj novozaraženih koronavirusom.

U kućnoj izolaciji se trenutno nalazi 1.192 osobe.

12:57

Đajić: Ovdje ne sjede priučene neznalice, iznesene su gnusne laži

Direktor UKC RS Vlado Đajić danas se obratio javnosti nakon, kako kaže, “provokacija, laži i neistina koje se iznose” o radu UKC RS.

“Mi smo organizovali konferenciju za štampu na zahtjev mnogih, zbog iznošenja neistina i laži na račun UKC da ovdje nema opreme i da se ne poštuju Protokoli do nekih banalnih stvari”, kazao je na početku i nastavio:

“Razočarani smo dezinformacijama, dok neki pojedinci u ovoj pandemiji koji se žale da im je dosadilo sjedenje kod kuće i gledanje filmova. Naročito teško padaju komentari pojedinaca po portalima koji pričaju gnusne laži”.

Dodaje da je lično “imao više od 200 poziva tokom jučerašnjeg dana”.

Što se tiče stanovnika, jučer su bili uznemirani tim lažima, pojedinaca, portala i nekih medijskih kuća. Imao sam lično preko 200 poziva stanovnika RS koji su me zvali i pitali da li da dolaze po roditelje, članove porodica koji su smješteni.

Mi smo jučer i danas normalno funkcionisali. Ovdje ne sjede priučene neznalice već vrlo odgovorni ljudi koji su završili najteže fakultete. Što se tiče zaštitne opreme, mi u UKC imamo 500.000 zaštitnih maski, blizu milion rukavica, oko 5.000 zaštitnih odijela. Na tome mogu da nam zavide mnoge bolnice u regiji i Evropi“, kazao je Đajić.

Čitajte više OVDJE

12:30

Šeranić potvrdio saznanja N1 o izmještanju pacijenata sa UKC RS

“Niko nije rekao da je neko izmislio informaciju. Uvijek postoji mogućnost da se i osobolje i pacijenti zaraze prije dolaska u ustanovu ili intrahospitalna infekcija, unutar same ustanove. To nije nešto uobičajeno, postoji Zakon i propisi koji to regulišu, konkretno postojanje intrahospitalnih infekcija”, kazao je na današnjoj konferenciji za medije ministar javnog zdravlja RS, Alen Šeranić.

Odgovarajući na pitanja novinara, kazao je da će biti fomirana Komisija koja će istražiti poštivanje protokola za vrijeme korona virusa.

“Naravno da može doći do propusta, to je nešto što nam se smije dešavati prije svega. Dogovorili smo da idemo u realizaciju Komisija koje će nadgledati ponašanje radnika unutar zdravstvenih ustanova kada je u pitanju protokol za korona virus. Hoćemo da evidentiramo ukoliko je bilo propusta, one koji su napravili propuste”.

Izmještanje pacijenata?

Na pojedinim odjeljenjima je bilo, na kojima se moglo očekivati. Na pulmologiji možete očekivati da osoba koja može biti na prvu negativna dođe na to odjeljenje i proširi tu vrstu zaraze. Protokoli su jasni, kada to utvrdite morate ga izolovati iz radne sredine i prebaciti na odjeljenje gdje se liječe lica zbog korona virusa. To su stvari koje su rađene u prethodnim slučajevima, jučer nije prvi put da to radimo. Tako rade i druge bolnice. Ići ćemo na ovaj način da provjerimo kako se poštuje Protokol“.

Ima li operacija na hirurgiji i da li su obustavljene?

Obavješten sam da se rade hitne operacije. Hitni slučajevi si primaju u skladu da definicijom “hitno”. Protokol podrazumijeva da se hitne operacije rade hitno, a obustava da se ostali slučajevi izoluju do procjene da se može tretirati“.

12:14

Čerkez: Deset novih slučajeva u FBiH, testirano 557 osoba

U protekla 24 sata imamo deset novih pozitivnih od 557 testiranih. Ukupno do sada 938 pozitivnih u FBiH, od 19.033 testiranih, kazao je danas u obraćanju medijima Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra za javno zdravlje i član Kriznog štaba FBiH.

“39 pacijenata je na liječenju, dva na respiratorima. Ukupno oporavljenih je 426, u protekla 24 sata čak 41”, izvijestio je Čerkez i dodao:

“Situacija je pod kontrolom, nastavljamo pratiti epidemiološku situaciju i sukladno tome ćemo predlagati nove mjere”.

11:30

Večernji list: Virus u Hrvatsku stigao mutiran iz Austrije ili sjeverne Italije

Virus je u Hrvatsku stigao znatno mutiran iz Austrije ili sjeverne Italije, piše u nedjelju Večernji list, donoseći razgovor s hrvatskim znanstvenicima koji su u korak sa svjetskima sekvencirali genom novog koronavirusa.

Možemo sa sigurnošću zaključiti da je k nama došao u nekoliko navrata i da je najsličniji virusima sa sjevera Italije i Austrije, navodi dnevnik.

Sekvenciranje genoma SARS-CoV-2 iznimno je važan znanstveni pothvat koji je ostvaren pod vodstvom dr. sc. Olivera Vugreka iz Laboratorija za naprednu genomiku na Institutu “Ruđer Bošković”, a u suradnji s izv. prof. Igorom Jurakom s Odjela za biotehnologiju Sveučilišta u Rijeci te prof. dr. sc. Tomislavom Rukavinom i dr. med. Nevenom Sučićem s Medicinskog fakulteta u Rijeci i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo u Rijeci.

10:52

Nema novih potvrđenih slučajeva infekcije korona virusom u KS

Tokom protekla 24 sata u Kantonu Sarajevo izvršeno je 50 laboratorijskih testiranja na prisustvo koronavirusa. Nije bilo novih potvrđenih slučajeva infekcije tim virusom. Ukupan broj oboljelih od zarazne bolesti COVID-19 u Kantonu Sarajevo i dalje je 108. prema podacima Zavoda za javno zdravstvo KS.

– Trenutno je hospitalizirano sedam pacijenata. Na bolničkom liječenju u Općoj bolnici se nalaze dvije osobe, a u izolatoriju KCUS-a pet. Nema pacijenata na respiratorima. Ukupan broj oporavljenih u Kantonu iznosi 56, a broj aktivnih slučajeva je 42. Jučer nije bilo potpuno oporavljenih niti smrtnih ishoda – navodi se u podacima iz biltena Zavoda.

Ministarstvo unutrašnjih poslova KS je tokom protekla 24 sata evidentiralo šest kršenja mjere samoizolacije, a u prinudnoj izolaciji se nalaze dvije osobe. Tokom protekle noći 35 osoba je prekršilo policijski sat.

Na evidenciju Službe za zapošljavanje KS od proglašenja stanja nesreće 18. marta ove godine prijavilo se 5.165 osoba, saopćeno je iz Službe za protokol i press KS.

10:30

U Rusiji rekordan porast zaraženih, 10.633 za 24 sata

Rusija je u nedjelju zabilježila 10.633 potvrđena slučaja zaraze koronavirusom, što je najveći dnevni porast broja oboljelih od tog virusa.

Time se ukupan broj zaraženih povećao na 134.686, navodi se na zvaničnoj internetskoj stranici vlade.

Stopa smrtnosti se smanjila posljednjih dana i ostaje, relativno, manja nego u mnogim drugim zemljama, prenosi agencija Reuters.

Ukupan broj smrtnih slučajeva porastao je na 1.280 nakon što je u posljednja 24 sata umrlo 58 osoba, saopćeno je iz ruskog Centra za krizno reagovanje na koronavirus.

10:19

Šeranić: Devet novih slučajeva u RS, zaražen doktor iz Doboja

U posljednja 24 sata rađena su 272 nalaza, korona virus potvrđen je kod devet osoba u RS, kazao je ministar zdravlja RS Alen Šeranić.

Kako je kazao Šeranić pozitivne su četiri osobe muškog pola, pet ženskog.

“Kao što znate, imamo četiri osobe koje su preminule usljed posljedica korona virusa sa razvijenim penumonijama na plućima. Jedan doktor medicine u Doboju i jedna sestra iz UKC RS su među potvrđenim jučer. Tri su osobe ukupno iz Banjaluke”, kazao je Šeranić.

Dodao je da su među testiranim i 52 medicinska radnika, nalazi su negativni.

9:19

Preminule četiri osobe u BiH kod koje je potvrđen korona virus

U protekla 24 sata u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske preminule su dvije žene i dva muškarca kod kojih je potvrđeno prisustvo novog korona virusa, saopćeno je iz UKC RS.

Riječ je o sedamdestosmogodišnjoj pacijentici iz Oštre Luke, koja je imala više udruženih oboljenja. U Klinici za infektivne bolesti liječena je od 21.4.2020. godine

Druga preminula je sedamdesetčetvorogodišnja pacijentica iz Banjaluke koja je imala više udruženih oboljenja. U Klinici za infektivne bolesti liječena je od 27.4.2020. godine.

Treći preminuli je šezdesetsedmogodišnji pacijent iz Banjaluke koji je imao više udruženih oboljenja. U Klinici za infektivne bolesti liječen je od 23.4.2020. godine.

Četvrti preminuli je četrdestšestogodišnji pacijent iz Banjaluke koji je imao udruženo oboljenje. U Odjeljenju intenzivne njege „Covid 19“ je liječen je od 21.4.2020.godine.

8:45

Kon: Najnoviji podaci ohrabruju, nema opuštanja

Najnoviji podaci o broju i stanju oboljelih od COVID-19 u Srbiji ohrabruju, rekao je epidemiolog Predrag Kon. Naglasio je da se tome težilo i da sada “možemo malo da se obradujemo, ali da se još uvek ne smemo opuštati.”

Kon je za RTS rekao da je Srbija ušla u mirniju fazu epidemije. Ipak, kaže da je bitno da još uvek postoje čepovi gde se može stanje pogoršati, kao što su gerontološki centri.

Upozorava da još uvijek postoje prostori gde virus može da se širi i dodaje da je dobro što je sve veći broj testiranih.

Kada je reč o navikama za budućnost, Kon je rekao da je pranje ruku i korišenje dezinfekcionih sredstava nešto što ćemo morati da nastavimo da radimo. Takođe, naglašava da je važna i fizička udaljenost i izbjegavanje nepoznatih kontakata.

“Moraćemo da uđemo u prelazni period u kojem ćemo nositi maske u zatvorenom prostoru”, rekao je Kon.

Govoreći o javnom saobraćaju, Kon je rekao da su jasno razrađene mjere i da će npr. U Beogradu u početku javni prevoz koristiti samo zaposleni.

“To omogućuje da se smanji broj korisnika i da bude vrlo kontrolisana upotreba saobraćaja, što je bitno u samom početku”, rekao je epidemiolog Kon.

Ističe da su preporuke konkretne i za ostale djelatnosti.

8:35

Britanska Vlada imala plan u slučaju Johnsonove smrti

U intervjuu za nedjeljni broj časopisa The Sun britanski premijer Boris Johnson otkrio je da je vlada pripremila plan u slučaju njegove smrti kada mu se stanje pogoršalo dok se prošlog mjeseca na intenzivnoj skrbi borio protiv Covid-19.

Johnson se vratio na posao u ponedjeljak, mjesec dana nakon što je utvrđeno da je pozitivan na koronavirus.

U izolaciji u Downing Streetu 55-godišnji premijer bio je od kraja ožujka, no početkom travnja je prebačen u londonsku bolnicu St Thomas gdje je bio podvrgnut liječenju kisikom, a tri noći je proveo na intenzivnom liječenju.

“Imali su strategiju kako se nositi u slučaju scenarija smrti Staljinovog tipa”, rekao je Johnson za The Sun. “Bio je to težak trenutak, neću poricati”, dodao je.

8:17

Najveća stopa smrtnosti u Belgiji i Španiji, BiH na začelju evropske liste

Bosna i Hercegovina se nalazi na začelju liste kada je u pitanju broj zaraženih korona virusom i broj smrtnih slučajeva, govore podaci na međunarodnom portalu Worldometers.

Trenutno najugroženije zemlje u Evropi su Španija, Italija, Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska i Njemačka.

Španija ima 245.567 slučajeva zaraze i 25.100 mrtvih, Italija 209.328 slučajeva zaraze, ali sa najvećim brojem mrtvih u Evropi – 28.710. Slijede Ujedinjeno Kraljevstvo sa 182.260 slučajeva zaraze i 28.131 mrtvih, Francuska sa 168.396 slučajeva zaraze i 24.760 mrtvih, te Njemačka sa 164.967 slučajeva zaraze i 6.794 mrtvih.

U red srednje ugroženih zemalja spadaju Belgija (49.517 slučajeva zaraze i 7.765 mrtvih), Nizozemska (40.236 slučajeva i 4.987 mrtvih), Švicarska (29.817 slučajeva i 1.762 mrtvih), Portugal (25.190 slučajeva i 1.023 mrtvih), Irska (21.176 slučajeva i 1.286 mrtvih) i Bjelorusija (15.828 slučajeva i 97 mrtvih).

Zatim slijede Austrija (15.558 slučajeva i 596 mrtvih), Poljska (13.374 slučajeva i 664 mrtvih), Rumunija (12.732 slučajeva i 771 mrtvih), Ukrajina (11.411 slučajeva i 279 mrtvih), te Danska (9.407 slučajeva i 475 mrtvih).

Među zemljama regiona Zapadnog Balkana najteže stanje po broju zaraženih je u Srbiji koja ima 9362 slučaja i 189 mrtvih, te Sloveniji koja ima 1439 slučajeva i 94 mrtvih.

Slijede Hrvatska (2088 slučajeva i 77 mrtvih), Sjeverna Makedonija (1506 slučajeva i 82 mrtvih), Kosovo (823 slučajeva i 22 mrtvih), Albanija (789 slučajeva i 31 mrtvih), i Crna Gora (322 slučaja i 8 mrtvih).

Bosna i Hercegovina bilježi 1839 slučajeva i 72 mrtvih, te bilježi jednu od najnižih evropskih stopa smrtnosti na milion stanovnika (22).

7:56

Novalić: BiH se dobro suprostavila pandemiji

Prošlo je mjesec i po od proglašenja stanja nesreće u Federaciji Bosne i Hercegovine. Kada se podvuče crta, Federacija BiH je kao i cijela država Bosna i Hercegovina uspjela da se zasad jako dobro odupre ovoj pandemiji, izjavio je premijer Federacije BiH Fadil Novalić.

On podsjeća da Bosna i Hercegovina sa 3,5 miliona stanovnika ima preko 1.800 slučajeva. Poređenja radi, susjedna Srbija ima duplo više stanovnika, a čak pet puta više slučajeva. Isto je, dodaje, i kad uporedimo stanje u BiH sa najrazvijenijim evropskim državama.

“Danska ima duplo više stanovnika, ali četiri puta više zaraženih i pet puta više smrtnih slučajeva. Luksemburg ima četiri puta manje stanovnika, a značajno više smrtnih slučajeva nego BiH, te duplo više zaraženih. Isto je kad uporedimo BiH sa Švicarskom, Austrijom, Švedskom, itd. Također, kada gledamo unutrašnje stanje u BiH, oba entiteta imaju približno jednak broj slučajeva (RS – 891, FBiH – 930), iako Federacija ima duplo više stanovnika. Također, Federacija ima manje smrtnih slučajeva (33), nego RS (39). Vidjeli smo nažalost da je posljednjih dana značajno pogođen i zdravstveni sistem u entitetu RS, te se nadamo da će se što prije sanirati ta situacija, a spremni smo priteći i u pomoć u slučaju potrebe”, kaže premijer.

  • U BiH više od 1.800 zaraženih
  • 77 smrtnih slučajeva
  • Više of 800 oporavljenih

VEZANE VIJESTI